SZKOŁY DLA EKOROZWOJU - SKALNIAK W BYTOMSKU

Praca w ogródku skalnym przy PSP w Bytomsku.

     W maju 2002 r. roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytomsku zgłosiła swój projekt pt. "Ogródek skalny" do konkursu ogłoszonego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska". Dyrektorka szkoły mgr Barbara Janicka-Mikus oraz nauczycielki mgr Lucyna Nowak oraz mgr Beata Zapart tak opisały swój projekt: "W związku z trwającą od dwóch lat rozbudową szkoły teren wokół niej jest nieuporządkowany. Dlatego też uczniowie i grono pedagogiczne rzadko korzysta z terenu zielonego wokół szkoły, spędzając większość przerw w szkole. Ponadto program nauczania wymaga prowadzenia zajęć w terenie. Przyszkolny ogród mógłby pełnić taką rolę. Byłoby to wygodniejsze, w szczególności w klasach młodszych, niż długie spacery do lasu w ograniczonym przez plan zajęć czasie". Uznano także, że realizacja tego projektu odbywać się będzie przy udziale rodziców i samych uczniów. Motywowano, że ładny przyszkolny skalniak zachęci rodziców uczniów do zakładania podobnych przydomowych ogródków.

     Jesienią ubiegłego roku nauczyciele odbyli spotkania w te sprawie z rodzicami, sołtysem, służba leśną. Poproszono także o pomoc Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Oddział w Bochni. We wrześniu 2002 r. gotowy był już projekt i kosztorys. Wyceniono, że koszt przedsięwzięcia wyniesie około 4 tysiące złotych. Do Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" wystąpiono o dotację w wysokości połowy tej kwoty.

Przy budowie skalniaka pracowali uczniowie, rodzice i nauczyciele. Przy budowie skalniaka pracowali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

     Wiosną 2003 roku rozpoczęto pierwsze prace. W kwietniu zniwelowano teren i nawieziono ziemię. Pracowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice. Musiano nawet użyć traktorów. W maju ze szkolnego budżetu zakupiono gazony i kwiaty. Rozpoczęło się układanie 70 gazonów i sadzenie roślin. Rodzice wykonali betonową palisadę i rozłożyli kamienie. Pracowało przy tym 10 rodziców, łącznie z sołtysem Ignacym Rożnowskim, wszyscy nauczyciele oraz 44 uczniów. Zasadzono 133 sztuki roślin, wysypano 25 m3 kory. W przedsięwzięciu pomógł także Urząd Gminy w Żegocinie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Łąkcie Górnej.

     30 maja 2003 r. dyrektorka szkoły mgr Barbara Janicka -Mikus mogła przesłać do Fundacji sprawozdanie i rozliczenie finansowe. Dzięki pracy uczniów, nauczycieli, rodziców i kilku instytucji i przede wszystkim wsparciu finansowemu ze strony Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytomsku zyskała ogródek, w którym będą się mogły odbywać zajęcia. Tu uczniowie będą mogli poznawać ciekawe rośliny, a także wypoczywać na przerwach. Będą także musieć dbać o to, by ich "ogród marzeń" - jak go nazywają - nic nie stracił z obecnego wyglądu. Robią to już od kilku tygodni, systematycznie wyrywając chwasty, podlewając wodą podczas długotrwałych upałów.

     Ze współpracy z Fundacją i rodzicami zadowolona jest dyrektorka placówki. - Szkoła zyskała wspaniały ogród dzięki niskonakładowemu planowi i ogromnemu zaangażowaniu społeczności szkolnej oraz mieszkańców wsi. Pragnę im za to, co dla nas zrobili, serdecznie podziękować - mówi. Mgr Lucyna Nowak, która podczas przerwy dogląda z uczniami porządku w ogródku, dodaje: - Szkolna ostoja przyrody stała się polem dialogu z rodzicami. Wymieniamy się roślinami, doświadczeniami. Kilku z nich planuje podobne skalniaki założyć koło własnych domów.

Dzieci pracują w skalniaku.

     Dwuczęściowy skalniak będzie rozbudowywany. Prace z pewnością ruszą, gdy zakończone zostaną prace przy rozbudowie szkoły.

[wstecz]