INDEKS ZA WIEDZĘ O KRAKOWSKIEJ ALMA MATER

Natalia Kuska i Anna Kalemba w szkolnej bibliotece.

Natalia Kuska i Anna Kalemba w szkolnej bibliotece.

     Bardzo udanie zakończył się pierwszy start żegocińskich maturzystek Anny Kalemba i Natalii Kuska w VIII Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Konkurs ma na celu popularyzację wśród uczniów szkół średnich wiedzy o najstarszej uczelni wyższej w Polsce.

     Konkurs od 1995 roku organizuje wraz z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego Fundacja dla UJ. Jest on przeznaczony wyłącznie dla uczniów klas maturalnych. Jest o co walczyć, bowiem nagrodami w Konkursie - decyzją Senatu Uniwersytetu z 1996 roku - są indeksy na wybrane przez uczelnię kierunki. Nagrody dla zwycięzców są imponujące; na laureatów czekały w tym roku 34 indeksy najstarszej polskiej uczelni. Dodatkowo zdobywca I miejsca otrzyma WYPRAWKĘ STUDENTA, ufundowaną przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 1000 zł na zakup podręczników niezbędnych podczas pierwszego roku studiów na UJ. Macierzysta szkoła zdobywcy I miejsca otrzyma nagrodę dodatkową: 30% rabatu na zakup wszystkich książek Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przez okres dwóch lat, począwszy od finału konkursu.

      Natalia Kuska i Anna Kalemba pojechały walczyć o indeksy 6 marca 2004 roku.  W wyprawie do Krakowa towarzyszyła im wychowawczyni mgr Jadwiga Pączek. W ciągu 50 minut musiały rozwiązać test 100 pytań. Świetnie poszło Natalii, która uzyskała w tym teście wiadomości 72 punkty, (na 100 możliwych), co dało jej ex aequo drugie miejsce wraz z Agatą Chodecką z V LO w Krakowie. Największą ilość punktów zdobyła Zuzanna Wrzecionek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa, która zgromadziła 75 punktów. Trzecie miejsce - z wynikiem 68 punktów - wywalczyła Anna Wołek z I LO w Krakowie. 67 punktów zdobyła Aleksandra Pogoda z Kłodzka, a 66 Małgorzata Duda z Krościenka.  W tegorocznej edycji konkursu do finału zakwalifikowano 34 osoby, które już na pewno otrzymają indeksy krakowskiej Alma Mater. O kolejności miejsc w finale zadecyduje ilość punktów z testu finałowego. Pisać go będą z wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie lektur obowiązujących w eliminacjach oraz lektury uzupełniającej. Osoba, która uzyska największą ilość punktów ma pierwszeństwo w wyborze indeksu. Po niej indeks wybiera finalista, który zajął drugie miejsce w punktacji, itd. Ostatni indeks przypada osobie z najmniejszą, w finale, ilością punktów. Pomiędzy finalistami, którzy zdobędą tę samą ilość punktów, odbędzie się dogrywka ustna (drogą losowania pytań) o miejsce w finale, drogą losowania pytań. Finaliści maja do wyboru m. in. 5 miejsc na historię oraz po jednym na 29 innych kierunków, m. in. filologię polską, słowiańską, klasyczną, orientalną, filozofię, socjologię, astronomię, fizykę, geografię, biologię, chemię, zarządzanie i marketing.

      Sukces tegorocznej maturzystki żegocińskiego LO jest tym większy, że po raz pierwszy był to konkurs o zasięgu ogólnopolskim i że wzięło w nim udział ponad 400 osób z całej Polski, w tym z najwyżej notowanych w rankingach szkół średnich. Wśród 34 tegorocznych finalistów jest tylko 4 panów. Laureaci pochodzą głównie z Krakowa (19 osób), pozostali m. in. z Gdyni, Jasła, Przemyśla, Częstochowy, Kłodzka, Rybnika, Limanowej.

     Natalia bardzo się cieszy z życiowego sukcesu, choć żałuje, że wśród możliwych do zdobycia indeksów nie było na anglistykę. Teraz musi dobrze rozważyć, jaki kierunek wybrać, choć najpierw trzeba jeszcze starannie przygotować się do rozgrywki finałowej, aby uzyskać jak najwyższą lokatę. Musi także dobrze zdać maturę, bo warunkiem otrzymania indeksu jest uzyskanie średniej ocen z matury nie mniejszej niż 4,0.  Z sukcesu maturzystki cieszą się także dyrekcja i nauczyciele żegocińskiego Zespołu Szkół, bo to pierwszy w krótkiej jeszcze historii żegocińskiej placówki tak duży sukces naukowy uczennicy.

    Natalii i szkole serdecznie gratulujemy. Obiecujemy 14 kwietnia trzymać kciuki.

[wstecz]