BAŁTÓW W ŻEGOCINIE

Spotkanie delegacji z gminy Bałtów z Wójtem Gminy w Żegocinie Jerzym Błoniarzem.

   Trzydniowa (25-27.04.2003 r.) wizyta piętnastoosobowej delegacji świętokrzyskiej gminy Bałtów (powiat Ostrowiec Świętokrzyski), związana jest z realizacją w tej, zaprzyjaźnionej z Żegociną gminie, programu szkoleniowego "Obywatele a samorząd lokalny". Wójt Bałtowa Bogusław Mąka, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Kieloch, radni, sołtysi pragną poznać bliżej funkcjonowanie gminy Żegocina oraz odbyć w tutejszych obiektach cykl szkoleń, finansowanych przez Polsko-Amerykańska Fundację Wolności.

    Bałtów to pięknie położona wśród przełomów rzeki Kamiennej niewielka gmina, licząca około 4100 osób, gospodarujących na 105 km kwadratowych. Nowe władze samorządowe tej gminy pragną skorzystać z doświadczeń Żegociny w zakresie budowania strategii rozwoju, uzyskiwania środków z Unii Europejskiej, rozwoju turystyki. Aby w pełni wykorzystać szanse, jakie daje gminie piękne położenie i liczne atrakcje (np. jaskinie, Rezerwat "Modrzewie", odkryte ślady stóp allozaura), w sierpniu 2001 r. utworzono Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt". Przed tą organizacją i samorządowymi władzami stoją liczne zadania, gdyż gmina nie ma jeszcze strategii rozwoju, kanalizacji, sieci gazowej. Jest w takiej prawie sytuacji, jak Żegocina w 1995 roku. Na dodatek jest tam także duże bezrobocie.

     Dyrektor Programowy i etatowy pracownik Stowarzyszenia na Rzez Rozwoju Gminy Bałtów Jarosław Kuba, który od półtora roku pracuje także w Urzędzie Gminy w Bałtowie wyjaśnia, że wybrano Żegocinę na miejsce szkolenia, bo poznał już tę gminę podczas jednego ze szkoleń ("Szkoły dla ekorozwoju") jest przekonany, że sołtysi i radni mogą dużo podczas tego pobytu w podobnej gminie, skorzystać. Dlatego Stowarzyszenie, które uzyskało środki na realizację cyklu szkoleń, mających na celu poznanie zasad komunikacji pomiędzy włądzami samorządowymi, a lokalną społecznością, zaplanowało spotkania z samorządowcami gminy Żegocina. W piątek odbyło się takie spotkanie z Wójtem Żegociny Jerzym Błoniarzem oraz Przewodniczącym Rady Gminy Janem Marcinkiem. Goście z Bałtowa będą również w "Bacówce u Wojtka" w Rozdzielu oraz w gospodarstwie agroturystycznym państwa Pławeckich w Rozdzielu.

     Życzymy naszym gościom miłego pobytu i życzymy, aby udało im się w pełni zrealizować zamierzenia.

Delegacja gminy Bałtów podczas spotkania z wójtem Żegociny w Klubie "Relaks".

Członkowie delegacji gminy Bałtów. Pierwszy z lewej Jarosław Kuba - Dyrektor Programowy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów.

[wstecz]