SZKOLNE OBCHODY ŚWIATOWYCH DNI: KSIĄŻKI I ZIEMI

     W tym tygodniu przypadły dwa ważne święta: Światowy Dzień Książki(23.04) i Światowy Dzień Ziemi (23.04.). Nie zapomniały o nich żegocińskie szkoły.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      W tym roku obchodzimy Światowy Dzień Książki po raz trzeci. Geneza tego święta jest następująca. W 1996 roku - na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców - 23 kwietnia został ustanowiony przez UNESCO Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Barcelonie odbywał się wówczas 25. Kongres Międzynarodowej Unii Wydawców. Oprawa Święta, które coraz bardziej rozpowszechnia się także w Polsce, nawiązuje do starego katalońskiego zwyczaju obdarowywania się książką i różą. Odbywają się z tej okazji specjalne imprezy - np. konkursy czytelnicze, spotkania z twórcami, głośnie czytanie, szkolne święta książki, połączone z wręczeniem nagród dla najlepszych czytelników.

    Taka właśnie impreza odbyła się  w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie odbył się 22 kwietnia 2005 r. okolicznościowy apel, który składał się z trzech części. W pierwszej został pokazana krótka inscenizacja pt. "Sen reportera - Wywiady z książkami". W rolę książek wcieliły się uczennice z klasy V a i VI a. W dalszej części uczniowie klasy III b, V a i VI a recytowali wiersze o książkach i śpiewali piosenki, a uczniowie z kółka muzycznego - grający na fletach prostych - wykonali melodię pt. "Płynie łódź moja".
      Odczytano sprawozdanie na temat czytelnictwa uczniów klas I - VI oraz ogłoszono wyniki konkursu czytelniczego pt. "Czy znasz tę książkę". Pierwsze miejsca zajęły w nim Monika Salabura z klasy V a i Justyna Długopołska z VI b. Drugie przypadło Klaudii Twardosz z V b i Magdalenie Noga z V b, a trzecie Izabeli Wolak z VI a. Organizatorem tegorocznego apelu czytelniczego była mgr Anna Maurer - bibliotekarka PSP w Żegocinie.

Ostanie przygotowania do apelu. Inscenizacja w wykonaniu ucznów.
Mini koncert kółka muzycznego. Pamiątkowa fotografia na zakończenie apelu.

    Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Polsce. Według badań Biblioteki Narodowej aż 46% Polaków w ogóle nie czyta książek. Osoby zawodowo zajmujące się badaniem czytelnictwa biją na alarm i apelują o tworzenie mody na czytanie.

    Warto przy tej okazji przyjrzeć się sprawie czytelnictwa książek przez mieszkańców gminy Żegocina. Oprócz bibliotek szkolnych działają tu: Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie i jej filia w Łąkcie Górnej. Wg stanu na koniec 2004 roku miały zarejestrowanych 883 czytelników (w tym 350 w Łąkcie Górnej). Liczba wypożyczeń wyniosła ponad 13 tysięcy (Żegocina - 8002, Łąkta Górna - 5434). Czytelnicy mieli do dyspozycji ponad 14 tysięcy woluminów, 9951 w Żegocinie i 4392 w Łąkcie Górnej.  W ciągu 2004 roku biblioteki wzbogaciły się o 171 pozycji. Podane wskaźniki nie są więc pocieszające. Klientem bibliotek jest bowiem jedynie co piąty mieszkaniec gminy. Już wkrótce, bo 8 maja przypada Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Będzie więc okazja do wspólnego z pracownikami bibliotek i ich potencjalnymi klientami zastanowienia się nad poprawą tego stanu rzeczy.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

   22 kwietnia 2005 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Żegocinie gościła uczniów klasy II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytomsku. Przybyli, by przedstawić dzieciom z klas I - III inscenizację z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest właśnie 22 kwietnia. Dyrektor szkoły mgr Jan Adamski powitał przybyłych. Inscenizacja przypominała widzom o potrzebie ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Dzieci pięknie wypowiadały swoje kwestie i śpiewały piosenki. "Starajmy się dbać o najbliższe nasze otoczenie, aby zawsze było czyste i piękne ..."- powiedziała opiekunka grupy mgr Katarzyna Widła.
    Spotkanie zakończyło się wspólną obietnicą dzieci, ze będą dbać o ład i porządek wokół siebie i w okolicy. Na zakończenie dzieci z Bytomska zostały poczęstowane przez kolegów z Żegociny słodyczami.

Tekst i foto: A. Rogala. Opracowanie T. Olszewski

[wstecz]