POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

 

   29 września 2005 r. w Łapanowie, w okolicy zalewu, rozegrano powiatowe eliminacje biegów przełajowych, które są rozgrywane w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych (szkoły podstawowe), gimnazjady i licealiady. W zawodach, zorganizowanych przez bocheński MOSiR we współpracy z nauczycielami kilku szkół oraz Tadeuszem Mazurem z Urzędu Gminy w Łapanowie, wzięło udział ponad 570 dziewcząt i chłopców. Rywalizacja w większości grup była bardzo zacięta. Jako pierwsze wystartowały uczennice klas czwartych szkół podstawowych. Najlepiej z żegocińskiej grupy czwartoklasistek spisały się Magdalena Krawczyk z Łąkty Górnej, która zajęła 16 miejsce i Dorota Dziedzic z Żegociny, która była na mecie 18. W tej grupie startowało 56 zawodniczek.

  Powiatowe Przełaje - 2005.  Powiatowe Przełaje - 2005.
Na starcie do biegu uczennice z klas czwartych. Pierwsza na mecie Magdalena Kępa z Łąkty Górnej.

      Pierwszy złoty medal dla reprezentacji gminy Żegocina i to od razu złoty wywalczyła Magdalena Kępa z Łąkty Górnej. Podopieczna mgr Henryka Wrony, gorąco przez niego dopingowana, zdołała przed metą wyprzedzić rywalki i zameldowała się na finiszu jako pierwsza. Pecha miała natomiast Natalia Czech z Żegociny, która przybiegła na 9 miejscu i tym samym, jako pierwsza nie znalazła się w czołowej ósemce, która wystartuje w finałach wojewódzkich. Klaudia Zając z Żegociny była 17. W tej grupie startowało 59 zawodniczek. W kolejnym biegu wokół zalewu wystartowało 57 szóstoklasistek. Także w tej grupie nasza reprezentantka zdobyła kolejny medal. Edyta Kępa z Łąkty Górnej uległa jedynie Beacie Grzesik z Nieszkowic Małych. W pierwszej dwudziestce była jeszcze, sklasyfikowana na 16 pozycji Katarzyna Matras z Żegociny.

Powiatowe Przełaje - 2005. Powiatowe Przełaje - 2005.
Szóstoklasistki na mecie. Żegocińscy reprezentanci w oczekiwaniu na start.

    Po biegach dziewcząt rozpoczęły się starty uczniów szkół podstawowych. Chłopcy biegali na dłuższym dystansie. Już w pierwszym biegu złoty medal wywalczył Jakub Waligóra z Żegociny - uczeń klasy czwartej, podopieczny Wiesława Wolaka. Grzegorz Cichoń z Żegociny zajął 11, a Rafał Kępa z Łąkty Górnej 17 miejsce na 52 startujących w tej grupie zawodników. Wśród piątoklasistów reprezentanci Żegociny zostali sklasyfikowani w drugiej dziesiątce: X miejsce zajął Karol Pączek z PSP w Żegocinie, XI jego kolega Dominik Gąsiorek, a XIII Mikołaj Giza.
Do finałów wojewódzkich zakwalifikował się jeszcze Łukasz Giza z Żegociny, który zajął piąte miejsce wśród 57 startujących szóstoklasistów. Jego koledzy z Łąkty Górnej zajęli miejsca: XI - Grzegorz Mróz, XVIII - Ryszard  Wolak. W pozostałych grupach żaden z naszych reprezentantów nie znalazł się wśród tych, którzy wystąpią w Krakowie.

Powiatowe Przełaje - 2005.  Powiatowe Przełaje - 2005.
Na czele grupy przełajowców z klas czwartych Jakub Waligóra. W. Wolak nie był w pełni zadowolony z występu swoich uczniów.
Powiatowe Przełaje - 2005. Powiatowe Przełaje - 2005.

Sędzią główny zawodów Stanisław Karaś udekorował złotymi medalami Magdę Kępa oraz Jakuba Waligórę.

    Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z żegocińskich szkół podstawowych, z Łąkty Górnej - dwa medale oraz Żegociny - również dwa medale. Im starsza klasa, tym było jednak gorzej. Z grupy dziewcząt i chłopców - uczniów gimnazjów nikt nie zdołał zakwalifikować się do krakowskich finałów. Reprezentanci żegocińskich szkół średnich także wypadli poniżej oczekiwań. Kobieca sztafeta Zespołu Szkół w Żegocinie zajęła 6 miejsce i tym samym nie obroniła srebrnego medalu, zdobytego w ubiegłym roku. Jeszcze gorzej pobiegli chłopcy, którzy w stawce 8 zespołów zajęli ostatnie miejsce, pozwalając się zdublować zwycięskiej ekipie Zespołu Szkół z Łapanowa.

Powiatowe Przełaje - 2005. Powiatowe Przełaje - 2005.
Start do biegów sztafetowych 10 x 1500 m uczniów szkół średnich.

      Do finałów wojewódzkich, które rozegrane zostaną 7 października br. na krakowskich Błoniach awansowały czołowe ósemki zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz po dwie sztafety żeńskie i męskie ze szkół średnich. Zwycięzcy w każdej grupie otrzymali tytuły "Mistrz Powiatu Bocheńskiego". Czołowe trójki zawodników nagradzano medalami, które wręczał sędzia główny zawodów - Stanisław Karaś - nauczyciel i trener UKS "Fajfer" Łapanów. Nagrodami dla najlepszych sztafet były natomiast komplety piłek.

[wstecz]