POJECHALI NA KOLONIĘ

Młodzież wyjeżdżającą na kolonię do Radunia przyszli pożegnać członkowie rodzin oraz przedstawiciele żegocińskiego samorządu.

     28 lipca 2005 roku, około godziny dwudziestej, 48 uczniów z terenu wszystkich wiosek Gminy Żegocina, wyjechało  z parkingu w centrum Żegociny autokarem wynajętym w PKS w Limanowej, na dwutygodniowe kolonie do kaszubskiej miejscowości Raduń koło Dziemian. To niewielka miejscowość nad Jeziorem Raduńskim, przy trasie do Chojnic. Zamieszkali w Ośrodku Kolonijno - Wypoczynkowym, w pawilonach z pokojami 3-5 osobowymi. Czeka na nich sporo atrakcji, w tym wycieczka do Trójmiasta i pobyt w stadninie koni. Turnus trwał będzie do 12 sierpnia. Wyjazd ten stał się możliwy dzięki sfinansowaniu go w całości ze środków samorządu oraz wsparciu Stowarzyszenia "Parafiada".

Żegocińskich kolonistów przyszli  pożegnać najbliżsi członkowie rodzin. Przybył także Wójt Gminy Jerzy Błoniarz.
   

     Utworzone w roku 1992 Stowarzyszenie "Parafiada" im. św. Józefa Kalasancjusza ( w roku 2003 zostało wyróżnione I nagrodą w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską "Pro Publico Bono") realizuje swoje cele i zadania według duchowości kalasantyńskiej i w nawiązaniu do tradycji szkoły pijarskiej. Aktywność podejmowana przez Stowarzyszenie "Parafiada", pomimo zróżnicowania działań, koncentruje się przede wszystkim na szeroko pojętej opiece i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży, szczególnie ze środowisk zagrożonych społecznie oraz znajdujących się w trudnych warunkach materialnych, a także budowaniu i wzmacnianiu więzi prowadzących do wzrostu odpowiedzialności za własną parafię i środowisko. Wakacyjne turnusy włączyło w autorski, międzynarodowy projekt oparty o pedagogikę pijarską pn. "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało" - PARAFIADA 2005. Realizuje go z licznymi partnerami w kraju i za granicą (szkoły, kluby, parafie, domy dziecka, świetlice, władze samorządowe, stowarzyszenia, fundacje, władze oświatowe) w ramach Międzynarodowego Roku Sportu i Wychowania 2005 oraz Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej 2005. Dzięki inicjatywie ks. Józefa Jońca z Laskowej, wśród beneficjentów tej współpracy znalazł się także żegociński samorząd. Przygotowaniem tego wyjazdu i naborem uczestników zajęły się panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żegocinie. Przypomnijmy, że jest to już drugi taki wyjazd żegocińskiej młodzieży na kolonie. Poprzednio była ona latem 2002 roku nad morzem - w Stegnach.
       Jezioro Raduń oraz pas Pojezierza Kaszubskiego - z bogatą fauną i florą, czysty, przyjazny teren, w pobliżu stadnina koni, możliwość poznania nowych koleżanek i kolegów z terenu całej Polski - to podstawowe zalety tegorocznego wyjazdu.

Joanna Giza z Bełdna i Katarzyna Kępa z Bytomska jadą na kolonię po raz pierwszy. Ostatnie wskazówki i rady od taty.

   Wśród uczestników tego wyjazdu są: Joanna Giza z Bełdna i Katarzyna Kępa z Bytomska. Obie jadą na pierwsze w swoim życiu kolonie. Nic dziwnego, że bardzo to przeżywają. - Na pewno będziemy tęsknić, ale liczymy na dużo dobrej zabawy i zawarcie nowych znajomości - powiedział przed wyjazdem Joasia Giza. Tęsknić będą też rodzice, którzy głównie prosili swoje pociechy o dobre zachowanie się na koloniach.

Wreszcie nadeszła chwila wyjazdu. Teraz przez dwa tygodnie będą za sobą tęsknić.

      Po kilku godzinach jazdy cała grupa dojechała szczęśliwie na miejsce i została zakwaterowana w poszczególnych pawilonach. Po krótkim odpoczynku rozpocznie się realizacja dokładnie określonego programu pobytu. Wszyscy mamy nadzieję, że opaleni, zdrowi i bardzo zadowoleni powrócą wszyscy w rodzinne strony i opowiedzą nam o tym, jak tam było. Opiekę nad żegocińskimi kolonistami sprawuje trójka nauczycieli: Bogdan Bielak (kierownik), Lucyna Nowak i Ewa Dębosz.

Wykorzystano fragmenty serwisu: www.parafiada.pl

[wstecz]