25 lipca przypada dzień wspomnienia Świetego Krzysztofa - patrona kierowców i podróżnych. W tym roku, w przeddzień święta, po niedzielnej Mszy Św. odprawionej o godz. 8.30, pięciu księży pracujących w żegocińskiej parafii oraz przebywających tutaj na wakacyjnym wypoczynku, dokonało aktu pobłogosławienia wszystkich przybyłych kierowców i ich samochodów. Zanim jednak księża wyszli na parkingi, wszyscy odmówili w kościele modlitwę, oddając kierowców i ich samochody pod szczególną opiekę Św. Krzysztofa. Stara tradycja podaje, że Święty Krzysztof, który był rzymskim żołnierzem, został ochrzczony przez pustelnika i za jego radą osiadł nad rzeką służąc pomocą podróżnym. Poniósł śmierć za wiarę w czasie prześladowań za panowania cesarza Decjusza (ok. 250 r.).

W niedzielę można było przekonać się jak wiele pojazdów jest w parafii. Ks. proboszcz L. Dudziak pokropił wodą święconą auta na przykościelnym parkingu.
Ks. Tomasz Krawczyk ma parkingu przed cmentarzem. Ksiądz Józef Waśko na parkingu przed GS w Żegocinie.
Wśród pojazdów oczekujących na pobłogosławienie był także wóz strażacki. Nie dla wszystkich pojazdów wystarczyło miejsca na parkingach.

    30 czerwca 2005 roku  apel o ostrożność i życzenia dobrego odpoczynku przekazał wszystkim wybierającym się na wakacje Benedykt XVI. Oto treść Apelu Papieza Benedykta XVI do Kierowcow: "Niestety, każdego dnia, a szczególnie podczas weekendów dochodzi do tragicznych wypadków drogowych, które kosztują tak wiele istnień ludzkich, z czego prawie połowę stanowią młodzi" - powiedział papież. "W ostatnich latach uczyniono wiele, by zapobiec takiego rodzaju tragediom, ale angażując wszystkich można i trzeba uczynić więcej. Należy zwalczać ten rodzaj dekoncentracji i braku wyobraźni, który w jednej chwili może zniszczyć przyszłość własną i innych. Życie jest cenne i jedyne: należy je szanować i chronić zawsze, także poprzez właściwe i ostrożne zachowanie na drogach".

Proponujemy lekturę następujących stron:

 

[wstecz]