WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA TERESY MRUGACZ
GALERIA PIWNIC RATUSZOWYCH
NOWY WIŚNICZ  28 maja 2002

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz.

    "Dziękuję pani Teresie Mrugacz za lekcję malarskiego i poetyckiego piękna" - napisał po zakończeniu wernisażu w księdze pamiątkowej Galerii Piwnic Ratuszowych Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, burmistrz tego miasta Stanisław Gaworczyk.  |
      Ten wpis chyba najdokładniej oddaje atmosferę wernisażu, który odbył się 28 maja br. w podziemiach wiśnickiego ratusza, gdzie władze miasta przygotowały doskonałe miejsce na tego typu imprezy. Pomimo złej pogody na spotkanie inaugurujące wystawę obrazów malarki i poetki z Bytomska (gmina Żegocina) przybyło około 30 gości. Zostali powitani wierszem artystki odczytanym przez Agnieszkę Żołna, zatytułowanym tak, jak sama wystawa - "Ta ziemia żyje w mym sercu" .
     - Patrząc na wystawione tu obrazy, możemy poczuć się, jak na łonie przyrody. Wydaje się, że usłyszymy plusk wody w strumyku, śpiew ptaków, szum wiatru - powiedział na wstępie organizator wernisażu - Dyrektor MOK Leszek Marszałek, po czym zaprosił autorkę prac o przedstawienie swojej twórczości.
      Teresa Mrugacz najpierw podziękowała za zaproszenie i wystawienie obrazów, po czym przywitała przybyłych gości, a następnie scharakteryzowała swoją twórczość artystyczną. - Malarstwo to moje hobby, któremu oddaję się z umiłowaniem, czasem nawet zaniedbując inne obowiązki. Inspiracją do malowania obrazów jest otaczająca nas wspaniała przyroda. Chcę utrwalić jej piękno i robię to z potrzeby mojego serca. Uzupełnieniem obrazów są moje wiersze, w których staram się oddać mmoje przeżycia związane z prozą życia; ze smutkiem, goryczą, radością, - powiedziała do zebranych artystka, która na co dzień jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej w Muchówce, po czym odczytała kilka swoich wierszy z trzech wydanych dotychczas tomików poezji zatytułowanych kolejno: "Słowem malowane", "Mysli rozbiegane" i "Powroty". Refleksyjna poezja  bardzo ładnie współbrzmiała z nastrojową muzyką wykonywaną przez Agnieszkę Bukowską (skrzypce) i Joannę Ożóg (gitara) z zespołu instrumentalnego działającego przy MOK-u.
      Po prezentacji wierszy, przemawiali goście; m. in. burmistrz Gaworczyk. - Cieszę się, że spotykamy się w grupie ludzi wrażliwych i jednocześnie twórczych, wśród których szczególnie dużo jest nauczycieli. Pani Teresa Mrugacz pokazała nam dzisiaj, że potrafi dostrzegać piękno i przekazać je nam w odpowiedniej formie. Odważyła się pokazać nam swoją wrażliwość, a nie każdy to potrafi - powiedział.
     Na wiekowych ścianach piwnicy wiśnickiego ratusza zawisło ponad 30 obrazów, głównie pejzaży malowanych farbami olejnymi i akwarelami. Oglądający je Adam Faglio - znany wiśnicki malarz, stwierdza, że pani Teresa z pewnością ma talent i nadal powinna malować. Przybyłe na wernisaż uczennice pani Teresy: Karolina Kopeć, Aneta Cygan, Natalia Sławęta przyniosły jej kwiaty. Twierdzą, że ich pani od polskiego bardzo ładnie maluje. - Poprosimy ją, by namalowała jakiś obraz z pejzażem Muchówki, w której również jest bardzo pięknie - odpowiadają zgodnie na moje pytanie o wrażenia z wystawy
    Dwie godziny spotkania z poezją i malarstwem Teresy Mrugacz na pewno pozostanie w pamięci uczestników wernisażu. Mieszkańcy Nowego Wiśnicza będą mogli oglądać obrazy Teresy Mrugacz przez najbliższe dwa tygodnie. Potem większość z tych obrazów zostanie przewieziona do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bochni, gdzie będą mogli je podziwiać mieszkańcy stolicy powiatu.

FOTOREPORTAŻ Z WERNISAŻU

Otwarcie wernisażu wystawy. Teresa Mrugacz odczytała kilka swoich wierszy.

Otwarcie wernisażu wystawy.

Teresa Mrugacz odczytała kilka swoich wierszy.

W wernisażu uczestniczyli m. in.  członkowie Klubu Seniora. Przemawiał Burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk.

W wernisażu uczestniczyli m. in.  członkowie Klubu Seniora.

Przemawiał Burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk.

Gratulacje i kwiaty od Dyrektora MOK Leszka Marszałka. Obrazy swojej nauczycielki oglądały także uczennice Szkoły Podstawowej z Muchówki.

Gratulacje i kwiaty od Dyrektora MOK Leszka Marszałka.

Obrazy swojej nauczycielki oglądały także uczennice Szkoły Podstawowej z Muchówki.

[wstecz]