WIECZOREK POEZJI PATRIOTYCZNEJ

     Listopad jest w życiu społeczności szkolnej  miesiącem, który z pewnością najbardziej sprzyja kształtowaniu uczuć patriotycznych. Zaczyna się dwoma dniami pamięci o zmarłych. Potem przypada rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a w końcu miesiąca rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu jest w dzisiejszych czasach z pewnością potrzebnym i bardzo ważnym zadaniem szkoły.

     Wieczorem 22 listopada 2004 roku do czytelni biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie przyszło około dwudziestu uczniów i tyleż samo rodziców. Przybyli tu, by uczestniczyć w wieczorku poetycko-muzycznym, poświęconym Ojczyźnie, który wspólnie z członkami szkolnego koła muzycznego przygotowała nauczycielka mgr Anna Maurer.

    Uczniów i ich rodziców powitał Dyrektor PSP w Żegocinie mgr Jan Adamski. - Ten montaż słowno-muzyczny, który Państwo zobaczycie, chcemy pokazać całej społeczności szkolnej, co stanie się na najbliższym apelu szkolnym. Będziecie mogli zobaczyć i usłyszeć, jak Wasze pociechy realizują się w naszej szkole - powiedział dyrektor. - Przygotowaliśmy ten wieczorek, bo czułam taką potrzebę, by wspólnie z uczniami słowem i muzyką uczcić ważne listopadowe rocznice. Program artystyczny zatytułowany "Moja Ojczyzna" przygotowaliśmy z uczniami klasy piątej i szóstej - dodała autorka scenariusza mgr Anna Maurer. 

    Potem zabrzmiała muzyka Chopina, a uczniowie kolejno recytowali wiersze o treściach patriotycznych, napisane m. in. przez Juliana Tuwima, Wisławę Szyborską, Władysława Domeradzkiego, Ignacego Krasickiego i innych polskich poetów. Przeplatali je śpiewem pieśni patriotycznychi, między innymi powszechnie znaną pieśnią pt. "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". W drugiej części programu uczniowie zagrali na fletach także kilka refleksyjnych utworów muzycznych.

    Uczucia miłości do małej i dużej Ojczyzny kształtować trzeba od małego dziecka. O kraju ojczystym, jego historii, wielkich Polakach, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny lub takich, co Ojczyźnie służyli uczciwą i rzetelną pracą dla dobra wspólnego, mówić trzeba nie tylko w szkole, ale także w domu rodzinnym. Dlatego idea wspólnego przeżywania przez rodziców i uczniów treści zawartych w patriotycznych wierszach i muzyce jest znakomitym pomysłem nauczycieli żegocińskiej szkoły.

Dyrektor Szkoły mgr Jan Adamski. Autorka programu mgr Anna Maurer.

Uczniowie podczas recytacji wierszy

oraz śpiewania pieśni patriotycznych.

Popisy 18 uczennic i 2 uczniów obserwowali z zainteresowaniem i emocjami ich rodzice.

[wstecz]