ROZDZIELSCY KOLĘDNICY W ZIELONKACH I PODEGRODZIU

"Draby" w Zielonkach. "Draby" w Zielonkach.
Rozdzielskie "Draby" w Zielonkach. Parada grup kolędniczych. Z tyłu "Draby".

   Gmina Zielonki leży w powiecie krakowskim, w dorzeczach rzek Prądnika i Białuchy oraz w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego pomiędzy malowniczymi pagórkami a Krakowem, z którym sąsiaduje bezpośrednio od południa. Jest najbliżej położoną od centrum Krakowa gminą województwa małopolskiego - zaledwie 5 km w linii prostej. Zajmuje powierzchnię 48,4 km2, a liczba jej ludności w 2003 roku przekroczyła 14 tysięcy mieszkańców. W skład gminy Zielonki wchodzi 19 sołectw.
    Właśnie w stolicy tej gminy odbył się 28 stycznia 2007 roku w hali sportowej
Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Imprezę zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a patronat nad Przeglądem objął Starosta Powiatu Krakowskiego oraz Wójt Gminy Zielonki. Wśród zaproszonych do udziału w imprezie znalazła się rozdzielski grupa kolędnicza "Draby" pani Anny Zelek. Zespół ten jest laureatem ubiegłorocznej edycji Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej, a następnie Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu.
   Zanim rozpoczął się Przegląd grupy kolędnicze przeszły w uroczystej paradzie sprzed Urzędu Gminy w Zielonkach do hali sportowej. Tam nastąpiło otwarcie Przeglądu. Razem z Grupą Kolędniczą "Draby" w Zielonkach wystąpili:
"Trzej Królowie" z Trojanowic (gm. Zielonki), Herody z Zelkowa (gm. Zabierzów), Kolędnicy z Zespołu Szkół w Korzkwi (gm. Zielonki), "Toporzanie" z Tenczyna (gm. Lubień) , Herody z Modlnicy (gm. Wielka Wieś, "Pasterze" z Koźlicy (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce), Grupa Obrzędowo-Kolędnicza "Podlasianki" z Zalasu (gm. Krzeszowice) i "Herody" z Zielonek (gm. Zielonki). Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Telewizja Kraków, "Dziennik Polski" oraz Radio "Alfa".

"Draby" w Zielonkach. "Draby" w Zielonkach.
Występ Grupy Kolędniczej "Draby" z Rozdziela. Publiczność w hali sportowej w Zielonkach.

   Występ "Drabów" z Rozdziela zakończył się pełnym sukcesem. Grupa bardzo podobała się zgromadzonej w hali publiczności. Jak podkreśla Anna Zelek wyjazd do Zielonek był możliwy dzięki uprzejmości Wójta Gminy Żegocina Jerzego Błoniarza, który zapewnił rozdzielskiemu zespołowi bezpłatny przejazd na imprezę. "Draby" otrzymały piękny dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości  400 zł.

"Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu. "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu.
Występ grupy kolędniczej ,,Herody" z Górna woj. podkarpackie. Publiczność tegorocznego "Pastuszkowego Kolędowania"

    Natomiast inna, młodsza grupa kolędnicza z Rozdziela, nazwana "Z Gwiazdą", która jest zdobywcą "Lipnickiej Gwiazdy" - głównego   trofeum tegorocznego jubileuszowego XXV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej, wzięła udział w X  edycji Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie" w w Podegrodziu (27-28 stycznia 2007 r). Grupy do udziału w przeglądzie zostały zakwalifikowane na przeglądach gminnych, powiatowych, regionalnych i wojewódzkich.
    Historia udziału rozdzielskich zespołów w tej imprezie jest już długa. Grupa "Z Gwiazdą" z Rozdziela uczestniczyła w "Pastuszkowych Kolędowaniach" w latach: 2000, 2003, 2005, natomiast "Draby' w latach 2001, 2006. Także tegoroczny występ podopiecznych pani Anny Zelek był bardzo udany. Nie znając jeszcze wyników Anna Zelek, która w swoim dorobku ma już bardzo wiele nagród na przeglądach grup kolędniczych (m. in. siedem "Lipnickich Gwiazd") tak opowiadała o występie w Podegrodziu: - Nasza grupa występowała 27 stycznia, w drugiej części Przeglądu o godz. 18.15. Chłopcy dali z siebie wszystko, a jak zostali ocenieni to się okaże. Było to ogólnopolskie spotkanie grup, więc sam udział jest już dla nich  nagrodą.

"Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu. "Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu.
Występ Grupy Kolędniczej "Z Gwiazdą" w Rozdziela. Gościnny występ Zespołu "Sabnik" ze Słowacji.

 
     Okazało się, że całkiem odmłodzony zespół "Drabów" znów znalazł się wśród laureatów. Komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak - Bogucka - etnomuzykolog - Kraków; Krystyna Kwaśniewicz - etnograf - Kraków; Benedykt Kafel - etnograf - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu; Aleksander Smaga - muzyk - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, po obejrzeniu i gruntownej ocenie 28. grup kolędniczych, w tym czterech grup młodzieżowych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego postanowiła przyznać Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Rozdziela ex equo z innymi 9 zespołami II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 180 zł.
    Serdecznie gratulujemy rozdzielskim grupom sukcesów na skalę wojewódzką i żałujemy bardzo, że żadnej z nich nie będzie można zobaczyć na tegorocznych "Ostatkach Kolędowych", które organizowane są 2 lutego br. w CKSiT w Żegocinie.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej X Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych
"PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE", które odbyły się w Podegrodziu w dniach 27-28 stycznia 2007r.

Komisja w składzie:
Aleksandra Szurmiak - Bogucka - etnomuzykolog - Kraków
Krystyna Kwaśniewicz - etnograf - Kraków
Benedykt Kafel - etnograf - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Aleksander Smaga - muzyk - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

    Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 28. grup kolędniczych, w tym czterech grup młodzieżowych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

W KATEGORII GRUP DZIECIĘCYCH:
sześć równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymują grupy:
. PASTUSZKI z Istebnej (woj. śląskie)
. SZCZODROKI z Rzepiennika Suchego (pow. tarnowski)
. Z SZOPKĄ z Suchej Beskidzkiej - Zasypnicy (pow. suski)
. HERODY z Mąchocic - Scholasterii (woj. świętokrzyskie)
. HERODY z Mokrej Wsi (pow. nowosądecki)
. DRABY z Boguszy (pow. nowosądecki)

dziesięć równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 180 zł otrzymują grupy:
. Z TURONIEM z Kasinki Małej (pow. limanowski)
. PASTERZE z Królowej Górnej (pow. nowosądecki)
.
Z GWIAZDĄ z Rozdziela (pow. bocheński)
. Z GWIAZDĄ z Mszalnicy (pow. nowosądecki)
. Z TURONIEM I GWIAZDĄ z Olszówki (pow. limanowski)
. Z GWIAZDĄ z Cieniawy (pow. nowosądecki)
. Z GWIAZDĄ z Męciny (pow. limanowski)
. Z GWIAZDĄ z Wilczyc (pow. limanowski)
. Z TURONIEM z Lubomierza (pow. limanowski)
. FEDORY z Rzepisk (pow. tatrzański)

pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują grupy:
. Z GWIAZDĄ z Lipinek (pow. gorlicki)
. Z GWIAZDĄ z Luszowic (pow. chrzanowski)
. Z TURONIEM z Łostówki (pow. limanowski)
. Z GWIAZDĄ z Szymbarku (pow. gorlicki)
. HERODY z Chojnego (woj. łódzkie) za fragment programu - "kolędowanie z misiem"

dwa wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych otrzymują grupy:
. HERODY z Janowic (pow. miechowski)
. Z TURONIEM z Trzebosi (woj. podkarpackie)

Grupa kolędnicza "Z BAŃKĄ" ze Skawicy (pow. suski) otrzymuje wyróżnienie specjalne w wysokości 100 zł jako laureat I miejsca z 2006r.

W KATEGORII GRUP MŁODZIEŻOWYCH:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł otrzymuje grupa:
. Z TRZOMA KRÓLAMI z Zawoi (pow. suski)

Drugiego miejsca nie przyznano.

trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują grupy:
. Z KONIKIEM ze Skrzynki (pow. myślenicki)
. HERODY z Górna (woj. podkarpackie)
. HERODY Z Gwoźdźca (pow. tarnowski).

    Z radością konstatujemy, że w stosunku do roku ubiegłego, poziom tegorocznych występów był jeszcze wyższy i wyrównany. Cieszy również zróżnicowanie prezentowanych tematów. Wpływ na gradację ocen miały wartości merytoryczne i wykonawstwo.

    Komisja zwraca się z prośbą do organizatorów przeglądów powiatowych i regionalnych, aby ściśle przestrzegali wymogów regulaminu "Pastuszkowe Kolędowanie".Serdecznie dziękujemy organizatorom: Małopolskiemu Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Podegrodziu z jego Gospodarzem Krzysztofem Bodzionym: za przygotowanie, sprawną organizację konkursu oraz sympatyczną atmosferę, jaka towarzyszyła przeglądowi. Na podkreślenie w roku bieżącym zasługuje jakość obsługi akustycznej imprezy.

    Każdy zespół biorący udział w przeglądzie otrzymuje dyplom oraz główne trofeum w postaci "Serca podegrodzkiego" ufundowane przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu oraz słodycze i inne upominki ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Starostwo Powiatu Nowosądeckiego, GOK w Podegrodziu i Gazetę Krakowską w Nowym Sączu.

Nagrody ufundowali:
Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu,
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,
Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

Ponadto sponsorami "Pastuszkowego Kolędowania" byli:
Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej,
Bank Spółdzielczy w Podegrodziu,
Firma Handlowo-Usługowa GRÓD w Podegrodziu: Zofia i Wiesław Czop,
Firma Produkcyjno - Handlowo - Usługowa "KRYSZTAŁ" w Podegrodziu: Regina i Jan Plata,
Skup Złomu w Podegrodziu: Bronisław Plata.

Partnerem imprezy był:
Zakład Masarski SZUBRYT

Patronat medialny pełnili:
TVP 3 Kraków
Radio RDN MAŁOPOLSKA
Redakcja Gazety Krakowskiej w Nowym Sączu.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

[wstecz]