DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W ŻEGOCINIE

     Sport odgrywa w życiu młodzieży doniosłą rolę. Jest nie tylko sposobem na spędzenie czasu wolnego i środkiem na zachowanie dobrego zdrowia, ale także wspaniałą lekcją wychowawczą, podczas której kształtują się charaktery młodych ludzi. W życiu każdej społeczności szkolnej lekcje wychowania fizycznego, zajęcia kół sportowych, działalność uczniowskich klubów sportowych, odgrywają dużą rolę. Dlatego też co roku dokonuje się podsumowania działalności sportowej, a nawet większość szkół organizuje "Dzień Sportu Szkolnego".

    Takie właśnie święto szkolnego sportu zorganizowano w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie. Pod hasłem: "Ruch - Radość - Rozum" - 12 kwietnia 2005 r. od samego rana rozgrywano finały szkolnych turniejów sportowych, przeprowadzono specjalny turniej sprawnościowy, a także konkurs siłaczy o tytuł "Stron Mana Szkoły". Po zakończeniu tych zawodów odbył się apel ogólnoszkolny, podczas którego dokonano podsumowania ostatnich osiągnięć sportowych szkoły, ogłoszono wyniki rywalizacji o miano najlepszego sportowca szkoły, a także nagrodzono pucharami i dyplomami najlepsze drużyny i zwycięzców wtorkowych zawodów.

    O miano najsilniejszego ucznia Zespołu Szkół w Żegocinie rywalizowało 8 chłopców: Łukasz Ptaszek, Zygmunt Łękawa, Dariusz Banat, Mariusz Dudziak, Wiesław Fitrzyk, Michał Nowak, Sławomir Krawczyk, Mariusz Zając. Siłowanie na rękę, przeciąganie liny, wyciskanie ciężarka, rzut piłką lekarską, a w dogrywce także podciąganie na drążku - to konkurencje, w których - przy olbrzymim dopingu zwłaszcza żeńskiej części widowni - się zmagali szkolni siłacze. Dosyć zdecydowanie wygrał Mariusz Zając, wygrywając rzut piłką lekarską i osiągając w sumie za wszystkie konkurencje 27 punktów. O drugie miejsce trzeba było stoczyć dogrywkę. Więcej razy, niż Sławomir Krawczyk podciągnął się  na drążku Mariusz Banat i to on zdobył II miejsce.

    Najlepiej usportowiona klasą szkoły okazała się niespodziewanie III B gimnazjum. Do do tej klasy uczęszcza najlepszy sportowiec szkoły Mateusz Matras. Ta klasa wygrała także turniej sprawnościowy i zdobyła mistrzostwo szkoły w halowej piłce nożnej.

    W końcowej części Dnia Sportu Szkolnego uczestniczył Wójt Gminy Jerzy Błoniarz, który wspólnie z wicedyrektorką ZS w Żegocinie Teresą Stachoń oraz nauczycielami WF Wojciechem Wroną i Markiem Kaszubą wręczyli najlepszym klasom i pojedynczym zawodnikom piękne puchary. Zanim to się stało wszyscy zebrani w sali gimnastycznej uczcili minutą ciszy zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Papieża - Polaka Jana Pawła II. Potem mgr Wojciech Wrona przedstawił zebranym osiągnięcia sportowe szkoły w ostatnim okresie. Jest ich sporo, ale o tym napiszemy innym razem. Całą imprezę przygotował Uczniowski Klub Sportowy "Sokół".

Przeciąganie liny - jedna z konkurencji turnieju siłaczy. Strong Man Szkoły Maciej Zając w rzucie piłką lekarską.
Na podsumowanie Dnia Sportu Szkolnego przybył Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Specjalny dyplom i puchar dla najlepszego sportowca szkoły Mateusza Matrasa.
III B Gimnazjum - najbardziej usportowiona klasa w szkole. Mecz siatkówki: rodzice i nauczyciele kontra uczniowie.

    Tradycyjnie już Dzień Sportu Szkolnego zakończył mecz piłki siatkowej, w którym żądna rewanżu za porażkę w ubiegłym roku drużyna uczniów zmierzyła się z reprezentacją nauczycieli i rodziców. Młodzieży rewanż jednak się jednak nie udał, bo ponownie 3 : 1 wygrali starsi.

[wstecz]