TAJEMNICZA KŁÓDKA

   W jednym z żegocińskich gospodarstw od niepamietnych czasów wieszano na drzwiach stodoły metalową, starą kłódkę. Nikt z żyjących członków właściciela gospodarstwa nie potrafi powiedzieć skąd ta tajemnicza stara kłódka pochodzi oraz ile liczy sobie lat. Jedno jest pewne - ma kilkaset lat. Została wykonana przez kowala, który musiał specjalizować się w robieniu kłódek. Świadczy o tym to, że jest bardzo pomysłowo wykonana, stosunkowo mała i w całości kuta, a wykonanie takiej kłódki musiało być kiedyś nie lada umiejętnością. 

   Kłódka jest w bardzo dobrym stanie i jest w pełni sprawna. Otworzyć ją można trójzębnym, wygiętym kluczem. Trzpień kłódki, który można w całości wyciągnąć z korpusu kłódki, jest przymocowany do niej metalowym łańcuszkiem. Na korpusie kłódki kowal umieścił dwa tajemnicze znaki: X oraz +.

    Właściciel tej kłódki chciałby koniecznie się dowiedzieć, skąd ona może pochodzić i przede wszystkim, kiedy została wykonanana. Wszyscy, którym ja pokazywał twierdzą, że nigdy i nigdzie takiej kłódki nie widzieli. Może ktoś z internautów mógłby udzielić informacji w tej sprawie.

[wstecz]