V PIELGRZYMKA SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II NA JASNĄ GÓRĘ

    Od 14 października 2004 roku Zespół Szkół w Łąkcie Górnej nosi imię Jana Pawła II. W ten sposób szkoła ta dołączyła do Rodziny Szkół, noszących imię Wielkiego Polaka i Papieża. Jest ich ponad pół tysiąca, a w samej tylko diecezji tarnowskiej 40. Kiedy w 1998 r. powstawała Rodzina Szkół Papieskich, w Polsce było 70 placówek noszących imię Ojca Świętego. Pierwszymi, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były szkoły w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku. Najwięcej szkół wybrało sobie patrona Jana Pawła II w 2000 r. - 60 i w 2003 r. - 50. Od kilku już lat delegacje tych szkół spotykają się w Częstochowie.

     W tym roku na Jasną Górę pojechała także delegacja łąkieckiej szkoły. Poniżej prezentujemy zdjęcia i relację z tej pielgrzymki, którą napisała uczennica klasy trzeciej gimnazjum ZS im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej Małgorzata Orzeł.

      6 października 2005 r. w czwartek, reprezentanci Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej wzięli udział w V Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Do Częstochowy pielgrzymowali: Zarząd Samorządu Uczniowskiego, trójki klasowe klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum, aktyw biblioteczny i szkolny poczet sztandarowy. Opiekunami uczniów byli: p. Teresa Białka, p. Krystyna Mróz, s. Barbara oraz rodzice.

    Spod szkoły pielgrzymi wyruszyli autokarem około godz. 6 rano. Wraz z siostrą Barbarą pomodli się najpierw do patrona podróżnych, św. Krzysztofa, o szczęśliwą podróż. Po czterech godzinach jazdy dotarli do Częstochowy. Z Częstochowskich Błoni dochodził już radosny śpiew. Przed nabożeństwem uczniowie i ich opiekunowie stanęli przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Przez kilkanaście minut każdy mógł się tu pomodlić.

     Następnie łąkiecki orszak przeszedł na Częstochowskie Błonia. Pojawili się tu reprezentanci 219 szkół, noszących imię Jana Pawła II, w sumie ponad 9 tysięcy uczniów i nauczycieli. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. Biskup Antoni Długosz. Kiedy rozpoczęła się Msza Święta, chmury rozstąpiły się, a oczom pielgrzymów ukazał się cudowny widok błękitnego nieba. Wszyscy zgodnie twierdzili, że to cudowny znak od Boga. Kazanie wygłosił Ks. Biskup Antoni Długosz. Mówił m.in. o Bożych Przykazaniach i o tym, jak ważną rolę odgrywają w dzisiejszym świecie. Kierował swe słowa przede wszystkim do młodzieży, która tak licznie przybyła oddać hołd Największemu z Polaków - Karolowi Wojtyle - Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II. Po uroczystej Eucharystii wszyscy modlili się żarliwie o rychłą beatyfikację Papieża - Polaka: "Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi ukazał nam żywy obraz Jezusa, Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen". Mszę Świętą zakończono śpiewem ukochanej przez Ojca Świętego pieśni oazowej pt. "Barka". Pieśń ta ma stać się hymnem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

     Po nabożeństwie, około godziny 13, przedstawicielki łąkieckiej szkoły: Aleksandra Krawczyk, Małgorzata Orzeł i Edyta Mech wraz z panią Krystyną Mróz, udały się na spotkanie do Auli im. Jana Pawła II. Prowadziła je Pani Małgorzata Gumińska. Przedstawicieli Rodziny Szkół powitał podprzeor Jasnej Góry Ojciec Sebastian Matecki. Wiceprezes Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Ks. Dariusz Kowalczyk omówił przebieg tegorocznego Dnia Papieskiego. Zbigniew Gumiński przekazał informacje dotyczące Albumu Rodziny Szkół. Anna Maria Świstowska, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie, omówiła przebieg konkursu plastycznego na znaczek i plakat pielgrzymkowy oraz logo RS. Laureaci oraz wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Podczas wręczania nagród można było obejrzeć specjalnie przygotowany pokaz multimedialny prezentujący przebieg konkursu. Wszystkie szkoły otrzymały płytę z informacjami o konkursie oraz zwycięski plakat. Grzegorz Fabisiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Paprotni, podsumował XVI zjazd przedstawicieli RS. Bożena Czajka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Narzymiu, przekazała informacje dotyczące XVII zjazdu przedstawicieli RS w Narzymiu. Spotkanie zostało zakończone modlitwą i błogosławieństwem.

     Pozostali reprezentanci łąkieckiej szkoły wraz ze wszystkimi uczestnikami zjazdu udali się na koncert zespołu "Siewcy Lednicy". Jest to grupa wokalno-instrumentalna, który śpiewa po góralsku piosenki o tematyce religijnej. Nie trzeba było długo czekać na efekty. "Siewcom" udało się poderwać młodych do śpiewu i tańca. W przerwach między kolejnymi piosenkami, "Siewcy" mówili o Lednicy. Koncert trwał ponad godzinę. Atmosfera była wspaniała. Jeżeli ktoś myśli, że dzisiejsza młodzież nie potrafi bawić się przy takiej muzyce, to jest w błędzie. Ten koncert był tego dowodem. "Siewcy" zakończyli swój występ litanią poświęconą Janowi Pawłowi II i do Niego kierowaną:
"Szukałem Was...
Teraz Wy do Mnie przychodzicie...
Szukałem Was...".

     - Zjazd ten dał nam, uczniom, wiele nowych, cennych doświadczeń. Teraz wiemy, że nie jesteśmy sami! Wierzymy, że Ojciec Święty Jan Paweł II cały czas był z nami na Jasnej Górze. Śpiewał, tańczył i śmiał się razem z nami. Czuliśmy to. My Młodzi wiemy jedno: Jan Paweł II Wielki jest z nami cały czas. Patrzy na nas z okna Domu Ojca. Uśmiecha się i nam błogosławi nam. Nie zawiedźmy Go! On pokłada w nas największą nadzieję! - to końcowa refleksja autorki powyższej relacji Małgorzaty Orzeł.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ >>>

[wstecz]