WIELKIE KOLĘDOWANIE W LIPNICY

HERODY

DRABY

Grupy z Rozdziela podczas występu w Lipnicy Murowanej.

      25 stycznia o godzinie 10.00 w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej rozpoczął się XXII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych o "Lipnicką Gwiazdę".
      I Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych miał miejsce w 1983 roku w Gromniku. "Pomysłodawcy Przeglądu, animatorzy kultury z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Tarnowie na początku zakładali, że impreza co roku będzie zmieniać miejsce akcji, będzie na swój sposób festiwalem wędrownym. Dlatego II WPZK odbył się w Pilźnie, trzeci - w Lipnicy Murowanej, czwarty w Pleśnej, a dopiero piąty Przegląd osiadł na stałe w grodzie błogosławionego Szymona". Z czasem wprowadzono stały regulamin. Zaznaczono w nim, że najważniejszym kryterium oceny zespołu jest wierność tradycji w stroju, kostiumie, gwarze, tekście i muzyce, a także w składzie instrumentalistów. Przestrzegano przed wprowadzaniem do kolędniczego scenariusza motywów jasełkowych.
      Organizatorami imprezy są: Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, wójt gminy Lipnica Murowana oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie.
      Nim na lipnickiej scenie rozpocznie się wielkie kolędowanie, w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta, w której uczestniczyć będą kolędnicy, a następnie barwnym korowodem udadzą się dopiero do Domu Kultury. Zgłoszenie do udziału w przeglądzie przysłało 21 grup kolędniczych: 3 młodzieżowe, 10 dziecięcych oraz 8 dorosłych. Pochodzą one z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego.
       W sumie przez lipnicką scenę przewinęlo sie w niedzielę około 260 osób. W jury przeglądu zasiadali: Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Adam Bartosz - etnograf z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Stanisław Migacz - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

WYNIKI

Grupy dziecięce:
I miejsce i "Lipnicką Gwiazdę" zdobyły "Herody" ze Starego Wiśnicza.
Cztery równorzędne drugie miejsca: Grupa Kolędnicza z Gwiazdą z Rzepiennika Suchego, "Herody" z Rozdziela, "Szczodrok" z Rzepiennika Suchego i "Herody" z Rajbrotu.
Trzy równorzędne trzecie miejsca – "Trzej Królowie z Gwiazdą" z Lipnicy Murowanej, "Szczodroki" z Gwoźdźca, "Grupa Kolędnicza z Gwiazdą" z Połomia Dużego.
Dwa równorzędne czwarte miejsca - "Grupa Kolędnicza z Gwiazdą" z Muchówki, "Grupa Kolędnicza z Turoniem" z Olszyn.

Grupy młodzieżowe:

I miejsce i „Lipnicką Gwiazdę” – "Draby" z Rozdziela, dwa drugie – "Draby" z Olszyn i "Herody" z Gwoźdźca.
Wyróżnienie "Lipniczanie" z Lipnicy Murowanej.
      Do Małopolskiego Przeglądu Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu komisja zarekomendowała: "Herody ze Starego Wiśnicza i "Szczodroki" z Rzepiennika Suchego.

Grupy dorosłe:
Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca: "Śmignianie" z Lisiej Góry (oraz Lipnicką Gwiazdę) i "Pleśniokom" z Pleśnej.
Trzy równorzędne drugie miejsca: "Wolanie" z Woli Nieszkowskiej, "Kasztany" z Lipnicy Dolnej i "Porębianie" z Poręby Spytkowkiej.
Trzecie – Grupa kolędnicza z Królówki.

   Przegląd w Lipnicy Murowanej należy do tych , które prezentują najwyższy poziom - oceniło jury. Oceniano wierność tradycji, dobór strojów, rekwizytów, śpiew i dobór pastorałek oraz grę aktów. Jury zdecydowało jednocześnie, że do "Pastuszkowego Kolędowania" w Podegodziu pojadą: "Herody" ze Starego Wiśnicza i "Szczodroki" z Rzepiennika Suchego, a do Bukowiny Tatrzańskiej "Wolanie" z Woli Nieszkowskiej, "Kasztany" z Lipnicy Dolnej i "Porębianie" z Poręby Spytkowkiej. – Postanowiliśmy rekomendować te zespoły, które nie byłe jeszcze w Bukowinie – wyjaśnił przewodniczący konkursowego jury – Benedykt Kafel, etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

[wstecz]