ZAGRALI W WIŚNICZU

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Żegociny na estradzie w Nowym Wiśniczu.

    Założona w 1998 roku i prowadzona przez Mieczysława Kędrę Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Żegociny, działająca przy Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, była jedną z dwunastu, które zagrały w VII Wiślickiej Paradzie Orkiestr Dętych. Impreza odbyła się 9 maja 2004 roku. Rozpoczęło ją odegrania przez trębaczy z kilku orkiestr paradnego hejnału, napisanego przez kapelmistrza Orkiestry Dętej z Królówki Albina Kiełtykę.

      Do rywalizacji na trąbki, bębny, klarnety, flety i inne instrumenty  przystąpiły następujące orkiestry: Strażacka Orkiestra Dęta z Okulic, Orkiestra Dęta OSP z Mszany Dolnej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa, Orkiestra Dęta ze Starego Wiśnicza, Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, Miejska Orkiestra Dęta Miasta Brzeska, Strażacka Orkiestra Dęta z Królówki, Strażacka Orkiestra Dęta z Leszczyny, Strażacka Orkiestra Dęta z Grobli, Orkiestra Dęta z Sobolowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Żegociny i Orkiestra Dęta "Sygnał" z Zielenic (powiat proszowicki).

      Każda z orkiestr zaprezentowała na wiśnickim rynku dwudziestominutowy program. Debiutująca w Paradzie, będącej jednocześnie eliminacją do festiwalu "Echo Trombity", Orkiestra z Żegociny zaprezentowała wiśnickiej publiczności cztery utwory: marsz "Hipodrom", tango "Aloha oe", sambę "Quando, quando" oraz "Marsz biesiadny".

      Ponieważ Parada miała charakter konkursu, występy oceniała Komisja Artystyczna, pracująca w składzie: Stefan Żuk - przewodniczący, Stanisław Migacz i Albin Kiełtyka. Patronat honorowy nad cieszącą się dużym zainteresowaniem publiczności imprezą sprawowali: Starosta Powiatu Bocheńskiego Ludwik Węgrzyn i Burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk. Na zakończenie Przeglądu wszystkie orkiestry, obecne jeszcze w Nowym Wiśniczu zagrały wspólnie dwa utwory.

     Niedługo ppotem przewodniczący jury ogłosił wyniki. Ocenił, że w tym roku poziom orkiestr był wyrównany. Dlatego przyznano po dwa, trzy takie same miejsca. Miejsce pierwsze przyznano: Młodzieżowej Orkiestrze Detej z Baczkowa, dyrygowanej przez Radosława Brydniaka oraz Orkiestrze Dętej OSP z Grobli, prowadzonej Jerzego Ciaćko. Dwa drugie miejsca zajęły: Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa (kapelmistrz - Bogdan Stefan) oraz Strażacka Orkiestra Dęta z Okulic (kapelmistrz - Piotr Seremak). Trzecie miejsce przyznano aż trzem orkiestrom: Strażackiej Orkiestrze Dętej z Leszczyny, Miejskiej Orkiestrze Dętej Miasta Brzeska i wspaniale się prezentującej wizualnie Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Sobolowa, która została założona we wrześniu 2001 roku.

     Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Żegociny została sklasyfikowana na czwartym miejscu, wspólnie z zespołami ze Starego Wiśnicza i Zielenic. Uzyskała jednocześnie nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł. Nie zdołała natomisat zakwalifikować się do XXVII Festiwalu "Echo Trombity". Do Nowego Sącza pojadą bowiem orkiestry z: Baczkowa, Grobli, Tuchowa, Okulic, Leszczyny, Brzeska, Sobolowa i Starego Wiśnicza. Dwie pozostałe orkiestry: z Mszany Dolnej i Królówki, otrzymały wyróżnienia.

MINI FOTOREPORTAŻ

Występy oceniała Komisja Artystyczna. Bardzo ładnie prezentowała się orkiestra z Sobolowa.
Występy oceniała Komisja Artystyczna. Bardzo ładnie prezentowała się orkiestra z Sobolowa.
Na zakończenie pod batutą Jerzego Ciaćko zagrały połączone orkiestry. Ogłoszenie wyników.
Na zakończenie pod batutą Jerzego Ciaćko zagrały połączone orkiestry. Ogłoszenie wyników.

[wstecz]