AKTUALNOŚCI - LISTOPAD 2001

Przygotowania do rajdu.

  5.11. Trwają przygotowania do IV Młodzieżowego Rajdu Turystycznego "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej okolic Żegociny". Główny organizator imprezy - Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie Mieczysław Kędra zorganizował spotkanie, podczas którego dokonano ostatnich ustaleń. Wzięli w nim udział: Zdzisław Pajor - Dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, Przewodnicząca Rady Sołeckiej Kamionki Małej Zofia Bukowiec oraz Wójt Gminy w Żegocinie Jerzy Błoniarz. Do udziału w rajdzie zgłosiło się 17 drużyn z gmin: Limanowa, Laskowa, Lipnica Murowana, Trzciana.

UAZ dla OSP Żegocina.

  5.11. Pracowicie rozpoczęli listopad strażacy z OSP w Żegocinie. Na szczęście nie były to wyjazdy na akcje, lecz początek prac wykończeniowych w remizie. W poniedziałek rozpoczęto prace przy tzw. wylewkach, a już wkrótce rozpocznie się modernizacja otrzymanego w darze samochodu UAZ (na zdjęciu), który po przystosowaniu będzie pełnił funkcję wozu ratownictwa drogowego. Samochód taki będzie bardzo w tym trudnym terenie potrzebny, bo zarówno do Bochni, jak i Limanowej - gdzie są jednostki zawodowej straży pożarnej - jest dosyć daleko.

Kapliczka w Żegocinie.

   Widoczna na zdjęciu kapliczka należy do najstarszych na terenie gminy Żegocina. Została wzniesiona w 1833 roku z fundacji Heleny i Tomasza Waligórów, choć niektóre źródła podają, że pochodzi z końca XVIII wieku. Kiedy budowano drogę asfaltową Bochnia - Limanowa, zabytkowa kapliczka znalazła się w pasie drogi, a dokładniej mówiąc, na przydrożnym chodniku. W ostatnim czasie władze kościelne (ks. proboszcz A. Poręba) i gminne (wójt Jerzy Błoniarz), chcąc ratować kapliczkę od zniszczenia i jednocześnie ułatwić poruszanie się pieszym po chodniku, podjęły starania o przesunięcie kapliczki na sąsiadującą z drogą posesję. Starania zakończyły się pomyślnie i w tej chwili dr Stanisław Karczmarczyk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pracuje nad opracowaniem dokumentacji potrzebnej Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków do podjęcia decyzji o dyslokacji kapliczki.
    Na terenie gminy jest wiele interesujących przydrożnych krzyży, figur i kapliczek. Można o nich przeczytać [tutaj]

Akademia z okazji 83 rocznicy odzyskania niepodległości.

   9.11, w  83 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,  w sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie odbyła się okolicznościowa akademia, w której uczestniczyli: radni, sołtysi, dyrektorzy zakładów pracy, kombatanci, młodzież i mieszkańcy gminy. Przemawiał Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek oraz Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Młodzież z żegocińskiego gimnazjum zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. "Wstań Polsko moja". Nasza relacja [tutaj]

Awanse na stopień oficerski.

    9.11. Podczas rocznicowej akademii odbyła się także ceremonia mianowania na pierwszy stopień oficerski (podporucznika): Stefana Sajdaka (pośmiertnie), Karoliny Orzeł z Rozdziela, Tadeusza Janiczka z Żegociny i Włodzimierza Jachymczaka z Bełdna. Akty mianowania, podpisane przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w dniu 14 lutego 2001 roku, wręczyli: płk Jan Orszulik - Komendant WKU Bochnia oraz płk Andrzej Piwoda - pracownik WKU.

XX Sesja Rady Gminy w Żegocinie.

 9 listopada obradowała na swojej XX sesji Rada Gminy w Żegocinie. Obecnych było 17 radnych. Poświęcona była głównie sprawom finansowym - zmianom w budżecie gminy oraz uchwaleniu stawek podatkowych na rok 2002. Na stronach [samorząd] publikowane są ważniejsze dokumenty tej sesji.

Rajd.

   9-10.11. Drużyna żegocińskiego Zespołu Szkół (10 uczniów LO z Tomkiem Mrugałą jako kapitanem) wzięła udział w II Niepodległościowym Rajdzie Szkół Średnich pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Bocheńskiego Tadeusza Lisa. Uczniowie wraz z nauczycielką Barbarą Wolak wędrowali z Leszczyny przez Bełdno do Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, gdzie rozegrano konkurs wiedzy o I wojnie światowej. Wygrała go drużyna Zespołu Szkół w Łapanowie, a drużyna LO Żegocina (Tomasz Mrugała, Anna Marcinek i Stanisława Stach) zajęła II miejsce. W drugim dniu rajdu wszystkie drużyny biorące udział w imprezie zostały przewiezione do Bratucic, gdzie wzięły udział w ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej gen. Okulickiemu.

Kapelusz Witosa.

  9.11. Wiesław Rajski z Wierzchosławic, Marian Zalewski ze Szczurowej oraz Krzysztof Madej z Tarnowa - to trzej laureaci drugiego już plebiscytu "Gazety Krakowkiej"  na Najlepszego Wójta Małopolski, którzy uzyskali największą liczbę głosów. W sumie nagrodzono 11 wójtów, a o symboliczny "Kapelusz Witosa" ubiegała się rekordowa liczba - 92 małopolskich gospodarzy gmin. Do redakcji "GK" napłynęło ponad 74 tysiące głosów. 1440 z nich uzyskał startujący w tym plebiscycie po raz pierwszy  Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz. Dało mu to wysoką, 15 pozycję. Do tego, by wójt Błoniarz mógł paradować w "Kapeluszu Witosa" zabrakło 581 głosów.

IV Młodzieżowy Rajd Szlakiem cmentarzy I wojny światowej.

   10-11.11. W dniach 10 i 11 listopada odbył się IV Młodzieżowy Rajd Turystyczny  "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej okolic Żegociny". Wzięło w nim udział 18 dziewięcioosobowych drużyn składających się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów okolicznych gmin. Dopisała pogoda. W drugim dniu rajdu wszystkie grupy poszły na cmentarz nr 357 na Jastrząbce (Kamionka Mała), by wziąć udział w uroczystej mszy świętej odprawionej za Ojczyznę. Tam też odbyło się zakończenie rajdu, połączone z wręczeniem nagród. Głownymi organizatorami imprezy były: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej. Relacja [tutaj]

Mecz KS Beskid na boisku w Rdzawie.

  Udanie zakończyli rundę jesienną piłkarze B-klasowego KS "Beskid" Żegocina. W ostatnim meczu sezonu pokonali na boisku w Rdzawie drużynę Tarnavii Tarnawa 3 : 0. Sukces ten dał im 2 pozycję w tabeli. W 14 meczach drużyna "Beskidu" zdobyła 30 punktów, strzelając 35 bramek i tracąc 17. Ustępują jedynie liderowi rozgrywek - drużynie Drwinki - gorszą różnicą bramek. Więcej informacji o KS "Beskid" można znaleźć [tutaj].

Zaproszenie na Wieczór z bluesem.

   16.11. W najbliższą niedzielę (18 listopada) czeka miłośników bluesa spora niespodzianka. Znana z ciekawych pomysłów Karczma "U Żegoty" organizuje "Wieczór z bluesem" . Na niewielkiej scenie zaprezentuje się limanowska grupa "Pół godziny". Początek koncertu o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny.

 

wieczornica.jpg (3515 bytes)

   18 listopada Szkoła Podstawowa w Łąkcie Górnej zorganizowała wieczór literacko-muzyczny pt. "Uwięziony pasterz". Spektakl został przygotowany z okazji 100 rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystąpili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, gimnazjum i studenci krakowskich uczelni. Występom artystycznym towarzyszyła wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia. [Relacja]

Spadł pierwszy śnieg.

   20.11. Dziś spadł pierwszy śnieg. Prószyło właściwie przez cały dzień. Śnieg był mokry i szybko topniał na asfaltowych drogach, ale na polach białego puchu ciągle przybywało. Najwięcej oczywiście w Rozdzielu. Tam grubość warstwy śniegu przekroczyła 10 cm. Wieczorny spadek temperatury oznacza znaczne pogorszenie sytuacji na drogach. Z pewnością będzie bardzo ślisko. Najtrudniejsza sytuacja - jak co roku - będzie przy podjazdach pod Przełęcz Widoma w Rozdzielu, zwłaszcza od strony Żegociny (droga wojewódzka). Władze samorządowe Żegociny zapewniają, że drogi gminne będą należycie przygotowane do bezpiecznej jazdy. 

Gdzie na Sylwestra? Tylko do Żegociny !

    Wprawdzie do Sylwestra pozostało nieco czasu, ale lepiej już teraz zakupić bilety na bal, bo potem może ich braknąć w dwóch żegocińskich lokalach, gdzie są organizowane od trzech już lat. Zarówno Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, jak i Karczma "U Żegoty" przygotowały już swoje oferty. Z rozwieszonych afiszy można się dowiedzieć, że w Domu Kultury zagra zespół "Allegro" z Nowego Sącza, a w Karczmie "TacTon - Band". Obie firmy zapowiadają smaczne i bogate menu oraz liczne niespodzianki. Szczegółowe informacje i rezerwacje pod numerami telefonów: CKSiT - 6132035, Karczma - 6132021. Dodatkowe informacje o balu w Domu Kultury można uzyskać [tutaj].

Obrady Komisji Oświaty.

  23 listopada obradowała Komisja Kultury, Oświaty, Ochrony Zdrowia,Sportu i Turystyki Rady Gminy w Żegocinie. Głównym tematem spotkania było zapoznanie się z działalnością Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. Informacji udzielał prezes zarządu organizacji Jan Marcinek. Członkowie Komisji rozmawiali także na temat działalności KS Beskid, który jest jednym z klubów działających w Stowarzyszeniu. Więcej o Stowarzyszeniu działającym w Żegocinie od 1996 roku można dowiedzieć się [tutaj].

Kurator Jerzy Lackowski w Szkole Podstawowej w Rozdzielu.

   23.11. Małopolski Kurator Oświaty Jerzy Lackowski przyjechał 23 listopada do Żegociny, by spotkać się z nauczycielami oraz wręczyć im stopnie awansu zawodowego. Zanim jednak odbyło się w Domu Kultury to spotkanie szef małopolskiej oświaty odwiedził placówki oświatowe na terenie gminy. Najpierw był w Szkole Podstawowej w Rozdzielu, potem w Zespole Szkół w Żegocinie, a tuż przed spotkaniem z nauczycielami w Szkole Podstawowej w Bytomsku. Po spotkaniu odwiedził także Szkołę Podstawową w Łąkcie Górnej. [Relacja]

Zima w Żegocinie.27.11.2001

   27.11.Tak w godzinach popołudniowych prezentowało się centrum Żegociny 27 listopada. Było ponad 10 centrymetrów śniegu. Drogibyły przejezdne, choć dosyć śliskie; pokryte warstwą rozjeżdżonego błota śniegowego, a miejscami lodem. Prawie wszystkie autobusy przyjeżdżały z opóźnieniem, spowodowanym trudnymi warunkami jazdy. Wspaniale natomiast prezentują się bielutkie krajobrazy i drzewa pokryte warstwą śniegu. Jeśli nadal będzie padać, niedługo zostanie uruchomiony wyciąg narciarski na stoku Kamionnej.

Promocja

  28.11. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie zorganizowało w dniu 28 listopada imprezę - spotkanie nazwane "Promocją Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Żegocińskiej". Podczas uroczystości miały miejsce: prezentacja żegocińskich twórców ludowych, rzemieślników ginących zawodów, degustacja potraw regionalnych, występy kapeli ludowej z Żegociny oraz zespołu kabaretowego "Grosik" z Rozdziela. Przybyli liczni goście oraz wielu mieszkańców gminy, w tym młodzież z żegocińskiego LO.

[wstecz]