MAJOWE ŚWIĘTA I ROCZNICE

Flagi państwowe i kościelne przed wejściem do żegocińskiej świątyni.

   Wykaz majowych rocznic i świąt jest imponujący. Już 1 maja 2005 roku jest Międzynarodowe Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W tym samym dniu 2005 roku przypada 1. rocznica naszego przystąpienia do Unii Europejskiej. Dzień ten, może z tego powodu, że w tym roku przypadł w niedzielę, przebiegł na terenie gminy bez żadnych oficjalnych uroczystości.

     Od dwóch lat dzień 2 maja świętowany jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Został on ustanowiony został przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzenie do kalendarza świąt Dnia Flagi RP ma na celu propagowanie wiedzy o symbolach narodowych, ich historii, zasadach używania godła, flagi i hymnu narodowego przez obywateli i instytucje publiczne.

Flagi państwowe na budynkach Urzędu Gminy oraz CKSiT w Żegocinie.

Flagi powiewają także na Osiedlu Mieszkaniowym "Przybyszówka".

   3 maja jest Świętem Narodowym, wolnym od pracy - Świętem Konstytucji 3 Maja. Kościół katolicki oddaje w tym dniu hołd Najświętszej Maryi Pannie - Królowej Polski. Świat obchodzi zaś w tym dniu Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy.

    3 maja 2005 roku będzie na terenie gminy Żegocina dniem kilku ważnych wydarzeń. Związane jest to nie tylko ze Świętem Narodowym, ale także 30 dniem po śmierci Jana Pawła II. O godzinie 8.30 w żegocińskim kościele parafialnym zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Jana Pawła II. Po nabożeństwie i przemarszu do budynku CKSiT w Żegocinie, rozpocznie się uroczysta sesja Rady Gminy w Żegocinie, podczas której mgr Jerzy Pączek wygłosi okolicznościowy referat, a następnie młodzież szkolna przedstawi część artystyczną. Po południu, o godz. 17 odprawiona zostanie polowa Msza Święta, a po niej rozpoczną się przed remizą w Bełdnie uroczyste Gminne Obchody Dnia Strażaka, podczas których tamtejsza jednostka OSP otrzyma sztandar ufundowany przez społeczność wiejską. 

   4 maja, w Dniu Świętego Floriana - patrona strażaków - odprawiona zostanie w ich intencji wieczorowa Msza Święta, po której delegacja strażaków Gminy Żegocina złoży wiązanki kwiatów pod figurą Patrona, znajdującą się na Placu Świętego Floriana w Żegocinie.

   Jak co roku,   dniach 2,3,4 maja po wieczorowych nabożeństwach w żegocińskim kościele parafialnym, ich uczestnicy przejdą w procesji pod figury przydrożne (2.05 nad cmentarzem, 3. na  Wiktorówce i 4.  przed domem P. Pączków), gdzie kontynuowana będzie tradycyjne nabożeństwo majowe. Podobne majówki odprawiane są także w innych miejscach na terenie gminy, m. in. przy kaplicy "Pod Lipami" w Rozdzielu i pod figurą przy szkole w Bytomsku.

Procesja pod figurę Matki Bożej nad żegocińskim cmentarzem.
W oczekiwaniu na majówkę  przy figurze w Bytomsku (24.05.2004). Procesja pod figurę Matki Bożej nad żegocińskim cmentarzem (2.05.2005).

   Po krótkiej przerwie przyjdzie pora na kolejne rocznice ważnych wydarzeń i święta. Już 8 maja będzie Dzień Zwycięstwa. W tym samym dniu przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Dzień później jest świętowany Dzień Unii Europejskiej (zwany tez Dniem Europy). 12 maja przypada, obchodzony przez Kościół Katolicki Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tego samego dnia przypada w tym roku 70. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. 15 maja to Święto Zesłania Ducha Świętego czyli tzw. Zielone Świątki. Wtedy też obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny i Dzień bez Samochodu. Dziesięć dni później, czyli 25 maja przypada Dzień Działacza Kultury. 26 maja 2005 roku - to znów dwa święta: Boże Ciało i Dzień Matki, a dzień później Dzień Samorządu Terytorialnego. To jeszcze nie koniec majowych świąt. 31 maja jest dniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Święto to obchodzi się obecnie między uroczystościami: Zwiastowania Pańskiego i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. 

   

[wstecz]