SUKCESY ŻEGOCIŃSKICH KOLĘDNIKÓW

Anna Zelek (z Lipnicką Gwiazdą) oraz członkowie rozdzielskiej grupy podczas ceremonii ogłaszania wyników.

     Już po raz szósty "Lipnicka Gwiazda" - czyli nagroda główna Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych, w tym roku zorganizowanego już po raz XXIII przez lipnicki Gminny Dom Kultury, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, trafiła do Rozdziela. Tym razem trofeum to zdobyła młodzieżowa Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą". Siedmiu chłopców: Łukasz Odroniec, Kamil Kmiecik, Grzegorz takowski, Łukasz Zelek, Grzegorz Trzciński, Paweł Zelek i Andrzej Faron przygotowanych do występu przez niestrudzona nauczycielkę rozdzielskiej szkoły mgr Annę Zelek, oczarowało jury i publiczność oryginalnymi, dawnymi przyśpiewkami, przepowiadaniami i życzeniami. Maria Cetera - etnograf, Urszula Gieroń - etnograf, Andrzej Radzik - muzyk czyli konkursowe jury nie miało wątpliwości i przyznało rozdzielskiej grupie I miejsce. W tej kategorii II miejsca nie przyznano, a trzecie przypadło Grupie Kolędniczej "Szczucinanie" ze Szczucina. Do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych VIII Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu, które odbędzie się w dniach 29-30 stycznia 2005 r. Komisja zakwalifikowała: Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Gwoździeckie Draby" z Gwoźdźca, Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Szczodroki" z Olszyn oraz Młodzieżową Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" z Rozdziela.
       16 stycznia 2005 roku w konkursowe szranki stanęły 24 zespoły: 8 dorosłych, 11 dziecięcych i 5 młodzieżowych. Najlepsze zespoły dorosłe zakwalifikowane zostały na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej, a grupy dziecięce i młodzieżowe na Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu. Do Bukowiny Tatrzańskiej na Karnawał Góralski pojedzie w lutym br. Grupa Kolędnicza "Pleśnioki" z Pleśnej w powiecie tarnowskim. W kategorii grup dziecięcych równorzędne I miejsce przyznano Grupie Kolędniczej "Gwoździeckie Draby" z Gwoźdźca oraz Grupie Kolędniczej "Herody" ze Starego Wiśnicza.
     Na lipnickiej scenie zaprezentowała się również druga rozdzielska grupa - dziecięce "Herody". Także ten zespół został dostrzeżony i otrzymał wyróżnienie. Niebawem, bo już 23 stycznia, w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu, będzie można zobaczyć nagrodzoną rozdzielską grupę kolędniczą podczas II Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych. Początek imprezy, w której wezmą udział także młodzi kolędnicy w Żegociny i Bytomska, o godz. 16.

    Sukcesem zakończył się także udział reprezentantów Żegociny w II Regionalnym Konkurs Kolęd i Pastorałek, który pod hasłem "Kolęduje Tobie moje serce" odbył się 17 stycznia 2005 r. w Domu Katechetycznym w Nowym Wiśniczu. Organizatorami tego konkursu byli: doradca metodyczny nauczania zintegrowanego i przedszkolnego Pani mgr Alicja Świątek, Parafia ze Starego Wiśnicza, Parafia z Nowego Wiśnicza, Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Wiśniczu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowym Wiśniczu. Udział w konkursie brali najlepsi soliści z klas "0" oraz I - III ze szkól powiatu bocheńskiego.
     Na scenie zaprerezentowało się ponad 40 dzieci. Komisja miała bardzo trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych, bo poziom prezentacji był bardzo wyrównany. Każde dziecko musiało zaśpiewać jedną kolędę i jedną pastorałkę. Dozwolone były kostiumy (przebrania) oraz akompaniamenty osób dorosłych. Dzieci oceniane były w kategoriach: soliści z klas " O", soliści z klas I itd.
     Gminę Żegocina reprezentowały w WIśniczu dwie uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie, przygotowane do wystepu przez Panią mgr Annę Rogala. Obie zostały dostrzeżone i nagrodzone. Magdalena Mroczek z klasy I A zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Wykonywała kolędę " Wśród nocnej ciszy" oraz pastorałkę " My też pastuszkowie".  Trzecie miejsce zajęła także uczennica klasy III a - Sylwia Bubula, która wykonała kolędę "O Gwiazdo Betlejemska" i pastorałkę "Oj Maluśki, maluśki". Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i inne upominki.

[wstecz]