Mgr Henryk Wrona - nauczyciel Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej i prowadzony przez niego Uczniowski Klub Sportowy "Dwór" zorganizowali 23 lutego 2005 roku "I Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żegocina". W sportowej walce o to trofeum zmierzyło się osiem drużyn, które tworzyli uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. Reprezentowały one następujące placówki oświatowe: PSP nr 5 w Bochni, PSP w Leszczynie, PSP w Gawłowie, PSP w Lipnicy Murowanej, PSP w Królówce, PSP w Rozdzielu, PSP w Żegocinie. Ósmym zespołem była reprezentacja gospodarzy.

     Przybyłych zawodników i ich opiekunów powitał najpierw główny organizator imprezy - mgr Henryk Wrona. Przedstawił drużynom regulamin i zasady rywalizacji. Potem uczniów i nauczycieli powitał Dyrektor ZS w Łąkcie Górnej mgr Jan Rosiek, a następnie Wójt Gminy w Żegocinie mgr Jerzy Błoniarz dokonał oficjalnego otwarcia zawodów. W atmosferę sportowej imprezy wprowadził kibiców, zawodników, ich opiekunów i zaproszonych gości szkolny zespół cziliderek, prowadzony przez mgr Wiesławę Kruczyńską - Stary.

     Potem  rozpoczęły się mecze, które rozgrywano w dwóch grupach. Turniej zainaugurował pojedynek piłkarskich piątek z PSP w Żegocinie i Królówce. Podopieczni Wiesława Wolaka nie sprostali kolegom z Królówki i przegrali ten pojedynek w stosunku 0 :2. W następnym meczu drużyna gospodarzy wysoko - 4 : 0 - pokonała kolegów z Rozdziela. Ale jak się potem okazało, było to jedyne zwycięstwo łąkieckiej ekipy, która pomimo wielu przygotowań nie odegrała w tym turnieju wiodącej roli. Świetnie natomiast radzili sobie młodzi piłkarze z bocheńskiej "piątki", którzy wysoko pokonali kolejno Leszczynę (6:0), Rozdziele (2:0) oraz Łąktę Górną (6;0), co dało im zwycięstwo w grupie i stworzyło możliwość walki o I miejsce.

     Natomiast w grupie drugiej najlepiej wiodło się zawodnikom z Królówki, którzy pokonali kolejno kolegów z Żegociny, Gawłowa i Lipnicy Murowanej. Te zwycięstwa dały im prawo walki z kolegami z Bochni o I miejsce w turnieju. Przed spotkaniem finałowym rozegrano jeszcze pojedynek o III miejsce, w którym - po zaciętej walce - podopieczni mgr Stanisława Tracza - piłkarze z Leszczyny ulegli 0 : 2 drużynie z Lipnicy Murowanej.

    Mecz finałowy miał raczej jednostronny przebieg, Lepiej wyszkoleni i bardziej zespołowo grający chłopcy z drużyny bocheńskiej PSP nr 5 nie dali szans kolegom z Królówki i pewnie wygrali w stosunku 7 : 3. Chłopcom z Królówki nie można jednak odmówić ambicji i sporych już umiejętności. Dla nich drugie miejsce jest sporym osiągnięciem, bo przecież nie byli zaliczani do grona faworytów tej imprezy.

     Kibice i sami zawodnicy z zainteresowaniem śledzili przebieg rywalizacji i oglądali wyniki zapisywane na planszy. Rozegrano 14 meczów, a wszystkie sędziował pan Mirosław Krupa z OZPN w Bochni. Strzelono 55 bramek, a aż 10 z nich zdobył kapitan bocheńskiej piątki - Łukasz Piech - król strzelców tego turnieju . Nie miała pracy natomiast pielęgniarka - pani Małgorzata Kępa, bo zawody toczyły się fair i nie dochodziło do niebezpiecznych zagrań.

     Za zakończenie tej sprawnie zorganizowanej i przeprowadzonej imprezy Wójt Gminy Jerzy Błoniarz wręczył trzem najlepszym drużynom puchary, które odebrali: Łukasz Piech - kapitan drużyny PSP nr 5 w Bochni (za zdobycie 10 bramek odebrał on także statuetkę najlepszego strzelca turnieju), Łukasz Piech - kapitan Królówki oraz Jarosław Krzak - kapitan trzeciej w tych zawodach drużyny  - Lipnicy Murowanej. Wszystkie ekipy odebrały dyplomy oraz nagrody - piłki.

     Organizatorzy mogli przeprowadzić zawody dzięki dobrej współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej, Wójtem Gminy w Żegocinie oraz sponsorami: Emilią Maniak, Wiesławem Kupcem, Piotrem Krawczykiem. Finansowo wsparł zawody także Uczniowski Klub Sportowy "Dwór" z Łąkty Górnej. Szef tego klubu - Henryk Wrona powiedział po zawodach, że liczył na lepszy wystep swoich podopiecznych, bo przygotowywali się do tego turnieju niezwykle rzetelnie. Rozegrali kilka sparingów, uczestniczyli w turniejach. - Liczyłem, że zajdziemy wyżej. Ale cały urok sportu jest w tym, że nie zawsze faworyci wygrywają. Jestem zadowolony z organizacji tych zawodów i mam nadzieję zorganizować w tym roku jeszcze dwie ponadgminne imprezy sportowe - powiedział Henryk Wrona, któremu w przygotowaniu i przeprowadzeniu turnieju bardzo dużo pomogła nauczycielka wychowania fizycznego w łąkieckiej szkole - mgr Wiesława Kruczyńska - Stary.

WYNIKI:

 • Żegocina - Królówka    0 : 2
 • Lipnica Murowana - Gawłów    4 : 0
 • Żegocina - Lipnica M    1 : 3
 • Królówka - Gawłów     2 : 0
 • Żegocina - Gawłów     4 : 0
 • Królówka - Lipnica M.   1 : 0
 • Łąkta Górna - Rozdziele   4 :0
 • Leszczyna - Bochnia (SP nr 5)   0 : 6
 • Łąkta Górna - Leszczyna   0 : 4
 • Rozdziele - Bochnia     0 : 2
 • Łąkta Górna - Bochnia    0 : 6
 • Rozdziele - Leszczyna 1 : 3

Mecz o trzecie miejsce: Leszczyna - Lipnica M. 0 : 2.

Mecz o pierwsze miejsce: Królówka - Bochnia 3 : 7.

[wstecz]