AKTUALNOŚCI - PAŹDZIERNIK 2001

Nagrody dla nauczycieli.

   15.10. Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone zostały z wręczeniem Nagród Wójta dla wyróżniających się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli żegocińskich placówek oświatowo-wychowawczych. Okolicznościowe spotkanie odbyło się w poniedziałek, 15 października, w żegocińskim Domu Kultury.

I Powiatowy Zjazd ZOSP w Bochni.

   20.10. Wybrani podczas Gminnego Zjazdu ZOSP RP w Żegocinie delegaci uczestniczyli 20 października w I Zjeździe Powiatowym, który odbył się w Bochni. Żegocińskich strażaków reprezentowali: Władysław Zatorski, Jerzy Błoniarz i Leopold Grabowski. Jerzy Błoniarz został wybrany na delegata na Zjazd Wojewódzki, a Leopold Grabowski znalazł się w składzie Zarządu Powiatowego ZOSP w Bochni. Zarząd ten będzie pełnił swoje obowiązki pod przewodnictwem Ludwika Węgrzyna do 2006 roku.

Narada w gabinecie wójta Żegociny.

  22.10. Żegocina najprawdopodobniej zdecyduje sie wziąść udział  w walce o uzyskanie środków z konkursu grantów "Odnowa Centrów Małych Miast i Wsi - CENTRA". Budżet Programu CENTRA to środki zapisane w Kontrakcie Wojewódzkim na lata 2001-2002. 22 października br. odbyło się w gabinecie wójta spotkanie roboczego zespou, na którym dyskutowano o tym konkursie. B.Michalska-Mirek, B.Bajor, M. Janiczek, T. Olszewski i wójt Jerzy Błoniarz zgodnie orzekli, że należy przystapić do konkursu. Ustalono zakres wstępnych prac. Termin jest jednak bardzo krótki, bo wnioski należy złożyć przed 16 listopada br.

Pierwsze przymrozki.

   25.10. W nocy z 24 na 25 października po raz pierwszy pojawił się w Żegocinie przymrozek. Kierowcy trzymający swoje samochody "pod chmurką" musieli więc zdrapywać warstwę lodu z szyb pojazdów. Warstwa białego szronu pokryła także drzewa i trawy. Niechybny to znak, że zbliża się jesień. Nie zwiastują tego jeszcze drzewa, bo wiele z nich ma nadal zielone liście. Ciekawe więc, czy sprawdzą się popularne przysłowia: "Gdy nierychło liść opada, zima wielka bywa rada", "Jeśli październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny", "Jaki październik, taki marzec-doznał tego niejeden starzec".

Fragment meczu LUSKS z Wisłą Szczucin.

   28.10. Bogaty w wydarzenia był miniony weekend. W sobotę, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie, swój trzeci ligowy mecz rozegrali tenisiści stołowi klubu LUSKS Żegocina. W meczu z druzyną Rodzina Truchcik z Gorlic goryczy porażki 5 : 13. W niedzielę grali zaś piłkarze B-klasowego klubu "Beskid" Żegocina, którzy na stadionie w Rdzawie 3 : 2 pokonali rywala zza miedzy - drużynę Trzciana 2000 i w aktualnie zajmują 3 pozycję w lidze. Po południu, o godzinie 14.00 w Bełdnie rozpoczęto świętowanie 40-lecia miejscowej jednostki OSP.

Fragment uroczystości w Bełdnie. Przemawia Leopold Grabowski.

   28.10. Aura na szczęscie nie przeszkodziła strażakom z Bełdna w urządzeniu uroczystości jubileuszu 40-lecia jednostki i ceremonii przekazania im samochodu "Żuk". Przybyli zacni goście, między innymi poseł Wiesław Woda. Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. prałata Stefana Cabaja i ks. dziekana Antoniego Porębę. 19 strażaków otrzymało branżowe odznaczenia, a 7 odznaki "Wzorowy Strażak". Uroczystość połączona była z oddaniem do użytku odremontowanej i zmodernizowanej remizy, w której będzie się teraz mieścić także świetlica wiejska z zapleczem socjalnym.

Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz.

   Trwa druga edycja plebiscytu "Gazety Krakowskiej" oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski na najlepszego wójta regionu. Laureaci uhoronowani zostaną podczas uroczystej galii nagrodą specjalną - "Kapeluszem Wincentego Witosa". O wynikach zadecydują sami mieszkańcy gmin wysyłającna adres redakcji wypełnione kupony publikowane od 5 października br. W pierwszej edycji plebiscytu zgłoszono 35 wójtów; 10 z nich (m. in. Marian Zalewski ze Szczurowej, Marek Gabzdyl z Raciechowic) zostało laureatami. W tym roku liczba zgłoszeń jest znacznie większa - aż 80. Po raz pierwszy został zgłoszony także Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz. Kupony można wysyłać do 6 listopada. Cztery dni później w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" w Krakowie odbędzie się uroczyste zakończenie plebiscytu. "Masz dobrego gospodarza - doceń go!" - takim apelem zachęca do głosowania "Gazeta Krakowska". Zachęcamy i my.

   30.10. W Urzędzie Gminy w Żegocinie odbyło sie spotkanie organizacyjne Komisji d/s. Stypendiów działającej przy Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Żegocinie. W jej skład weszli przedstawiciele Rady Rodziców, Dyrekcja Zespołu, reprezentancji Samorządu Uczniowskiego. Przyjęto regulamin, opracowano zasady funkcjonowania funduszu stypendialnego.  O stypendia będą się mogli ubiegać absolwenci żegocińskiego Liceum Ogólnokształcącego przyjęci na pierwszy rok studiów stacjonarnych, mający trudne warunki materialne.    Uruchomienie tego funduszu stało się możliwe dzięki środkom zebranym jako dochód z loterii przeprowadzonej przez młodzież podczas II Święta Powiatu Bocheńskiego zorganizowaego w 2000 roku właśnie w Żegocinie. Bliższych informacji można zasięgnąć w sekretariacie Zespołu Szkół w Żegocinie.

   31.10. Zbliża się 1 listopada - Święto Wszystkich Świętych. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła katolickiego. Zostało zapoczątkowane ponad tysiąc lat temu w opactwie Cluny w Burgundii (Papież Jan XI - rok 935). Ze Świętem tym łączy się zwyczaj odwiedzania grobów, na których składamy kwiaty i zapalamy znicze. W przeddzień Święta wiele osób odwiedzało żegociński cmentarz parafialny robiąc ostatnie porządki i dekorując groby zmarłych. Słoneczna pogoda i wysoka temperatura (ok. 20 stopni Celcjusza) zachęcały do udania się na miejsce wiecznego spoczynku zmarłych. Przeszkadzał tylko silny wiatr, który przewracał znicze i kwiaty.

  31.10. Na cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej, których w okolicy Żegociny jest sporo, można było spotkać grupy młodzieży robiące tam świateczne porządki. Realizowały w ten sposób jedno z zadań wyznaczonych uczestnikom IV Młodzieżowego Rajdu "Tak jak Oni w 1914 roku" - Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej". Impreza odbędzie sie w dniach 10-11 listopada 2001 r. Z informacji organizatora Rajdu - żegocińskiego CKSiT wynika, że chęć wędrowania po żołnierskich nekropoliach zgłosiło już prawie 20 drużyn.

 

[wstecz]