BASEN W ŁĄKCIE GÓRNEJ ZNÓW CZYNNY

    1 lipca 2005 roku był pierwszym dniem funkcjonowania dwóch basenów, znajdujących się na terenie gminy Żegocina. Pierwszy z nich to otwarty basen kąpielowy w Żegocinie, drugi - to odbudowany po powodzi z lipca 1997 roku basen kapielowy  w Łąkcie Górnej. Urokliwie położone poniżej zabytkowego parku podworskiego kapielisko zostało wyremontowany jeszcze w roku ubiegłym, ale dopiero teraz po wykonaniu ogrodzenia, postawieniu przebieralni i wyposażeniu go w niezbędne urządzenia gospodarz obiektu - Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie - reagując na wnioski składane przez łąkieckich radnych, postanowiło wpuścic na obiekt amatorów kąpieli.

Drogę do basenu wskazują drogowskazy. W pierwszych dniach lipca na łąkieckim basenie było rojno i gwarno.

     Basen jest otwarty codziennie w godzinach od 10 do 18, ale jak informuje strzegący bezpieczeństwa kąpiących się ratownik pan Paweł Przyprawa, obiekt może być otwarty dłużej - jeśli tylko warunki pogodowe będą temu sprzyjać. Ratownik deklaruje też, że  wszystkie dzieci pragnące nauczyć się sztuki pływania bezpłatne lekcje.

      Pierwsze dni funkcjonowania tego basenu pokazały, że jest on potrzebny. Wśród kąpiących się byli nie tylko mieszkańcy Łąkty, ale także pobliskiej Trzciany. Kilkanaście osób zażywało przyjemności moczenia się w zimnej wodzie, ale większość siedziała na brzegu basenu wygrzewając się w słońcu. W wodzie tego dnia nie mozna było zbyt długo przebywać, bo była jeszcze zimna. Zbyt krótko panował lipcowy upał, by nagrzać wodę. Ale za kilka dni - o ile będzie wysoka temperatura powietrza, także woda się nagrzeje i wtedy przyjemność kąpieli będzie większa.

Wśród kąpiących się dominowała młodzież. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwał ratownik.

   Przez pierwsze dni lipca czynny był także basen w Żegocinie. Ale ratownik zrezygnował z pracy i zanosi się na to, że kąpielisko zostanie zamkniete ponieważ Centrum Kultury, Sportu i Turystyki nie może znaleźć ratownika, który chciałby podjąć się pełnienia dyżuru i gospodarowania obiektem. Obecnie trwają poszukiwania takiej osoby. Do tego czasu amatorzy kąpieli będą musieć przejeżdzać lub przechodzić do oddalonego o 2 km basenu w Łąkcie Górnej. Obiekt ten nie jest wprawdzie jeszcze w pełni zagospodarowany, ale niebawem planuje się tu np. urządzenie urządzenie boiska do gry w plażową piłkę siatkową.

[wstecz]