NA   KOLONII   W   ŻEGOCINIE

Kierowniczka kolonii mgr Zdzisława Maślanka i trójka jej podopiecznych na placu przed CKSiT w Żegocinie.

Kierowniczka kolonii mgr Zdzisława Maślanka i trójka jej podopiecznych na placu przed CKSiT w Żegocinie.

      Od kilku dni przebywają w żegocińskich obiektach dwie grupy kolonistów. W Centrum Kultury, Sportu i Turystyki przebywa 35-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Międzyszkolnego Ośrodka Kultury i Sportu w Żywcu. Będą tu wypoczywać do 3 lipca 2003 roku. W obiektach Szkoły Podstawowej kwateruje natomiast młodzież oazowa - uczniowie sądeckich szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz gimnazjów nr 1 i nr 5.

      1 lipca koloniści z Żywca przedstawili w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie mieszkańcom gminy oraz kolegom z oazy "Mini Playback Show". W roztańczonym i rozśpiewanym godzinnym programie zaprezentowały się trzy żywieckie formacje taneczne: założony w tym roku Zespół Tańca Nowoczesnego "Orka", który zdążył już zdobyć I miejsce w Przeglądzie Zespołów Artystycznych Województwa Śląskiego; Zespół Tańca Nowoczesnego "Delfin", występujący w złotych strojach, który także ma międzynarodowe osiągnięcia. Wyróżniony został m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, zdobył także II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej w Veszprem (Węgry) i wielokrotnie występował w telewzji. Trzecia grupa to Dziecięcy Zespół Tańca Towarzyskiego "Rekin". Zespół ten zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej na Węgrzech (w październiku wyjazd). Działa od trzech lat. Również zdobył I miejsce na Przeglądzie Zespołów Artystycznych Województwa Śląskiego. W Żegocinie nie przebywają jednak pełne składy tych zespołów.

       Program - "Mini Playback show" - dzieci przygotowały same. Wykonały afisz zapraszający mieszkańców Żegociny na ich występ do Centrum Kultury, Sportu i Turystyki; przygotowały stroje i o godzinie 19 rozpoczęły prawie godzinny występ, na który złożyły się tańce wszystkich grup tanecznych oraz, znany z telewzji, "Mini Playback show", w którym zaprezentowano kilka najnowszych przebojów muzyki tanecznej.

Zespół Tańca Nowoczesnego "Delfin".

Zespół Tańca Nowoczesnego "Delfin".

Dziecięcy Zespół Tańca Towarzyskiego "Rekin" .

Dziecięcy Zespół Tańca Towarzyskiego "Rekin" .

Mini Playback Show

Mini Playback Show

Połączone zespoły taneczno-wokalne w piosence "Arki Noego".

Połączone zespoły taneczno-wokalne w piosence "Arki Noego".

       Wspólną dyskoteką z kolegami i koleżankami z Nowego Sącza zakończyły dzieci z Żywca swój ósmy dzień pobytu w Żegocinie. Będą tu do czwartku, do 3 lipca 2003 r. Ich pobyt na kolonii opłacają wyłącznie rodzice. To nieco dziwi, albowiem zespoły z takimi osiągnięciami (co musiało być poprzedzone tytaniczną pracą), zasługują na wsparcie ze strony żywieckiego samorządu.

       Nad wszystkim czuwa kierowniczka kolonii mgr Zdzisława Maślanka - nauczycielka tańca towarzyskiego, choreograf, która od 30 lat pracuje z młodzieżą. To ona stworzyła wszystkie te zespoły i uzyskała z nimi tak znaczące sukcesy. O swoich podopiecznych mówi tak: - To roztańczone i rozśpiewane dzieci, a przy tym grzeczne i bardzo kreatywne. One właściwie same wszystko na dziś przygotowały. W sekcjach mam 110 dzieci, a najmłodsze mają po 3-4 lata.

        Jedna z jej podopiecznych - Aleksandra Szczepańska - uczennica klasy pierwszej gimnazjum, na zajęcia taneczne dojeżdża do Żywca z pobliskich Łodygowic. O pobycie w Żegocinie wypowiada się w samych superlatywach. - Do Żegociny przyjechaliśmy już 23 czerwca. Byliśmy zafascynowani tym wyjazdem. Jest bardzo udany. Każdy dzień jest wypełniony nowymi atrakcjami. Chodziliśmy na basen, do hali sportowej, odwiedziliśmy źródełko wody mineralnej, byliśmy na górze Kamionnej, piekliśmy wiejski chleb u pani Ireny Pławeckiej w Rozdzielu. Zwiedzamy w czasie wolnym samą Żegocinę, chodzimy po sklepach. Mamy także dyskoteki w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, a więc w miejscu, gdzie jesteśmy zakwaterowani.

      - Wczoraj byliśmy na basenie w Bochni oraz na przepięknym zamku w Nowym Wiśniczu - uzupełnia jej koleżanka. Klaudia Dabrowski jest najmłodszą uczestniczką kolonii w Żegocinie. Ma dopiero osiem lat, ale na scenie zachowywała się już jak prawdziwa gwiazda. Także jej bardzo podoba się pobyt w Żegocinie. Bardzo mile wspomina pobyt na zamku w Wiśniczu.

     Kierowniczka kolonii nie może nachwalić kolonijnej kucharki - pani Marii Gajewskiej. - Jesteśmy jej bardzo wdzięczni, bo tak wspaniałego jedzenia, to nie mamy w domu - mówi kierowniczka grupy. Towarzyszące jej dzieci bardzo chwalą sobie robione przez kucharkę pierogi z borówkami.

     O tym, że kadrze i dzieciom Żegocina przypadła do gustu, świadczą słowa wypowiedziane przez kierowniczkę grupy na zakończenie naszej rozmowy. - Wybieramy się tu na zimowisko. Zachwyciliśmy się Żegociną, pięknymi widokami i ludźmi, którzy są wspaniali. Powiedziałam to im już w kilku miejscach. Czujemy się tu tak, jakbyśmy byli u siebie, w domu.

[wstecz]