Misterium
MISTERIUM  MĘKI   PAŃSKIEJ

   OSTATNIA WIECZERZA

     Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii Świetego Mikołaja w Żegocinie przygotowała dla parafian kolejną niespodziankę. Już w Wielki Piątek, przedstawiła w kościele Misterium Męki Pańskiej. 14 kwietnia to samo religijne widowisko zostało wystawione na scenie Domu Kultury w Żegocinie.
      W atmosferę widowiska wprowadził widzów ksiądz Jan Gniewek - opiekun koła KSM oraz reżyser sztuki:  - To sztuka nie tylko do oglądania, ale także do chwili reflesji i modlitwy - powiedział.

     W kilku odsłonach młodzi aktorzy przedstawili ostatnie dni z życia Chrystusa i jedną, rozgrywającą się po Jego zmartwychwstaniu. Poszczególnym epizodom towarzyszyła nastrojowa, religijna muzyka (psalmy gregoriańskie).

     W imieniu widzów słowa podziękowań i pochwały pod adresem księdza i młodych, zdolnych aktorów, wypowiedział Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. - Bardzo się cieszymy z młodzieży i z tego, że ksiądz ją przygarnął i wspólnie z nią pracuje. Nasz sammorząd będzie Was wspierał i bedzie Wam pomagał - powiedział, dziękując jednocześnie za dostarczenie wzruszeń artystycznych i religijnych.

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W WYKONANIU KSM PRZY PARAFII W ŻEGOCINIE

Ostatnia Wieczerza U Poncjusza Piłata.
Droga Krzyżowa. Ukrzyżowanie.
Z krzyża zdjęcie. Zmartwychwstały ukazuje się Apostołom.

   W rolach głównych wystąpili:  Wolak Andrzej - Jezus, Paweł Janiczek - Szymon Piotr,  Krzysztof  Mirowski -  Judasz. Reżyseria: ks. Jan Gniewek.

MISTERIUM - [łac. < gr.], średniow. dramat rel. o tematyce zaczerpniętej ze StaregoNowego Testamentu, także z apokryfów i żywotów świętych, wyrosły w XII–XIII w. z kośc. obrzędów liturgicznych; w XVI w. opuścił mury kościołów, przekształcił się w grywane na placach miejskich widowiska. W  Polsce najstarszym znanym m. jest Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (1580–82) Mikołaja z Wilkowiecka.

[wstecz]