ŻEGOCIŃSKIE WĄTKI W VI. RAJDZIE SZLAKIEM PAPIESKIM

    Już po raz szósty tysiące ludzi w różnym wieku wędrowało Szlakiem Papieskim, wytyczonym w 2000 roku na trasie z Niegowici do Łapanowa. Wśród turystów, którzy swoim udziałem w tej imprezie chcieli zamanifestować modlitewną pamięć o Ojcu Świętym Janie Pawle II, byli uczniowie Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej - szkoły od października ub. roku noszącej imię Wielkiego Polaka - Papieża. Wśród turystów można było także zauważyć indywidualnie biorących udział w tej imprezie mieszkańców Żegociny. Dostrzegliśmy m. in. Danutę Pączek - dyrektorkę Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie, która pokonywała trasę z Łapanowa do Niegowici z grupą przyjaciół.

   VI Rajd Szlakiem Papieskim, odbyty 21 maja 2005 oku, był pod każdym względem wyjątkowy. Był to pierwszy rajd po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, który trasę z Niegowici wspomniał kiedyś w słowach: "Pamiętam ścieżki w Kobylcu, którymi przemierzałem
do Łapanowa
". Na Papieski Szlak wyruszyła rekordowa liczba uczestników. Jak ogłosili na mecie w Niegowici organizatorzy - było to ponad 2400 osób. Pogoda w tym roku była wprost znakomita. Było ciepło, ale nie za upalnie, słonecznie, powiewał niewielki wietrzyk; wędrowało się więc znakomicie.

    Przebieg imprezy był następujący. Między godziną ósmą, a dziewiątą odbywały się na starcie, czyli na placu przy ZS im. Jana Pawła II  w Łapanowie zapisy uczestników rajdu. Każdy otrzymywał tu białą kokardkę (każdy rajd ma inny kolor, w tym roku był to właśnie biały) i numerowany bilet uczestnictwa, który był jednocześnie losem, uprawniającym do wzięcia udziału w losowaniu nagród na mecie Rajdu w Niegowici. Około godziny dziewiątej Dyrektor ZS w Łapanowie mgr Jan Wójcik dokonał otwarcia Rajdu. Następnie ogłoszono wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, a laureatom wręczono nagrody książkowe. Miło nam poinformować, że wśród 30 laureatów (a zgłoszono aż 121 prac) znalazło się dwoje uczniów z Żegociny - Natalia Dziedzic i Dawid Dudek [nagrodzona praca >>>].

     Po tej ceremonii wszyscy uczestnicy Rajdu przeszli w kolumnie do kościoła parafialnego pod wezwaniem "Redemptor Hominis" w Łapanowie, gdzie odmówiono krótką modlitwę. Potem już przez Kobylec, Marszowice dotarli do Niegowici, gdzie znajdowała się meta rajdu. Czekał tu na nich ciepły posiłek. Około godziny czternastej rozpoczęła się ceremonia zakończenia tegorocznego rajdu. Jedną z atrakcji na mecie było losowanie setek nagród rzeczowych dla uczestników imprezy. Główna był rower górski, który wylosowała Diana Cichoń z Gdowa. Uczestnicy otrzymali także okolicznościowe pocztówki, stemplowane także okolicznościową pieczęcią. Około godziny 15.30 autobusami odwieziono grupy zorganizowane do miejscowości, skąd przybyli.

Pamiątkowe zdjęcie grupy z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej,
wykonane na stracie Rajdu.
Wśród uczestników Rajdu dostrzegliśmy także mieszkańców Żegociny.
Wśród laureatów towarzyszącego Rajdowi Konkursu Literackiego
byli także uczniowie z Żegociny.
Kolumna turystów podczas wkraczania do  Marszowic,
wioski sąsiadującej z Niegowicią.
Nauczyciel z Łąkty Górnej Henryk Wrona i jego uczniowie na trasie Rajdu. Wiesław Kruczyńska - Stary wraz z uczniami na mecie Rajdu w Niegowici.

    Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach urządzenia na terenie gminy Żegocina lokalnego szlaku papieskiego, który mógłby przedłużyć trasę z Niegowici przez Łapanów, Żegocinę, szczyt Kamionna do Pasierbca. Byłaby to jednak trasa dla bardziej doświadczonych turystów.

[wstecz]