REAKTYWACJA POSTERUNKU POLICJI

Posterunek Policji w Żegocinie.

Posterunek Policji w Żegocinie.

      Do jesieni 2000 roku funkcjonował w Żegocinie pięcioosobowy komisariat. Nastąpiła jednak zmiana przepisów, które nie przewidywały istnienia tak małych komisariatów i nastąpiły cięcia. Od lipca 2003 roku południe powiatu bocheńskiego (gminy: Żegocina, Trzciana i Łapanów) obsługiwał jeden trzynastoosobowy posterunek w Trzcianie. Wtedy zostały utworzone trzy trzyosobowe rewiry dzielnicowych (w Łapanowie, Trzcianie i Żegocinie). Rewiry miały niestety swoje minusy. Policjanci mieli co prawda z mieszkańcami lepszy kontakt, ale w momencie, kiedy dochodziło do przestępstw, ci policjanci nie mogli tam prowadzić czynności i wszystkie tego typu działania musiała podejmować Komenda Powiatowa Policji w Bochni. Dlatego właśnie przed rokiem zdecydowano się na zmiany, które doprowadziły do likwidacji rewirów na rzecz jednego posterunku w Trzcianie.

      Samorządy gmin Łapanów i Żegocina wielokrotnie zabiegał o powrót do sytuacji sprzed lipca 2003 roku. Z likwidacją posterunku w Żegocinie, który mieścił się w wykupionym przez Policję budynku, nie mogła się pogodzić tutejsza społeczność, która poczuła się mniej bezpiecznie. Na szczęście zmiany w ustawie o policji pozwoliły na utworzenie pięcioosobowych posterunków, w których może działać dochodzeniowiec. Sytuacja wróciła zatem do stanu, jaki istniał do roku 2000. Z dniem 1 sierpnia 2004 roku Posterunek Policji w Żegocinie został więc reaktywowany.

     Ale zanim do budynku wprowadzili się policjanci, przeprowadzono remont obiektu, który finansował samorząd gminny. Także ze środków samorządu zakupiono meble i wymalowano pomieszczenia, a także zmodernizowano instalacje. I choć prace modernizacyjne trwają nadal, to od 15 września pracują tu już dyżurujący policjanci. Jest ich czterech, choć powinno być pięciu. Na piąty etat brakuje jednak środków. Kierownikiem Posterunku Policji w Żegocinie jest st. asp. Dariusz Krakowski. Sprawy dochodzeniowo-śledcze prowadzi st. asp. Piotr Hank. Dzielnicowym jest Jan Krawczyk, a patrole prowadzi st. sierż. Zbigniew Pławecki.

    - Niestety Posterunek Policji w Żegocinie nie jest całodobowy. Pracujemy od 8 do 22, ale niekiedy pełnimy także dyżury nocne. Jak do tej pory, spotykamy się z dużą przychylnością społeczeństwa i samorządowych władz gminy, którym chciałbym serdecznie podziękować za finansowy wkład w remont i wyposażenie posterunku. Dzięki temu możemy bowiem pracować w lepszych warunkach. Oceniam, że pod względem bezpieczeństwa gmina Żegocina należy do bezpiecznych i spokojnych, choć oczywiście są przypadki łamania prawa. Pracujemy np. nad wykryciem sprawców kradzieży, wypadkami drogowymi. Na spotkaniach z radnymi, sołtysami, dyrektorami szkół zwracano nam uwagę na problemy z młodzieżą. W dni, w których są dyskoteki w "Hexe" przyjeżdża tu sporo młodzieży spoza gminy, ale jest spokojnie; wystarczyło parę pouczeń. Nie stwierdziliśmy, żeby były tu jakieś sprawy związane z narkotykami. Ale chcemy spotykać się w szkołach z młodzieżą i prowadzić szeroką akcję uświadamiającą. Współpracujemy z działającym w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni Zespołem d/s Nieletnich. Policjanci z tego Zespołu odbyli już spotkania z uczniami Zespołu Szkół w Żegocinie. Mieszkańcy gminy informują nas o bardzo szybkiej jeździe wielu kierowców poruszających się po drodze wojewódzkiej, prowadzącej przez Żegocinę. Reagujemy na te informacje. Niebawem wyślemy policjanta na szkolenie. Pozyskamy radar i ukrócimy ten niebezpieczny proceder - poinformował Kierownik Posterunku st. asp. Dariusz Krakowski.

Telefony: w godzinach pracy Posterunku Policji w Żegocinie: 014 - 613 - 27 - 01; w pozostałych godzinach 997 lub 014 615 - 22 - 22 (Komenda Powiatowa Policji w Bochni - dyżurny).

[wstecz]