18 maja 2002

      W zabytkowym kościele w Rozdzielu odbyło się uroczyste nabożeństwo odprawione w intencji zmarłego przed siedmiu laty patrona Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Czesława Blajdy.

      Po mszy świętej, koncelebrowanej przez księży żegocińskiej parafii: proboszcza, prałata Antoniego Porębę i ks. Michała Smolika oraz kuzyna zmarłego - ojca Klemensa - Władysława Blajdę, członkowie Stowarzyszenia spotkali się w salce pod kościołem z rodziną zmarłego - Jego żoną Zofią, dziećmi, wnukami. Na spotkanie przybyli też mieszkańcy Rozdziela, pamiętający o swoim rodaku. Niewielka salka nie mogła pomieścić wszystkich chcących uczestniczyć w tym spotkaniu.
       Gości, członków stowarzyszenia i pozostałych uczestników sportkania powitał Prezes organizacji Czesław Pączek. Przypomniał krótką historię organizacji, a następnie realizując uchwałę I Walnego Zebrania Członków wręczył pani Zofii Blajda dyplom Honorowego Członka Stowarzyszenia. Z okazji imienin i urodzin pani Bladowa otrzymała od Stowarzyszenia i członków rodziny serdeczne życzenia i kwiaty. Gromko odśpiewano "Sto lat". Pani Blajdowa nie kryła wzruszenia. W krótkich słowach podziękowała za odprawienie nabożeństwa i przygotowanie tego spotkania. Odpowiadając na prośbę Prezesa SPZŻ Czesłąwa Pączka wyraziła zgodę na wykorzystanie pozostawionych przez Jej męża prac do różnych publikacji Stowarzyszenia.
      Spotkaniu towarzyszyła wystawa eksponatów związanych z życiem i działalnością Czesława Blajdy. Na ścianach wywieszono Jego świadectwa, dyplomy, fotografie, na stole zaprezentowano medale, publikacje i rzeczy osobiste: aparat fotograficzny, zegarek, kompas.
      Siódma rocznica śmierci wielce zasłużonego dla Ziemi Żegocińskiej geografa, krajoznawcy, organizatora turystyki, nauczyciela i etnografa znalazła więc okazałą oprawę.

Msza Święta w intencji Czesława Blajdy.

Rodzina C.Blajdy podczas mszy Św.

W Rozdzielu spotkali się członkowie rodziny i ich przyjaciele.

Po zakończonym nabożeństwie wszyscy przeszli do salki pod kościołem. Tam przy herbacie i ciastkach wspominano Czesława Blajdę. Oglądano także pamiątkową wystawę.

Rolę gospodarza pełnił Prezes Stowarzyszenia Czesław Pączek. Powitał gości oraz przedstawił historię Stowarzyszenia Przyjaciół Żegociny. Wręczył żonie ś.p. Czaesława, pani Zofii Blajdowej dyplom Honorowego Członka Stowarzyszenia.

Pani Zofia ze wzruszeniem dziękowała za życzenia i zorganizowanie tego spotkania. Jan Truś - skarbnik Stowarzyszenia - tym razem w roli kelnera. Pani Blajdowa ogląda starą fotografię przedstawiającą klasę gimnazjalną, do któej chodził Jej przyszły mąż.

2002-05-18rozdz15.jpg (41900 bytes)

Pamiątkowa fotografia rodziny Czesława Blajdy i części Zarządu Stowarzyszenia.

[wstecz]