PRZEBACZYĆ - TAK, ZAPOMNIEĆ - NIE !

     17 września br. - w 64 rocznicę agresji ZSRR na Polskę - w Szkole Podstawowej w Żegocinie został zorganizowany  uroczysty apel. Obchodzony był pod hasłem: "Przebaczyć - tak, zapomnieć - nie". Po meldunku złożonym przez przewodniczącą samorządu uczniowskiego i wprowadzeniu sztandaru, głos zabrał dyrektor szkoły Jan Adamski. Wygłosił pogadankę przybliżającą tamte tragiczne wydarzenia. Następnie młodzież szkolna zaprezentowała okolicznościowy program słowno-muzyczny.

      Uroczystość przygotowali głównie uczniowie klasy szóstej. Ich przygotowaniem do występu zajęli się nauczyciele: Maria Chojnacka-Guzik i Stanisław Guzik, który towarzyszył występującym uczniom grając na skrzypcach. Uroczystość miała godna oprawę. Przygotowano okolicznościową dekorację, której punktem centralnym był pogięty drewniany krzyż, pod którym uczniowie zapalili znicze. - Ten krzyż jest tak pogięty, jak cała historia Polski - uzasadniał kształt tego elementu dekoracji Stanisław Guzik. Wyjaśnił także, że takie apele, przypominające radziecką agresję, oddające hołd pomordowanym na Wschodzie, odbywają się tylko w niektórych szkołach.

      Temat agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz zbrodni katyńskiej był przez wiele powojennych lat przemilczany, a nawet zakazany i to nie tylko w szkołach. Teraz można o tym mówić i najwyższa pora, aby - takie jak ten apele - odbywały się we wszystkich szkołach. Żegocińska szkoła podstawowa dała dobrzy przykład.

[wstecz]