AKTUALNOŚCI - GRUDZIEŃ 2001

A. Łłękawa i T. Mrugacz na spotkaniu w Rzezawie.

    1.12. W piątkowy, andrzejkowy wieczór żegocińskie malarki i poetki: Anna Łękawa z Łąkty Górnej i Teresa Mrugacz z Bytomska otwarły wystawę swoich obrazów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzezawie. Wieczór uświetniły czytane przez obie autorki wiersze pochodzące z ich dorobku poetyckiego oraz mini koncert na wiolonczeli w wykonaniu Joanny Jonak. O żegocińskich twórcach kultury można dowiedzieć się znacznie więcej [tutaj].

Wyciąg w Rozdzielu.

    1.12. Na dziś zapowiedziano uruchomienie trzech wyciągów narciarskich, znajdujących się na stoku góry Kamionna w Rozdzielu. Na miłośników białego szaleństwa,  czekają orczykowe wyciągi o długości 500, 300 i 200 m. Co prawda w ostatnich dniach nieco stopniała warstwa śniegu, ale warunki zjazdowe sa dosyć dobre. Właściciele wyciągu uruchomili w tym roku bufet gastronomiczny. W weekendy wyciągi będą czynne od godz. 10 do 15. Od przyszłego tygodnia jedna z tras zjazdowych zostanie oświetlona. Informacje o warunkach śniegowych w Rozdzielu można otrzymać, dzwoniąc pod nr tel.: 0602 158 710.

Kalendarz na 2002 rok.

  3.12. Także w tym roku żegocińska parafia, którą kieruje ks. prałat Antoni Poręba, przygotowała dla wiernych parafialny kalendarz, który będzie rozdawany podczas zbliżającej się kolędy (wizyt duszpasterskich księży w domach parafian). W roku ubiegłym wydano pierwszy taki kalendarz. Prezentował żegociński kościół. Tegoroczny poświęcony jest głównie kapliczkom, licznie rozsianym po terenie parafii. Kalendarze te można także zakupić w Kancelarii Parafialnej. Warto, bo żegocińskie kapliczki, są niezwykle urocze i w większości zadbane. Można też o większości z nich przeczytać [tutaj]

Kościół Parafialny w Żegocinie.

    9.12. Kościół Parafialny w Żegocinie jest pod wezwaniem świętego Mikołaja - biskupa. Na początek grudnia przypadają więc uroczystości odpustowe. Najważniejszym ich elementem była odpustowa Msza święta odprawiona w niedzielę o godzinie 11.00. Poprzedziły ją trzydniowe rekolekcje adwentowe. Uczestnictwo w święcie patrona danego kościoła, pociąga za sobą - po spełnieniu określonych warunków - odpuszczenie grzechów. Często natomiast kojarzone jest z rodzajem jarmarku organizowanego przy kościele z okazji święta jego patrona. Ale powoli i ten zwyczaj zanika.

   14.12. Pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żegocinie jest ponad   200 rodzin. Tradycyjnie już w połowie grudnia dla wielu z nich została zorganizowana przy współpracy z działającym przy żegocińskiej parafii "Caritasem",  wieczerza wigilijna. Do Domu Kultury w Żegocinie zaproszono 36 osób. Podano tradycyjny obiad wigilijny (zupa grzybowa, ryby, krokiety, ciasta). Podopiecznym GOPS-u świąteczne życzenia złożyli m. in. ks. prałat Antoni Poręba i Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz. Zebrani oglądnęli jasełka wykonane przez dzieci z Publicznego Przedszkola w Łąkcie Górnej. Spotkanie zakończono wspólnym śpiewaniem kolęd. Dzięki sponsorom (żegocińskie i trzciańskie firmy) podopieczni GOPS otrzymali świąteczne paczki. Przy organizacji spotkania pracowała cała załoga GOPS, pod kierownictwem Bożeny Orzeł. 

Scena finałowa spektaklu.

    16.12W niedzielny wieczór w sali widowiskowej żegocińskiego Domu Kultury młodzież z Łąkty Górnej zaprezentowała widowiska słowno-muzyczne "Uwięziony Pasterz" opowiadające o życiu i działalności kardynała Stefana  Wyszyńskiego. Wykonawcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej i oddziału gimnazjalnego z Łąkty Górnej. Wystąpił również zespół "Szacunek", którego piosenki przeplatały poszczególne części spektaklu. Fotoreportaż można zobaczyć [tutaj].

     18.12. Wicemarszałek Wojwództwa Małopolskiego Janusz Sepioł ujawnił 18 grudnia na łamach prasy wyniki konkursu o granty w ramach programu "Odnowa Centrów Małych Miast i Wsi - CENTRA". Celem programu jest dofinansowanie tych miast i wsi, które chcą poprawić estetykę i zagospodarować otoczenie centrum miejscowości i tym samym przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miejscowości oraz jakości życia mieszkańców. Aby otrzymać środki z województwa, gmina musi zabezpieczyć 50% funduszy na te inwestycje. Zgłoszono 45 wniosków. Komisja konkursowa najwyżej oceniła projekty: Niepołomic, Żegociny, Limanowej, Wieliczki, Skały, Suchej Beskidzkiej, Koszyc, Zielonek, Biecza, Nowego Wiśnicza, Raciechowic i Książa Wielkiego i właśnie te miasta i gminy otrzymają dofinansowanie. Szczegóły żegocińskiego projektu przedstawimy wkrótce.

Odśnieżona już droga w stronę Bełdna.    24.12. Piątek i sobota ostatniego tygodnia przed Wigilią były dniami obfitych opadów śniegu. W nocy z piatku na sobotę wiatr nawiał śnieg na drogi i zaspy sięgały w niektórych miejscach do półtora metra wysokości. Droga z Żegociny do Bełdna stała sie na kilka godzin nieprzejezdna. Z zaspami nie poradziła sobie nawet koparka. Mieszkańcy przysiółka Nowa Wieś wzięli się jednak ostro do pracy i w ciągu paru godzin "odkopali" drogę. Podobna sytuacja była w Bełdnie. W Wigilię wszystkie ważniejsze drogi w okolicy Żegociny były przejezdne. Nie padało, ale lekki wiatr znów nawiewał śnieg na drogi.
XXI Sesja Rady Gminy w Żegocinie.

   28.12. Podczas ostatniej w tym roku sesji Rada Gminy w Żegocinie uchwaliła zmiany w budżecie roku 2001, przyjęła projekt budżetu na rok 2002. Kolejne uchwały (podjęte jednogłośnie) dotyczą: przekształcenia dotychczasowych szkół ponadpodstawowych w szkoły ponadgimnazjalne i ustanowienia "Stypendium Gminy Żegocina" . Rada przyjęła także plan pracy Rady Gminy i jej komisji na 2003 rok. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w części serwisu www.zegocina.pl poświęconej samorządowi.

Dyrektorka Publicznego Przedszkola w Żegocinie Zofia Wach podczas uroczystości pożegnania.

    28.12. Zofia Wach po 40 latach kierowania placówkami przedszkolnymi na terenie gminy, zdecydowała się z dniem 1 stycznia 2003 roku przejść na emeryturę. Uroczystość pożegnania odbyła się w Publicznym Przedszkolu w Żegocinie. Na uroczystość pożegnania zasłużonej nauczycielki przybyli m. in. doradca metodyczny Jolanta Kalinowska, wójt gminy Jerzy Błoniarz, przewodniczący rady gminy Jan Marcinek. Były kwiaty, prezenty, podziękowania, serdeczne życzenia i łzy wzruszenia. Sylwetkę wychowawczyni trzech żegocińskich pokoleń i relację z uroczystości pożegnania przedstawimy wkrótce. [tutaj]

Wójt Jerzy Błoniarz wręczyl pamiątkowe dyplomy.

   29.12. Urząd Stanu Cywilnego w Żegocinie kierowany przez mgr Marię Pławecką-Stańdo, po raz kolejny zorganizował uroczystość, podczas której pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone parom małżeńskim, które brały ślub przed 25 laty. Uroczystości rozpoczęła się o godzinie 14 uroczystą mszą świętą w żegocińskim kościele, celebrowaną przez ks. proboszcza Antoniego Porębę. Potem jubilaci spotkają się z władzami gminy w sali ślubów Urzędu Gminy w Żegocinie. [Relacja].

Kolędnicy Anno Domini 2001.    29.12. Brodząc w błocie, śniegu lub deszczu, chodzą kolędnicy od domu do domu wypatrując przyjaźnie mrugającego okna. Narażeni na psie zaczepki i jeszcze gorszą ludzką obojętność, cieszą z każdych otwartych w przyjacielskim geście drzwi. Kiedy już ich wpuszczą do domu i zechcą wysłuchać - dają z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Ich teksty to śpiewane kolędy, skromna szopka, rzadziej gwiazda lub turoń. Na szczęście zachowana została na terenie gminy tradycja i liczne grupy kolędników, chłopców i dziewcząt, wędrują od domu do domu, śpiewając popularne kolędy. Ci chłopcy z żegocińskiego gimnazjum (turoń i gwiazdor) odwiedzili mieszkańców osiedla "Przybyszówka".

[wstecz]