Park Gminny w Żegocinie.

      Już niebawem zakończą się prace montażowo-porządkowe i zostanie oddany do użytku Park Gminny w Żegocinie. To jedna z inwestycji realizowanych w ramach programu "Odnowa Centrów Małych Miast i Wsi - CENTRA". Więcej na temat - tutaj >>>.
      Żegocina uzyskała na jego realizację środki z Kontraktu Wojewódzkiego Małopolski na lata 2001-2002. Inwestycja ma się zakończyć jesienią bieżacego roku, a oprócz parku wykonano juz w centrum Żegociny wiele prac modernizacyjno-estetycznych, np. zmieniono elewację "Delikatesów", zbudowano ozdobną konstrukcję "Pasażu u Żegoty". Przygotowane zostały także pomieszczenia w Domu Kultury na urządzenie regionalnego muzeum. Pierwotnie zlokalizowane być ono miało w tzw. wikarówce, ale przed niespodziewaną śmiercią proboszcza ks. Antoniego Poręby nie udało się sfinalizować przekazania tego budynku gminie i dlatego musiała nastapić zmiana lokalizacji.

Regulamin parku.

      Park gminny powstał w miejscu, gdzie kiedyś był ośrodek domków campingowych. Przez kilkanaście lat miejsce to uległo dewastacji, domki rozebrano, a plac zaczęły zarastać dziko rosnące krzaki i drzewa. W roku 2000 posadzono tu - w ramach akcji "Dęby milenijne" kilkanaście dębów - ale tylko kilka z nich się przyjęło i przy obecnej zmianie funkcji tego miejsca ostało. Plac został wyczyszczony i wyrównany. Urządzono dwie drogi prowadzące do parku. Jedna prowadzi pod górkę, od przejścia pomiędzy Domem Kultury a Urzędem Gminy w Żegocinie, druga jak na fotografii powyżej - od strony drogi do ośrodka zdrowia. Na placu zbudowano drewnianą wiatę, w której będą mogli - po zamontowaniu ławek - chronić się przed deszczem lub słońcem i odpoczywać dorośli. W pobliżu zamontowano kilka urządzeń dla dzieci. Jest piaskownica, huśtawka, są zjeżdżalnie.
      To z pewnością nie koniec prac w tym miejscu. Trzeba będzie bowiem jeszcze lepiej urządzić alejki, bo obecnie po opadach deszczu trudno będzie dostać się do parku i urządzeń, wykonać jakiś rodzaj ogrodzenia. W każdym razie bacie, mamy i dzieci juz teraz cieszą się z tego parku i pomimo, że nie zostal on jeszcze oficjalnie przekazany do użytku przychodzą tutaj i testują urządzenia. Piękna jesienna pogoda sprzyja takiemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

2.10.2003

        Park Gminny w centrum Żegociny to kolejny sposób na podwyższenie walorów miejscowości. Od ponad pół wieku w Żegocinie wszelkie działania ukierunkowane są na wykorzystanie atutów związanych z położeniem - niedaleko od Krakowa i Tamowa, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza krain obfitujących w wyjątkowe krajobrazy, w uroczej dolinie potoku, w otoczeniu lasów, w dolinie ze specyficznym mikroklimatem.
       Wytyczony kierunek wskazuje turystyczne zagospodarowanie miejscowości a więc maksymalne jej uatrakcyjnienie z zachowaniem tradycji, walorów kulturowych, architektonicznych, i krajobrazowych. Projekt parku to kolejny krok w wielofunkcyjnym zagospodarowaniu centrum. Obok istniejącej bazy noclegowej, koncentracji usług, koncentracji obiektów historycznych, sportowych i obiektów użyteczności publicznej - park to zielony azyl na nasłonecznionym stoku zapewniający chwilę wytchnienia, estetyczne otoczenie, zadowolenie dzieci.
        Park na zapleczu obiektów hotelowych dający możliwość relaksu czy spędzenia wieczoru przy ognisku organizowanym w ramach usługi pobytowej. Z parku będą korzystać mieszkańcy i turyści przy okazji spacerów, zakupów, wizyt w pobliskim ośrodku zdrowia lub ze względu na atrakcje jaki oferuje dzieciom.
       Taki kierunek zagospodarowania około 0,5 ha powierzchni w centrum miejscowości obecne będzie warunkował wykorzystanie zgodne z zapotrzebowaniem społecznym i zwiększaniem atrakcyjności Żegociny. Za kilkanaście lat będzie to przestrzeń niezbędna do innego sposobu zagospodarowania, najprawdopodobniej związanego z koncentracją zabudowy mieszkalnej. Park jest sposobem na dzień dzisiejszy i daleką przyszłość Żegociny.

Fragment wniosku do Marszałka Województwa Małopolskiego

Park Gminny w Żegocinie.

[wstecz]