ŚLUBOWANIE - PASOWANIE - OTRZĘSINY

Ślubowanie pierwszoklasistów.

   Jedną ze szkolnych uroczystości, nawiązujących do tradycji rycerskiej, jest ceremonia ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Właśnie taka uroczystość, w której uczestniczyło 18 uczniów z klasy I szkoły podstawowej i 28 uczniów z klasy I gimnazjum, odbyła się 04 października 2005 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej. 

  Szczególnie przeżywali tą uroczystość najmłodsi członkowie społeczności szkolnej, którzy od kilku tygodni wraz ze swoją wychowawczynią mgr Teresą Białką przygotowywali część artystyczną. Z kolei gimnazjalistów przygotowywała wychowawczyni - pani Katarzyna Rogóż i pani Romana Adamczyk.
    Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęła się ta ważna szkolna uroczystość. Na sali gimnastycznej zgromadzili się rodzice, a nawet dziadkowie pierwszaków, nauczyciele oraz uczniowie. Po części oficjalnej, którą zakończyła przemowa pana Dyrektora mgr Jana Rośka do uczniów, rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw wystąpili "starsi pierwszoklasiści", czyli uczniowie klasy pierwszej gimnazjum. Zaprezentowali się w programie słowno-muzycznym.

 

    Następnie na scenę wyszły pierwszaki ze szkoły podstawowej. Tu program artystyczny miał inny charakter - była to forma teleturnieju sprawdzającego wiedzę, sprawności i umiejętności milusińskich. Konferansjerkami były - Małgorzata Orzeł z klasy III gimnazjum i Edyta Wrona z klasy II gimnazjum. Na początku przedstawiły zasady turnieju. Gdy zadanie byłoby zaliczone komisja miała podnosić kwiat z napisem TAK, jeśli odwrotnie to z napisem NIE. Oczywiście życzyły swoim młodszym kolegom tylko ocen na TAK. Nad prawidłowym przebiegiem zabawy czuwała komisja, w skład której weszli: pan dyrektor Jan Rosiek, pani dyrektor Katarzyna Dobrzańska, wychowawczyni klasy, która w ubiegłym roku miała ślubowanie - pani Lucyna Bakalarz oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Aleksandra Krawczyk. Jej zadaniem było właśnie ocenianie popisów pierwszaków. Po każdym wykonanym zadaniu prowadzące pytały o werdykt .

   Oto zadania, które mieli wykonać pierwszoklasiści:
* Zadanie 1: Co to jest Polska? Dzieci recytowały wiersz o Polsce, śpiewały piosenkę o Ojczyźnie, odpowiadały na pytania o flagę i godło; pokazując je, mówiły o Wiśle.
* Zadanie 2: Konkurs plastyczny: Czy dzieci potrafią ułożyć z pociętych części postać Plastusia ?
* Zadanie 3: Jak należy zachować się podczas przechodzenia przez ulicę? Dzieci recytowały wiersze, trzymając w dłoniach czerwony i zielony znak, prezentowały sposób przechodzenia przez jezdnię i śpiewały piosenkę "Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni".
* Zadanie 4: Konkurs sportowy. Dzieci zaprezentowały sprawność i wysportowanie. Jedno kozłowało piłkę, drugie robiło przysiady, a trzecie wykonywało skoki na skakance.
* Zadanie 5: Zadanie muzyczne. Uczniowie mieli pięknie zaśpiewać piosenkę, której nauczyli się w szkole. Była to piosenka pt. "Nasza klasa, pierwsza klasa".
* Zadanie 6: Czy dzieci znają magiczne słowa i czy wiedzą, jak należy się zachowywać w szkole?. Uczniowie recytowali na potwierdzenie swoich umiejętności wiersze o magicznych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry; mówiły jak należy zachowywać się na lekcji, jak prowadzić zeszyt itp.

    Każde z tych zadań zostało wykonane znakomicie i po każdym członkowie jury podnosili kwiaty z napisem TAK.

 

   Po wspaniale zdanym egzaminie nastąpiła bardzo ważna chwila - ślubowanie. Po wprowadzeniu ponownie pocztu sztandarowego uczniowie klas pierwszych podnosząc prawą rękę w kierunku sztandaru uroczyście powtarzali za przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego słowa roty ślubowania. Kolejnym elementem uroczystości było pasowanie na uczniów Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej.

   Dyrektor szkoły mgr Jan Rosiek specjalnym ołówkiem pasował dzieci z klasy I szkoły podstawowej na uczniów tejże szkoły. Na zakończenie uroczystości czekała pierwszaków niespodzianka, gdyż wychowawczyni - mgr Teresa Białka - wręczyła im upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Dzieci były bardzo zadowolone i zaciekawione prezentami.

   

    Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia na scenie i pod pomnikiem naszego Patrona Jana Pawła II ; pierwszaki wraz z wychowawczynią i w obecności wszystkich rodziców, zasadziły srebrnego świerka, który przez nich pielęgnowany będzie wraz z nimi rósł upiększając otoczenie szkoły. Po tych uroczystościach dzieci zasiadły do poczęstunku, przygotowanego przez rodziców. Było bardzo miło i rodzinnie. Z pewnością pozostanie ten dzień w ich pamięci jako pełen emocji i niespodzianek.

ls16.jpg (12676 bytes)

    Uczniów klasy I gimnazjum po uroczystościach szkolnych czekały otrzęsiny. Program, który rozpoczął się o godz. 16.00, został przygotowany przez klasę III gimnazjum pod kierownictwem wychowawczyni - mgr Katarzyny Dobrzańskiej. Sprawdzano różne umiejętności "pierwszaków", m.in. czytania trudnych tekstów na czas, zdolności aktorskie niektórych przedstawicieli klasy w kabaretowych skeczach; zdolności plastyczne podczas wykonywania portretów wychowawczyń: p. Katarzyny Rogóż i p. Romany Adamczyk itp.

   

    Próbie poddano także wychowawczynię klasy - p. Katarzynę Rogóż - nauczycielkę języka angielskiego. Miała ona przetłumaczyć tekst napisany gwarą na język polski. Oczywiście nie mogło zabraknąć degustacji - uczniowie kosztowali bogate
w witaminę cytryny, zaś wychowawczynie upajały się smakiem zdrowego, koziego mleka. Uczniowie spędzili mile czas integrując się jeszcze bardziej z pozostałymi kolegami ze starszych klas gimnazjum.

[wstecz]