Logo Rajdu

VI MŁODZIEŻOWY RAJD TURYSTYCZNY
"Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku..."

ŻEGOCINA - LASKOWA
10 - 11 listopada 2003 r.

10 LISTOPADA

Drużyny z Trzciany i Laskowej na cmentarzu w Żegocinie.

     Już po raz szósty zorganizowany został wspólnymi siłami Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej Młodzieżowy Rajd Turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku". Imprezę, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, zaplanowano w tym roku na 10 i 11 listopada. Ostatecznie do udziału w rajdzie zgłosiła się rekordowa liczba - 29 drużyn.

     W pierwszym dniu imprezy wszystkie drużyny prowadzone przez nauczycieli i niekiedy wspierane przez przewodników beskidzkich wędrowały od cmentarza do cmentarza, których w okolicy Żegociny jest wyjątkowo dużo, jako, że na tym terenie w końcu listopada i na początku grudnia 1914 roku toczyły się zacięte walki (operacja limanowsko-łapanowska), w wyniku których wojskom austriacko-węgiersko-pruskim udało się powstrzymać, a następnie odrzucić na wschód nacierające w kierunku Krakowa oddziały rosyjskie. Pozostałością po tych walkach, w których wziął także udział oddział polskich legionistów podpułkownik Norwida (stacjonowali w Bełdnie, Rajbrocie, Lipnicy) są cmentarze wykonane w 1915 i 1916 roku przez austriacki Oddział Grobów Wojennych.

Młodzież z Laskowej na cmentarzu wojennym nr 309 w Trzcianie. Grupy rajdowej młodzieży zmierzające do budynku CKSiT w Żegocinie.

   Choć było dosyć chłodno, to na pogodę nie można było narzekać, bo były takie chwile, że zza chmur prześwitywało słońce, które oświetlało pobielone szronem szczyty okolicznych gór: Sałasza, Kamionnej i ogrzewało wędrujących turystów. Już przed godziną 15 do centrum Żegociny przyszły pierwsze grupy młodzieży. Na miejscowych dwóch cmentarzach odmówiono modlitwy, zapalono znicze, a potem udano się do budynku CKSiT w Żegocinie, gdzie w godzinach wieczornych odbyła się wieczornica.  Uczestnicy rajdu wzięli udział  w uroczystej sesji Rady Gminy w Żegocinie, obejrzeli okolicznościowy program artystyczny, zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum w Żegocinie, a także wysłuchali z zaciekawieniem  wykładu mgr Jana Flaszy pt. "Znaki pamięci".

Uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystej Sesji Rady Gminy w Żegocinie. Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali gimnazjaliści z Żegociny.

10 LISTOPADA

Wymarsz z Żegociny na Jastrząbkę.

      Uczestnicy rajdu nocowali w kilku miejscach, miedzy innymi w szkolnej sali gimnastycznej w Łąkcie Górnej, w pokojach gościnnych CKSiT w Żegocinie. Ranek powitał wszystkich przymrozkiem. Po zjedzeniu śniadania około 8.45 rajdowicze rozpoczęli wędrówkę w stronę Jastrząbki. Bez przeszkód, przy chłodnej, ale słonecznej pogodzie dotarli na tzw. "Góralowy Dzioł", tu zabrali swoje wieńce przywiezione przez autobus i stromym podejściem dotarli na cmentarz nr 357 na Jastrząbce. Punktualnie o godzinie 11 rozpoczęła się ceremonia składania wieńców przy pomniku głównym na tym cmentarzu. Najpierw wieńce złożyły delegacje samorządowe Żegociny i Laskowej, potem kolejno delegacje wszystkich rajdowych drużyn.

Uczestnicy rajdu podchodzą pod Jastrząbkę. Składanie wieńców pod głównym pomnikiem cmentarza na Jastrząbce.

     Około 11.15 rozpoczęła się uroczysta msza święta, odprawiona przez trzech księży, którym przewodził ksiądz prałat Władysław Piątek z Łososiny Dolnej. On też wygłosił patriotyczne kazanie, w którym przypomniał krwawe zmagania wojsk austriackich z rosyjskimi w okolicach Limanowej. Wyraził radość z licznego udziału młodzieży w rajdzie i mszy świętej. Po zakończeniu mszy świętej organizatorzy rajdu: Mieczysław Kędra - Dyrektor CKSiT w Żegocinie i Zdzisław Pajor - Dyrektor GOKSiT w Laskowej dokonali podsumowania rajdu oraz ogłosili wyniki towarzyszących rajdowi konkursów. Odczytano protokół komisji, której przewodziła Grażyna Prusak z Biblioteki Publicznej w Laskowej.

      Komisja konkursowa w składzie: Grażyna Prusak Biblioteka Publiczna w Laskowej - przewodnicząca komisji, Agnieszka Pączek - Zespół Szkół w Rozdzielu, Anna Maurer - PSP w Żegocinie, Teresa Dziedzic - Biblioteka Publiczna w Żegocinie - po dokonaniu oceny kompozycji i wieńców wykonanych przez grupy uczestniczące w Rajdzie "Jak Oni w 1914 r. " - zapoznaniu się z treścią poezji własnej uczestników rajdu i fotografii pt. "Piękno ukryte w cmentarzach i krajobrazie" postanowiła przyznać nagrody w trzech kategoriach:
I.    Przestrzenne kompozycje patriotyczne.
II.    Wiązanki patriotyczne.
III.    Wiązanki okolicznościowe.
     W kategorii pierwszej:
I miejsce ex otrzymują: Gimnazjum Publiczne "Wiślacy" z Ujanowic i SP "Sokoły" z Kamionki Małej.
II miejsce Gimnazjum "Prosiaczek - Band" z Ujanowic.
III miejsce SP "Rajbrołaz" z Rajbrotu (kompozycja na styropianie).
Wyróżnienie dla drużyny "Dworzanki" ze SP w Łąkcie Górnej.
     W kategorii drugiej:
I miejsce SP "Traperzy" z Rozdziela.
II miejsce Gimnazjum "Traperzy" z Laskowej.
III miejsce SP "Rajbrołazy" z Rajbrotu ( serce srebrno czerwone)
IV miejsce Gimnazjum "Lodożercy" z Trzciany.
V miejsce Gimnazjum "Łaziki" z Laskowej ex SP z Lipnicy Murowanej.
      W kategorii trzeciej:
I miejsce SP w Żegocinie.
II miejsce Gimnazjum "Aminki" z Rozdziela ex II LO "Niedźwiadki" z Łososiny Górnej
III miejsce SP "Wędrowcy" z Krosnej
IV miejsce Gimnazjum "Dworzanie" z Łąkty Górnej.
       Pozostałym 13 drużynom komisja konkursowa przyznała nagrody książkowe i dyplomy za udział w VI Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym, Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej - "Jak Oni w 1914 r.  Otrzymują je:   "Behemoty" - Gimnazjum z Kamionnej, Schronisko Młodzieżowe z Rozdziela, SP "Czerwone orły" z Łąkty Dolnej, II LO "Fakeci" z Łososiny Górnej, Gimnazjum "Katarzynki" z Łososiny Górnej, 6. Gimnazjum "Drapieżne kurczaki" z Trzciany, Gimnazjum "Włóczykije" z Trzciany", Gimnazjum "Grabarze" z Trzciany, SP "Łowcy szlaków" z Ujanowic, Gimnazjum "Fistaszki" z Trzciany, Gimnazjum "Tuptusie" z Żegociny, Gimnazjum Publiczne z Leszczyny gr. I. i  Gimnazjum Publiczne z Leszczyny gr. II.

Koncelebracja Mszy Świętej. Ogłoszenie wyników konkursów.

    Po odczytaniu protokołu nastąpiła ceremonia wręczenia dyplomów, pucharów i nagród książkowych, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Limamnowej. Wręczali je: Jacenty Musiał - Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, Marian Hebda - Wójt Laskowej i Jerzy Błoniarz - Wójt Żegociny. Około godziny 12.30 Zdzisław Pajor sakramentalnym: Szósty Rajd Młodzieżowy Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku uważam za zakończony - pożegnał się z uczestnikami rajdu.      

Wręczanie nagród.

      Trochę zmarznięte i zmęczone, ale uśmiechnięte i radosne twarze uczniów dobitnie świadczyły o ich zadowoleniu z imprezy, która nie tylko uczy, ale i wychowuje młode pokolenie w duchu patriotyzmu, poszanowania wolności i niepodległości oraz szacunku dla poległych w okolicy Żegociny i Laskowej żołnierzy I wojny światowej.

Polecamy: teksty źródłowe - wspomnienia z czasów I wojny światowej >>>

 WYBRANE PRACE UCZESTNIKÓW RAJDU >>>

RELACJE Z POPRZEDNICH RAJDÓW >>>

[wstecz]