710 URODZINY ŻEGOCINY

710 Urodziny Żegociny.

      Już po raz dziesiąty świętowała swoje urodziny Żegocina. Tradycję tę wprowadzono w 1993 roku, czyli w 700 lat od czasu erygowania tu parafii. Co roku samorządowe władze gminy przygotowują dla  mieszkańców gminy i licznie tu przebywających na wypoczynku gości różne atrakcje. Tak też było w   tym roku. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 
        W sobotę 16 sierpnia 2003 r. rozegrano zawody rowerowe. Przed południem na stoku Żarnówki w terenowym krosie rowerowym ścigali się rowerzyści. Zdecydowanie najlepsi byli przebywający w Żegocinie na wypoczynku młodzi kolarze z Poznania. Wygrali aż w trzech kategoriach: open kobiet - Karolina Dopierała, open mężczyzn - Marcin Dopierała i gimnazjalistów - Marek Sobczyński. Wśród uczniów szkół podstawowych wygrał Sebastian Zdanowicz - mieszkaniec Wiednia. Po południu na  sprawnościowym torze rowerowym o Puchar Kierownika Posterunku Policji w Trzcianie sierż. szt. Jacka Trzeciaka ubiegało się 12 młodych rowerzystów. Zawody te wygrał Krzysztof Mirowski z Żegociny, wyprzedzając swojego kolegę Macieja Bogusza i Michała Gawłowicza z Bełdna.
          Przez trzy dni rozgrywany był Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie. Wygrał go Grzegorz Matras, który w finale pokonał młodszego brata Zbigniewa Matrasa. Miejsce trzecie zajął Jakub Lis z Łąkty Górnej.
      Podczas "710 Urodzin Żegociny" rozegrano także zawody strzeleckie, których organizatorami było żegocińskie i bocheńskie koło Ligi Obrony Kraju. Puchary Prezesa Zarządu Powiatowego LOK w  Bochni zdobyli: wśród juniorów Jan Surma, wśród seniorów Stanisław Gawłowicz. 
      Niedzielne świętowanie zaczęto o godzinie 17. Na scenie usytuowanej przed biurowcem Gminnej Spółdzielni wystąpiła najpierw Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie, grająca pod batutą  Mieczysława Kędry. Potem przez półtorej godziny bawiły się głównie dzieci, dla których organizatorzy zaprosili wykonawców programu "Kolorowe Podwórko Dalmatyńczyków". Jak się okazało liczne konkursy, wspólne tańce i zabawy bawiły nie tylko dzieci, ale także dorosłych. W tym samym czasie na placu sprzedawano losy loterii "Dar Serca Chorym Dzieciom". Dochód z loterii w wysokości 2600 zł, w której nagrodę główną - wieżę HiFi - wygrała pani Zofia Górka z Żegociny
      Komitet Organizacyjny przeznaczy na pomoc dzieciom chorym z terenu gminy. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko degustacji potraw regionalnych, na którym żegocińskie gospodynie częstowały gości przysmakami, w większości opisanymi w sprzedawanej na stoisku promocyjnym "Żegocińskiej  książki kucharskiej". Uczestnicy uroczystości mogli też podziwiać obrazy, hafty i inne wyroby  sztuki ludowej tego terenu. W Galerii pod Chmurką" prezentowali je m. in. Anna Łękawa, Teresa  Mrugacz i Zbigniew Janiczek. Po okolicznościowym wystąpieniu Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, który przypomniał genezę święta, powiedział o sukcesach i niepowodzeniach władzy samorządowej oraz podziękował mieszkańcom gminy za ich pracę a także sponsorom za ofiarność, na estradzie pojawił się krakowski "Kabaret  pod Wyrwigroszem". Skecze i piosenki w wykonaniu Beaty Rybarskiej, Łukasza Rybarskiego i Maurycego Polaskiego prawie do łez rozśmieszały licznie przybyłą publiczność. Około godziny dwudziestej rozpoczął się występ grającej największe przeboje "The Beatles", "Czerwonych Gitar" i  innych zespołów lat 60 i 70-tych, grupy "The Shout". Muzycy z Niemodlina nie zawiedli publiczności. Zagrali z pasją, wzbudzając aplauz publiczności. Pokaz sztucznych ogni i zabawa na świeżym powietrzu trwająca do późnych godzin nocnych, zakończyła "710 Urodziny Żegociny". Zorganizowanie tej imprezy było możliwe dzięki wspólnemu  działaniu władz samorządowych gminy, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie oraz hojności licznych sponsorów, za co im organizatorzy serdecznie dziękują.

ZAPROSZENIE >>>

PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW >>>

FOTOREPORTAŻ >>>

[wstecz]