WIGILIJNE SPOTKANIE Z PODOPIECZNYMI GOPS

        - Na spotkanie wigilijne zaprosiliśmy 38 osób. Nie wszyscy mogli, ze względu na stan zdrowia przybyć, ale tych odwiedzimy w ich domach. Wszyscy otrzymają na Święta upominki w postaci produktów żywnościowych, ufundowanych przez naszych, gminnych sponsorów, którym serdecznie za wspaniały gest dziękujemy - poinformowała kierowniczka GOPS pani Bożena Orzeł - od kilkunastu lat główna organizatorka takich spotkań. Ośrodek ma w tej chwili pod swoją opieką ponad 210 rodzin, a ich liczba niestety z roku na rok się powiększa. Głównymi powodami trudnej sytuacji tych rodzin są: bezrobocie, wielodzietność, długotrwała choroba, kalectwo i ubóstwo. Na szczęście w tym roku wystarczyło pieniędzy na wykonanie wszystkich obligatoryjnych świadczeń realizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żegocinie. Większość tych środków pochodzi z budżetu państwa, ale w części są one także od samorządu gminnego. Dzięki wsparciu sponsorów udaje się już od kilkunastu lat organizować takie - jak to - wigilijne spotkania z tymi spośród podopiecznych, którzy mogą sami lub z pomocą opiekunów na nie przybyć.

      Spotkanie otworzył Wójt Gminy Jerzy Błoniarz, który powitał przybyłych, a następnie powiedział: -   Dobrze jest, że w okresie oczekiwania na przyjście Dzieciątka Jezus, są dobrzy ludzie, którzy zadbali o to, aby było miło, było ciepło, aby można było sobie wzajemnie złożyć życzenia. To dzięki nim, możecie Państwo, w różny sposób pokrzywdzeni przez los, dziś się z nami spotkać. Cieszę się, że są z nami przedszkolne dzieci, które pragną przedstawić swój dorobek związany z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.

      Po jego krótkim przemówieniu na estradzie w półgodzinnym programie jasełkowym zaprezentowały się dzieci z Publicznego Przedszkola w Żegocinie. Za swój występ zebrały na zakończenie gorące brawa oraz otrzymały od organizatorów spotkania kosz pełen słodyczy.

      Zanim przystąpiono do wigilijnego obiadu, poprzedzonego łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń, przemówił także ksiądz proboszcz z Żegociny Leszek Dudziak, który zwrócił uwagę zebranych na szczególny charakter wigilii, na jej nastrój i wymowę. Przekonywał samotnych, biednych, chorych, że nie są sami, o czym świadczy to właśnie spotkanie.

      Świąteczne i noworoczne życzenia złożyli  przybyłym gościom także: ksiądz proboszcz Stanisław Szczygieł z Łąkty Górnej i Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek.

Księża: Leszek Dudziak, Stanisław Szczygieł, Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek, Wójt Jerzy Błoniarz, Emilia Maniak. Przedstawienie jasełkowe zaprezentowały uczestnikom wigilijnego spotkania przedszkolaki z Żegociny.
W spotkaniu wigilinym wzięło udział około 30 zaproszonych przez organizatorów podopiecznych GOPS w Żegocinie.
Sponsorzy: Emilia Maniak, Józef Kępa, Piekarnia "ANDROB", Kazimierz Juszczyk - Firma "Jura".

[wstecz]