Kalendarium 2002 roku.

STYCZEŃ
 • 2002 rok powitano w gminie dosyć skromnie. Głównie przyjezdni goście bawili się na zabawach sylwestrowych: w dyskotece "Hexe" i karczmie "U Żegoty". O północy dało się słyszeć petardy i widzieć nieliczne sztuczne ognie. Pierwszy dzień 2002 roku Żegocina powitała grubą warstwą śniegu, zachmurzonym niebem i drobnymi opadami.

 • Początek stycznia - to okres intensywnych opadów śniegu i zamieci. Wiele dróg zostało zasypanych i przez parę dni było nieprzejezdnych. Przejezdna przez cały czas była jedynie droga krajowa z Bochni do Limanowej.Zaspy sięgały  3 metrów wysokości. Na niektórych odcinkach dróg gminnych i osiedlowych możliwy był wyłącznie ruch wahadłowy.

 • 6 stycznia. W Domu Kultury została zaprezentowana została publiczności sztuka "Betlejem polskie" - Lucjana Rydla. Jasełkowy spektakl przygotowała młodzież zrzeszona w parafialnych grupach apostolskich. Przedstawienie przygotowane pod kierunkiem księży wikariuszy żegocińskiej parafii było potem pokazane jeszcze dwukrotnie.

 • 16 stycznia. Noworoczne spotkania opłatkowe władz samorządowych z aktywem społecznym gminy. Wójt i Przewodniczący Rady Gminy. Wójt Jezry Błoniarz dokonał podsumowania działalności samorządu w roku poprzednim. Spotkanie uświetniła grupa kolędnicza z Rozdziela, która zaprezentowała tzw. drobów.

 • 19 stycznia. Szósta w krótkiej historii żegocińskiego Liceum Ogólnokształcącego studniówka odbyła się w sali miejscowego Domu Kultury. We wspaniale przygotowanej sali wraz z nauczycielami i rodzicami bawiło się 33 tegorocznych maturzystów z klasy mgr Teresy Stachoń.

 • 27 stycznia. W hali krakowskiej "Wisły" odbył się Wielki Integracyjny Bal zorganizowany dla 2000 dzieci pokrzywdzonych przez los, zorganizowany przez Fundację "Prometeusz" Pro Publico Bono". W czasie balu wręczono sponsorom i osobom wspierającym Fundację pamiątkowe statuetki i medale. Wśród osób uhonorowanych medalem "Serce za Serce" znalazł się Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.

 • 29 stycznia. W roku w Domu Kultury w Żegocinie został zaprezentowany przez pracowników Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki - Tomasza Majkę oraz Iwonę Majewską i Pawła Jastrzębskiego efekt ich pracy - "Strategia Rozwoju Produktu Turystycznego Łapanowa, Trzciany, Żegociny - Gościnne Wzgórza Małopolski".

LUTY
 • 28 luty. W sali klubu "Relaks" odbył się I Gminny Przegląd Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej. W tym dwuetapowym konkursie, którego pomysłodawczynią była Anna Rogala, najpierw odbyły się eliminacje szkolne, potem międzyszkolny finał, na który przybyli m. in. poeci ziemi żegocińskiej: Anna Łękawa, Teresa Mrugacz, Agata Pławecka, Maria Juszczyk i Józef Wróbel.

MARZEC
 • 8 marzec. Pod hasłem "Każda kobieta jest piekna" SRGiWP w Żegocinie, wspólnie z GBP i UG w Żegocinie oraz ODR Bochnia, zorganizowały dla kobiet z okazji ich święta, okolicznościowe spotkanie w klubie "Relaks".

 • 10 marzec. 40 zawodników wzięło udział w V Międzyświetlicowym Turnieju Tenisa Stołowego, jaki rozegrano w Świetlicy Wiejskiej w Łąkcie Górnej. Organizatorem było CKSiT w Żegocinie i Świetlica Wiejska w Łąkcie Górnej. Puchary Wójta zdobyli: Maciej Adamski z Żegociny w grupie do 16 lat i Marek Pytel z Łąkty Górnej w grupie chłopców powyżej 16 lat.  

 • 16 marzec. CKSi T w Żegocinie, przy bardzo dużej współpracy siatkarzy - amatorów z "Beskidu" Żegocina, zorganizowało III Rejonowy Turniej Siatkówki Mężczyzn o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie. Do rozgrywek zgłosiło się 6 zespołów. Wygrała drużyna "Sokoła" z Bochni, pokonując w finale KUKS "Laskovia" Laskowa 2:0. Gospodarze zajęli miejsce czwarte.

 • 22 marzec. Na swojej XXII Sesji Rada Gminy w Żegocinie uchwaliła swój budżet oraz kilka ważnych uchwał; m. in. w sprawie cen wody oraz Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Budżet zakłada wpływy w wysokości 7.215.212 zł i wydatki 7.826.000 zł.

 • 24 marzec. W Konkursie Palm zorganizowanym przez księży Parafii w Żegocinie wygrała 19-metrowa palma złoszona do przeglądu przez Tomasza Waligórę z Żegociny (przysiółek Nowa Wieś). Konkurs stał na wysokim poziomie, a wiele palm zostało wykonanych z naturalnych materiałów i zgodnie z tradycyjnymi formułami. Nagrodzono prawie 110 uczestników konkursu.

KWIECIEŃ
 • 7 kwiecień. Na spotkanie z posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego Wiesławem Wodą przyszło do Świetlicy Wiejskiej w Bytomsku ponad 30 mieszkańców gminy Żegocina. Zebranie prowadził Prezes Koła PSL w Bytomsku Julian Prytko.

 • 14 kwiecień. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii Świętego Mikołaja w Żegocinie już w Wielki Piątek przedstawiła w kościele Misterium Męki Pańskiej. 14 kwietnia to samo religijne widowisko zostało wystawione na scenie Domu Kultury w Żegocinie.

 • 22 kwiecień. Z okazji Dnia Ziemi, działające w Zespole Szkół w Żegocinie i prowadzące przez mgr Stanisławę Łach Kółko Geograficzne przeprowadziło w poniedziałek okolicznościowy apel połączony ze spotkaniem z Barbarą Bajor - prezeską zarządu Stowarzyszenia Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Żegocinie.

 • 28 kwiecień. Przeprowadzono przy żegocińskich kościołach, zorganizowana z inicjatywy Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bochni zbiórkę pieniędzy na zakup aparatury medycznej dla Oddziału Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Bochni. Żegocinianie okazali się hojni. Do strażackich puszek złożyli kwotę ponad 2.450 złotych.

MAJ
 • 3 maja. 13 zawodników wzięło udział w IV Wyścigu Rowerów Górskich o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie, który został rozegrany na trasie przy Bacówce "U Wojtka" w Rozdzielu. Jedną z przyczyn niskiej frekwencji kolarzy-amatorów była bardzo wysoka temperatura. Wszystcy uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy i nagrody, a zwycięzcy puchary, które w imieniu wójta Błoniarza wręczył im dyrektor CKSiT Mieczysław Kędra.

 • 9 maja. 33 uczniów klasy IV LO w Żegocinie przystąpiło do egzaminu maturalnego. Pisano go w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Żegocinie. W pierwszym dniu abiturienci pisali prace z języka polskiego, w drugim z wybranego przez siebie przedmiotu. Po egzaminach ustych okazało się, że maturę zdali wszyscy.

 • 10 maja. Ponad dwie godziny walczyli strażacy z JRG w Bochni dowodzeni przez kpt. Piotra Gadowskiego oraz ochotnicy z OSP w Żegocinie, Bełdnie, Rozdzielu i Łąkcie Dolnej z pożarem lasu na Górczynie. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji strażaków spaliło się tylko około 0,25 ha lasu, głównie należącego do prywatnego właściciela.

 • 12 maja. Dużym sukcesem kapeli żegocińskiego CKSiT zakończył się jej udział w XXI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski Wianek", który odbył się w Szczurowej. Komisja Artystyczna kierowana przez dr Krystynę Kwaśniewicz przyznała żegocińskiemu zespołowi drugie miejsce. Pierwsze miejsce przypadło kapeli "Bochnianie".

 • 18 maja. Mszą Świętą w zabytkowym kościele w Rozdzielu, okolicznościową wystawą i spotkaniem z rodziną Czesława Blajdy, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, uczciło siódmą rocznicę śmierci swojego patrona. Zainteresowanie spotkaniem i wystawą przeszło oczekiwania organizatorów. Niewielka sala w podziemiach kościoła nie pomieściła wszystkich zainteresowanych.

 • 19 maja . Na scence przed "Karczmą u Żegoty" wystąpił  zespół bluesowy "PÓŁ GODZINY" z Limanowej. Trzygodzinny koncert oglądało kikadziesiąt osób.

 • 26 maja. W Rozdzielu odbyła się uroczystość poświęcenia strażackiego sztandaru oraz oddania do użytku wielofunkcyjnego budynku z remizą OSP. Podczas uroczystości wręczono też zasłużonym mieszkańcom gminy Krzyże Zasługi (m. in. srebrny otrzymał ks. prałat Antoni Poręba), a strażakom medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

 • 28 maja. W wiśnickiej Galerii Piwnic Ratuszowych odbył się wernisaż wystawy malarstwa mieszkającej w Bytomsku malarki i poetki Teresy Mrugacz. Ekspozycja pod tytułem "Ta ziemia żyje w mym sercu" składała się z trzydziestu obrazów, głównie pejzaży, malowanych farbami olejnymi i akwarelami.

 • 29 maja. Tragiczny dzień. Około godz.11 rozbiła się o stok wzgórza w Rozdzielu Dolnym (w pobliżu tzw. starej drogi kościelnej) awionetka Piper 28 A. Zgninęło 4 osoby (1 Polka i 3 Niemców). W akcji poszukiwania zaginionego samolotu, prowadzonej w fatalnych warunkach atmosferycznych (Silne opady deszczu i mgła) uczestniczyli m. in. strażacy z OSP Żegocina i ratownicy GOPR.

CZERWIEC
 • 3 czerwiec. W sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie odbył się koncert piosenek z repertuaru zespołu "Arka Noego" w wykonaniu dzieci z gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Na pomysł imprezy wpadły nauczycielki z Publiczego Przedszkola w Łąkcie Górnej. Imprezę potrakowano jako obchody Dnia Dziecka. Przedszkolaki za wystąpienie w koncercie otrzymały słodycze, napoje i upominki. Swój dzień w Żegocinie zakończyły zabawą taneczną.

 • 7 czerwiec. Podczas XXIII Sesji Rady Gminy w Żegocinie podjęto kilka ważnych uchwał, m. in. o nowych zasadach utrzymania porządku i czystości w gminie oraz o rozdziale ilości gminnych radnych na poszczególne sołectwa.

 • 11 czerwca.  W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni miał miejsce XXVI Salon Artystyczno-Literacki, którego bohaterkaą  była Teresa Mrugacz - poetka i malarkę z Bytomska.  Wystąpiła także żegocińska kapela ludowa.

 • 22 czerwca. Chory na zanik mięśni gimnazjalista z Żegociny Piotr Wolak wraz z rodzicami wyjechał na pierwszy zabieg do Kijowa. Po stosownych badaniach otrzymał kilka zastrzyków z zarodkowymi komórkami mięśniowymi. Po tygodniowym pobycie, który kosztował prawie 70 tys. zł, nastąpił powrót do Żegociny. Rozpoczęła się wielka akcja zbierania pieniędzy na kolejne zabiegi w kijowskiej klinice.

 • 29 czerwiec. Do miejscowości Stegna, położonej nad morzem, w pobliżu Zatoki Gdańskiej, wyjechało prawie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i posiadających niskie dochody. Organizatorem wyjazdu grupy na dwutygodniową kolonię, jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żegocinie, któremu w organizacji wyjazdu pomagają członkowie "Caritas" przy parafii w Łąkcie i Żegocinie.

 • 30 czerwiec. Wysokim zwycięstwem nad zespołem z Tarnawy w stosunku 6:1 drużyna "Beskidu" przypieczętowała swój awans do A-klasy z pierwszej pozycji. Już po poprzednim meczu było wiadomo, że "Beskid" awansuje, ale nie wiadomo, z którego miejsca.

LIPIEC
 • 11-12 lipiec. Koło Miejskie Polskiego Klubu Ekologicznego w Gliwicach, będące członkiem Koalicji na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego, zorganizowało w Żegocinie wyjazdowe seminarium "Polskie rolnictwo ekologiczne w praktyce". Jego uczestnicy przebywali także w Gospodarstwie Agroturystycznym "Agro-Bella" w Bełdnie.

 • 21 lipiec. CKSiT zorganizowało w Żegocinie pierwszą z letnich imprez - "Festyn Rekreacyjny".Rozegrano zawody pływackie i rowerowe. Odbył się także - pierwszy w historii Żegociny - turniej tenisa ziemnego, w którym zwyciężył Andrzej Palacz. Imprezom sportowym towarzyszyły wystepy artystyczne (Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa oraz bocheńska grupa muzyczna "Dizzy Dose").

SIERPIEŃ
 • 11 sierpień. Żegocina radośnie świętowała 709 rocznicę powstania miejscowości. Odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze (wygrała OSP Bełdno) i zawody strzeleckie. Na estradzie zaprezentowały się: Kapela Ludowa z Żegociny, cieszyńska grupy "Spice Party", a gwiazdą wieczoru był "Happy End". Było stoisko z regionalnymi potrawami i dziełami twórców ludowych. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ognii i dyskoteką plenerową.

 • 11 sierpień. W Klubie "Relaks" otwarto wystawę fotograficzną "Żegocina w starej fotografii". Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.

 • 28 sierpień. Przez teren gminy prowadził jeden z etapów 40. Małopolskiego  Wyścigu Górskiego. Na premii górskiej w Rozdzielu (Widoma) wygrał Cezary Zamana z grupy kolarskiej CCC Polsat.

WRZESIEŃ
 • 1 wrzesień. Na spotkanie poselkie z wyborcami przyjechał do Żegociny Leszek Murzyn - Poseł Koła Parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin. Na zebranie  przyszło około 20 osób, w tym kilka z sąsiednich gmin.

 • 2 września. W rocznicę wybuchu II wojny światowej młodzież żegocińskiej Szkoły Podstawowej, noszącej imię Batalionów Chłopskich, oraz delegacje kombatantów, zakładów pracy i samorządu gminnego złożyły w poniedziałek pod pomnikiem "Poległym w czasie II wojny światowej" wiązanki kwiatów.

 • 3 września. Na wszystkich tablicach ogłoszeń w Żegocinie pojawiły się  komunikaty informujące o istnieje konieczność gotowania wody przeznaczonej do spożycia przez około 10 minut. Długotrwały brak opadów deszczu, spowodował także przerwy w dostawie wody. Na dodatek, badania wykazały zawartość bakterii paciorkowca. 6 września bocheński sanepid ogłosił wyniki nowego badania. Tym razem nie stwierdzono już paciorkowca w wodzie z wodociągu. O tej sprawie było głośno w lokalnej prasie.

 • 9 września. Kierownik Świetlicy Szkoły Podstawowej w Żegocinie Stanisław Guzik i kierowca Kazimierz Giza przyprowadzili do Żegociny wprost z Fabryki Autobusów w Sanoku nowiutki autobus, potocznie nazywany gimbusem. Tak więc pomyślnie zakończyły się starania władz gminy z Wójtem Jerzym Błoniarzem na czele o uzyskanie tego właśnie autobusu. Ma on symbol H9-21.41S i nosi wdzięczną nazwę "Kleks".

 • 9 września. Rozpoczęłą się budowa przyszkolnej sali gimnastyczne w Rozdzielu. Na początku sierpnia utworzony został Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej w Rozdzielu. Przewodzi mu dyrektorka szkoły mgr Alicja Adamczyk. 9 września na miejsce budowy przybyła firma PUB "Bud-Rem" z Limanowej, która wygrała przetarg i zbudowała ławice.

 • 14 i 15 września. W Borku i Rzezawie odbyły się imprezy III Święta Powiatu Bocheńskiego. Niestety nie wszystkie. Ze względu na śliską płyte boiska sportowego w Borku, nie odbyły się zawody strażackie. Gmina Żegocina zaprezentowała hafty Barbary Jachymczak, wyroby zakładu snycerskiego Krystyny Zbyrowskiej-Nowak, zabawki ekologiczne z zakładu Jana Tyndla, obrazy Anny Łękawy i Teresy Mrugacz, kasety i płyty Zespołu Folklorystycznego z Żegociny. Gości stoiska częstowano smacznym sernikiem oraz żegocińską nalewką. Przedstawiono także ofertę agroturystyczną gminy. Żegocina - jako pierwsza z gmin powiatu bocheńskiego, prezentowała się na estradzie. Gminę reprezentował, ciepło przyjęty przez nieliczną, zmarzniętą i przemokniętą widownię, kabaret "Grosik" z Rozdziela, którego do występów przygotowała Anna Zelek.

 • 28 września. Odbyła się uroczystość oddania do użytku dobudowanej części Zespołu Szkół w Żegocinie. Wśród gości pięknej uroczystości mającej miejsce w nowej, dużej, szkolnej auli byli m. in. Wicewojewoda Małopolski Ryszard Półtorak. Małopolski Kurator Oświaty Jerzy Lackowski, poseł Wiesław Woda i Ks. Biskup Jan Styrna. Wójt Jerzy Błoniarz otrzymał Złoty, a dyrektorka placówki Danuta Pączek Srebrny Krzyz Zasługi.

PAŹDZIERNIK
 • 15 października. Wójt Jerzy Błoniarz,  podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wręczył 11 nauczycielom z terenu gminy przyznane przez siebie Nagrody Wójta. - Z satysfakcją patrzę na Was. To Wy sprawiacie, że dobrze się dzieje w naszej gminie. Suma naszej pracy i współpracy przekłada się na oświatowy sukces żegocińskiej oświaty - powiedział Wójt Błoniarz na początku spotkania.

 • 19 paździenika. 8 par małżeńskich świętujących 50-lecie pożycia małżeńskiego oraz kilkanaście par o 25-letnim stażu małżeńskim przyszło do sali ślubów USC w Żegocinie, gdzie zostały im wręczone medale "Za długoletnie pożycie małżeńskie" oraz pamiątkowe dyplomy.

 • 24 października. W Schronisku Młodzieżowym w Rozdzielu odbyła się  konferencja samokształceniowa dyrektorów takich właśnie placówek, działającym w województwie małopolskim. Rolę gospodarza pełniła Dyrektorka Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu pani Janina Orzeł, a konferencję prowadziła pani Bożena Puchała - wizytator   Kuratorium Oświaty w Krakowie. Podczas obrad zwrócono uwagę na to, że schroniska są doskonałym miejscem na realizację przez szkoły ścieżek edukacyjnych: zdrowotnej, ekologicznej i regionalnej.

 • 24 październik. Dokonano otwarcia nowej placówki handlowej - Centrum Handlowego "Jedynka". W tym samoobsługowym sklepie, należącym do GS "SCh" w Żegocinie, na dwie zmiany będzie pracować 10 osób. Kierowniczką marketu została Elżbieta Kiełbasa. Sklep będzie czynny znacznie dłużej od pozostałych żegocińskich placówek handlowych.

 • 27 październik. Bez żadnych incydentów odbyły się wybory samorządowe. O 15 miejsc w Radzie Gminy Żegocina walczyło 30 kandydatów. Wybrani zostali: z Łąkty Górnej: Dziedzic Józef,  Grabowski Stanisław, Guzik Stanisław, Pławecki Andrzej, z Rozdziela: Jajecznica Czesław, Marcinek Jan, Sajdak Zofia, z Bełdna: Grabiasz Józef, z Żegociny: Bielak Bogdan, Koszyk Franciszek, Maniak Emilia, Olszewski Tadeusz, Waligóra Kazimierz i z Bytomska: Nowak Lucyna, Rożnowski Ignacy. Po raz pierwszy odbyły się też bezpośrednie wybory wójta. O to stanowisko ubiegał się jeden kandydat: Jerzy Błoniarz. Uzyskał 76% poparcie. Frekwencja wyniosła 58% i należała do najwyższych w Małopolsce.

 • 27-28 październik. Wichura, która szalała nad Polską poczyniła także straty na terenie gminy Żegocina. Jeden z silniejszych podmuchów wiatru, przewrócił przystanek w Bełdnie. Górna część przystanku, który został niedawno postawiony na potrzeby dowożonych z Bełdna do szkoły w Żegocinie uczniów, została zerwana i przesunięta około 10 metrów, na drugą stronę asfaltowej drogi.

LISTOPAD
 • Listopad. Przez cały miesiąc trwały prace przy 3 przedsięwzięciach: przesunięciu w nowe miejsce kapliczki przy drodze do Bochni, zmianie dachu na "starym" ośrodku zdrowia, gdzie będzie Środowiskowy Dzienny Dom Opieki Społecznej oraz realizacji pierwszego etapu programu "Centra".

 • 9 listopad. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej przygotowało kolejne dwie wystawy fotograficzne. W Klubie "Relaks" Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie można było przez listopad oglądać dwie wystawy fotograficzne, pierwsza, zatytułowana "Pro memoria" przezentowwała cmentarze I wojny światowej sfotografowane z tych samych miejsc w 1989 i 2002 roku, druga "Pamiętamy" - najpiękniejsze nagrobki żegocińskiego cmentarza parafialnego.

 • 9-10 listopad. Odbył się V Młodzieżowy Rajd Turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej okolic Żegociny" zorganizowany wspólnymi siłami przez ośrodki kultury z Żegociny i Laskowej. Hołd poległym w tej wojnie oddało 24 drużyny (ponad 200 uczniów i nauczycieli) z kilkunastu szkół podstawowych i gimnazjów powiatu bocheńskiego i limanowskiego.

 • 22 listopada. Na swojej drugiej j sesji Rada Powiatu Bocheńskiego dokonała wyboru Przewodniczącego Rady, Wiceprzewodniczących, Starosty, Wicestarosty oraz Zarządu Powiatu. Na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszeni zostali dwaj kandydaci: Leopold Grabowski (popierany przez BiZBR, RL i SLD) oraz Jan Rosiek (NMiP i Samoobrona RP) - obaj pochodzący z gminy Żegocina. W tajnym głosowaniu, stosunkiem głosów 14:6 wygrał Leopold Grabowski.

 • 30 listopad. Duży sukces odniosła nestorka żegocińskich twórców ludowych - malarka i poetka Anna Łękawa. Za obraz pt. "W wiejskiej chacie" przyznano jej III miejsca w konkursie "Triennale Sztuki Nieprofesjonalnej - Kraków 2002",  zorganizowanym przez krakowskie Stowarzyszenie Ars Populi. Pani ANna odebrała nagrodę w Nowohuckim Centrum Kultury. 

GRUDZIEŃ
 • 6 grudnia. Prawie dwustu trzydziestu uczniów z klas I - VI Szkoły Podstawowej w Żegocinie uczestniczyło w imprezie sportowo-rekreacyjnej pod nazwą "Święty Mikołaj na sportowo". Pomysłodawcą imprezy był Adam Dziedzic, któremu w zorganizowaniu spotkania z Mikołajem pomogli Dyrektorzy Szkoły: Jan Adamski i Anna Rogala oraz nauczyciele: Wiesław Wolak i Stanisław Guzik i Tadeusz Olszewski. Impreza nie zakończyłaby się jednak sukcesem, gdyby nie "otwarte serca" ponad 20 żegocińskich sponsorów i duża praca samorządu szkolnego, który pomagał Św. Mikołajowi w zbieraniu, a następnie pakowaniu prezentów.

 • 8 grudnia. Odbyły się wybory do Rad Powiatowych i Walnego Zgromadzenia Małopolskiej Izby Rolniczej. W okręgu wyborczym nr 38, obejmującym teren gminy Żegocina, kandydował tylko Jan Rozum z Bytomska. Rolnicy nie wykazali jednak zainteresowania tymi wyborami. Do urny przyszło zaledwie 22 osoby, na 1009 uprawnionych.

 • 14-15 grudnia. Czwórka młodych pingpongistów LUSKS Żegocina: Natalia Dzidzic, Edyta Dziedzic, Mateusz Kruczek i Sławomir Osika dotarła aż do finału Ogólnopolskiego Turnieju Uczniowskich Klubów Sportowych. Zajęli w nim czwarte miejsce, pokonując wiele drużyn z wielkich i uznanych ośrodków tenisa stołowego. To największy, jak do tej pory, wyczyn sportowy żegocińskich zawodników.
 • 24-26 grudnia. Święta Bożego Narodzenia przebiegły bardzo spokojnie. Było kilknaście cm śniegu i panował duży mróz (poniżej -20 stopni Celcjusza).

 • 30 grudnia. Ostatnia w 2002 roku sesja Rady Gminy. Przyjęto nowy statut Rady Gminy, jej regulamin i plan pracy. Przyjęto także projekt budżetu na 2003 r.

 • 30 grudnia. Odbyło się samorządowe spotkanie opłatkowe, które zorganizowali Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek i Wójt Jerzy Błoniarz. Zaprosili byłych i obecnych radnych, księży, dyrektorów i kierowników zakładów pracy, sołtysów. Przybyło prawie 40 osób, wśród nich m. in. Przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego Leopold Grabowski i ksiądz prałat Antoni Poręba. Wójt podsumował rok 2002 i złożył podziękowania oraz noworoczne życzenia.

 • 31 grudnia. Bardzo skromnie świętowano w gminie Żegocina nadejście 2003 roku. Bawiono się jedynie w Szkole Podstawowej w Rozdzielu oraz Dyskotece "Hexe". Większość mieszkańców gminy witała nowy rok w domu.

[wstecz]