Z NOWYM KALENDARZEM NA NOWY ROK

    Już za kilka dni do wszystkich domów na terenie Gminy Żegocina zapukają grupy strażaków - ochotników. Przyjdą, by - jak nakazuje tradycja - złożyć noworoczne życzenia. W tym roku przyniosą w prezencie pierwszy, a więc historyczny, Kalendarz Strażacki Gminy Żegocina. Dzięki sponsoringowi BZUK udało się wreszcie wydać kalendarz, w którym mieszkańcy gminy będą mogli znaleźć - prócz informacji typowych dla każdego kalendarza - także terminy imprez gminnych oraz odbioru odpadów.

     O własnym kalendarzu żegocińscy strażacy myśleli od kilku już lat. Na przeszkodzie w jego wydaniu stawały sprawy finansowe. Dopiero w tym roku, dzięki dużemu wsparciu Bocheńskiego Zakładu Usług Komunalnych, dla potrzeb którego umieszczono w tym kalendarzu daty obioru śmieci i odpadów, plany udało się zrealizować. Jest to wspólne dzieło przedstawicieli każdej jednostki z terenu gminy (m. in. Stanisława Furtaka z OSP w Bełdnie, Janusza Stańdo - OSP w Łąkcie Górnej, Ignacego Rożnowskiego z OSP w Bytomsku, Kazimierza Waligórą z OSP w Żegocinie i Czesława Szewczyka z OSP w Rozdzielu), którzy spotykali się kilkakrotnie, aby omówić sprawy organizacyjne i dyskutować nad kształtem własnego kalendarza. Pomagał także Wójt Jerzy Błoniarz i on tez przywiózł gotowy już kalendarz z tuchowskiej drukarni. Fotki umieszczone w kalendarzu, autorstwa Tadeusza Olszewskiego, przedstawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich lat w każdej z jednostek oraz ich remizy, a także uroczystości strażacko - kościelne. Na stronie pierwszej umieszczono zdjęcie figury patrona strażaków - Św. Floriana, która znajduje się w pobliżu żegocińskiego kościoła, na placu noszącym jego imię.
     Kalendarz wydano w nakładzie ponad 1 tysiąca egzemplarzy. Ma format A-3 i zawiera dwie obustronnie drukowane, spięte kartki. Oglądali go wszyscy obecni na posiedzeniu Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Żegocinie, odbytym w dniu 19 grudnia 2005 roku. Wspólne dzieło żegocińskich strażaków zostało dobrze przyjęte i ocenione.  - Uważam, że pierwszy nasz własny kalendarz jest bardzo ładnie wykonany. Jestem bardzo zadowolony z dużych liter, bo starsi ludzie będą mogli sobie spokojnie znaleźć imiona, fazy księżyca, święta kościelne i państwowych, a nawet gminne, np. "Urodziny Żegociny". Kalendarze rozdamy każdej rodzinie na pamiątkę od strażaków. Muszę powiedzieć, że mieszkańcy Żegociny witają nas w każdym roku mile i życzliwie - powiedział po oglądnięciu kalendarza Kazimierz Waligóra z OSP w Żegocinie. Podobnie wypowiedział się Czesław Szewczyk z OSP w Rozdzielu. - Bardzo się cieszę, że udało się nareszcie coś dobrego zrobić - dodał ks. Stanisław Szczygieł - kapelan żegocińskich strażaków - ochotników.

[wstecz]