I GMINNY RAJD UCZNIA "Poznajmy się na szlaku" - Rozdziele 28.09.2004

       Organizatorem I Gminnego Rajdu Ucznia jest Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Rozdzielu. Pomysłodawczynią tej turystyczno - integracyjnej imprezy jest nauczycielka rozdzielskiej szkoły - mgr Teresa Mleczko. Głównym celem rajdu była integracja rówieśników na turystycznym szlaku. Biorąc udział w tej imprezie uczniowie poznali część licznych atrakcji turystycznych rodzinnej gminy, historię "Małej Ojczyzny", a także piękno tutejszej przyrody, przygotowującej się akurat do jesiennej zmiany szat.

      28 września 2004 roku, przy pięknej pogodzie, z Bytomska 20 - uczniów z klas II i III pod opieką mgr Barbary Janickiej - Mikus, mgr Katarzyny Widła, mgr Lucyny Nowak, z Żegociny 23 - uczniów z klasy VI a pod opieką mgr Barbary Zielińskiej i mgr Anny Rogala wyruszyło z centrum Żegociny zielonym szlakiem turystycznym, na Łopusze (661 m n.p.m.). Zabrakło jedynie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łąkcie Górnej, którzy przygotowują się do czekającej ich już wkrótce uroczystości nadania szkole imienia i poświęcenia pomnika patrona szkoły - papieża Jana Pawła II. Tuż przez szczytem obie grupy spotkały się z  17 koleżankami i kolegami z Rozdziela, przyprowadzonych tam przez opiekunów: mgr Teresę Mleczko i mgr Romana Nożkiewicza.
      Wkrótce wszyscy spotkali się z przewodnikiem beskidzkim - Panem Jarosławem Orłem, który przybliżył uczniom Beskid Wyspowy i niektóre historyczne wydarzenia związane z tymi górami. Uczestnicy rajdu podziwiali krajobraz oraz florę i faunę okolic Żegociny, Bytomska i Rozdziela (grzyby, drzewa, mrowiska).
        Uczestnicy rajdu odwiedzili także miejsce katastrofy lotniczej, gdzie pomodlili się za ofiary tej katastrofy oraz zatrzymali się przy kamiennym obelisku obok rozdzielskiego kościoła, by chwilą ciszy oddać hołd zmarłemu w 2003 roku zegocińśkiemu proboszczowi, księdzu Prałatowi Antoniemu Porębie, któremu ten obiekt jest dedykowany.
       Potem przy Młodzieżowym Schronisku w Rozdzielu odbył się konkurs wiedzy o Żegocinie i Rozdzielu. Uczniowie przygotowywali się do niego w oparciu o książkę prof. Czesława Blajdy "Żegocina dawna i współczesna". Młodzież poradziła sobie znakomicie. Drużyna z Żegociny zajęła I miejsce, a drużyny z Rozdziela i Bytomska - II miejsce. Pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody wręczyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Rozdzielu - mgr Alicja Adamczyk.
       Rajd zakończył się ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasy oraz śpiewem piosenek turystycznych i wspólnymi zabawami integracyjnymi. Wszyscy bardzo byli zadowoleni z imprezy i postanowili spotkać się znów na takim rajdzie za rok. Zaproszenie wystosowała już Dyrektorka Zespołu Szkół w Rozdzielu mgr Alicja Adamczyk.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ >>>

Organizatorzy I Gminnego Rajdu Ucznia "Poznajmy sie na szlaku" serdecznie dziękują osobom, które przyczyniły się do zorganizowania imprezy: Wójtowi Gminy w Żegocinie Jerzemu Błoniarzowi, Dyrektorowi Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu Jarosławowi Orłowi, Czesławowi Jajecznica, Marii i Kazimierzowi Juszczykom, Emilii Maniak oraz rodzicom, którzy pomogli w organizacji ogniska.

wstecz.jpg (616 bytes)