WAKACYJNE REMONTY W SZKOŁACH

Wymiana chodników w Zespole Szkół w Łąkcie Górnej.

    Pozostał już tylko jeden tydzień wakacji. W księgarniach odbywają się intensywne zakupy podręczników, zeszytów i innego wyposażenia szkolnego. Także w szkołach trwa intensywna praca. Są to przeważnie prace porządkowe, bo zdecydowana cześć prac modernizacyjno-remontowych została już wykonana. We wszystkich placówkach szkolnych miały miejsce wakacyjne remonty. Nasz rekonesans odbyliśmy wspólnie z Wójtem Gminy w Żegocinie.

    Rozpoczęliśmy go od wizyty w Zespole Szkół w Żegocinie. Już na zewnątrz widać zmiany. Wykonano bowiem na nowym skrzydle szkoły, gdzie mieści się gimnazjum, nową podmurówkę. Także w części gimnazjalnej budynku szkolnego zaszły zmiany na lepsze. W trzech salach wymieniono podłogi, kładąc tzw. panele. Do niektórych sal zostaną zakupione nowe meble. W niektórych miejscach odmalowano ściany. Ogólny koszt prac remontowych dyrektorka Zespołu Szkół mgr Danuta Pączek wycenia na około 15 tysięcy złotych.

    W kierowanej przez nią placówce uczyć się będzie w nowym roku szkolnym 3 pierwsze klasy liceum ogólnokształcącego młodzieżowego (jedna matematyczno-przyrodnicza, dwie humanistyczne. To przede wszystkim uczniowie z Żegociny, Rozdziela i Rajbrotu. Będzie także jedna, pierwsza klasa zawodowa (duża - 36 osób). Trwa także nabór do liceum uzupełniającego. Już zgłosiło się 18 osób, najprawdopodobniej będzie więc także i ta szkoła, przeznaczona dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.

W tej  sali gimnazjum w Żegocinie pojawiła się panelowa podłoga, będą także   nowe meble. Odmalowane zostały także sale w PSP w Żegocinie.

    Kosmetyczne zabiegi remontowe mają także miejsce w PSP w Żegocinie. Wykonano je za pieniądze pozyskane z wynajmu obiektu na kolonie. Wymalowano salę nr 46, w której także wymieniono podłogę na tzw. panele, przygotowując klasę na przyjęcie jedynego oddziału pierwszoklasistów (23 uczniów). Odmalowano również salę audiowizualną i klasopracownię matematyczną. Łączna wartość wszystkich prac wyniesie około 6 tys. zł. W nowym roku szkolnym uczyć się będzie 11 oddziałów klasowych, a więc jeden mniej niż w ubiegłym roku szkolnym.

Sala gimnastyczna w Żegocinie. Ten dach będzie jeszcze w tym roku zmieniony.

    Największe nasilenie prac modernizacyjnych w tym kompleksie szkolnym dopiero będzie. Jeszcze w tym roku, przed zimą,  zrobiona będzie modernizacja sali gimnastycznej, które polegać będzie na założeniu nowego, stromego dachu. - Zrobiona zostanie konstrukcja stalowa i drewniana, na której umocowany będzie blaszany dach. W celu ratowania elewacji, na którą do tej pory zawsze lała się woda z dachu, konstrukcja dachowa będzie znacznie bardziej wysunięta. Będzie także odświeżona elewacja na budynku sali i malowanie wewnątrz. Jak zostanie pieniędzy, wymienimy jeszcze część okien - mówi Wójt Gminy Jerzy Błoniarz.

Malowanie sali gimnazjalnej w Zespole Szkół w Łąkcie Górnej. Prace porządkowe w PSP w Bytomsku.

      Prace modernizacyjno - remontowe wykonywane są także w pozostałych placówkach szkolnych. Sporo, zwłaszcza w otoczeniu szkoły, zmieni się w Zespole Szkół w Łąkcie Górnej. Trwa tu wymiana części chodników, prowadzących do poszczególnych budynków szkolnych. Usunięto stare, zagrażające bezpieczeństwu uczniów, kładzione są estetyczne, bezpieczne, nowe. Wewnątrz budynku, w którym uczy się gimnazjum zastajemy ekipę malującą pomieszczenia. Łąkieccy gimnazjaliści rozpoczną więc 1 września naukę w bardziej estetycznych pomieszczeniach.

    Ostatnim etapem naszego rekonesansu po gminie jest rozbudowywana już kilka lat PSP w Bytomsku. Obecnie na budowie są pracownicy Przedsiębiorstwa Handlowo - Usługowego "MAR-BUD" s.c, które wygrało przetarg na prace wykończeniowe. Prace postępują sprawnie i szybko. Na placu budowy zastajemy jednego z właścicieli firmy pana Mariana Srokę. - Obecnie kończymy elewację. Gotowa już jest instalacja elektryczna, wodna i kanalizacyjna. Zaczynamy tynkowanie oraz montaż instalacji centralnego ogrzewania. Pozostaną do wykonania wylewki i płytki. Nie ma obaw, że nie zdążymy w ustalonym terminie, czyli do końca grudnia br. - powiedział szef pracującej tu bocheńskiej firmy.

    Trwały także prace remontowe i porządkowe w starej części szkoły, gdzie od 1 września uczyć się będą dzieci. - Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie roku - stwierdza dyrektorka szkoły pani Barbara Janicka - Mikus. Wszystkie lekcje - tak jak do tej pory - odbywać się będą na dwie zmiany. W tym roku szkolnym na zajęcia uczęszczać będzie 35 dzieci. 17 dalszych dzieci uczyć się będzie w oddziale przedszkolnym.

   Zmiany czekają także Zespół Szkół w Rozdzielu, któremu szefuje obecnie pan Roman Nożkiewicz. Po paru latach starań zostanie tu w najbliższym czasie wybudowany przyszkolny plac zabaw. Stało się to możliwe, dzięki pozyskaniu środków z zewnątrz. W niektórych salach szkolnych przeprowadzono także malowanie. Należy też oczekiwać uroczystości przekazania do użytku nowo wybudowanej sali gimnastycznej, w której pierwsze zajęcia odbyły się jeszcze w poprzednim roku szkolnym.

[wstecz]