DUŻE ZAINTERESOWANIE UNIJNYMI FUNDUSZAMI

Spotkanie informacyjne w Żegocinie. Spotkanie informacyjne w Żegocinie.

      Takim obrotem sprawy całkowicie byli zaskoczeni organizatorzy. Trzeba było wyjąć drzwi, dostawić krzesła i ławki. Do sali narad UG w Żegocinie przyszło bowiem ponad stu rolników, zainteresowanych zebraniem informacyjnym o "Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013", a sala nie mieści tylu osób. Wykładowcami były panie:  Zofia Jarek - ARiMR - Biuro Powiatowe w Bochni, Kazimiera Kowalska (WIORiN) oraz Wacław Majcher - MODR-Bochnia. Organizacją spotkania w dniu 23 lutego 2007 r. zajęła się natomiast pani Anna Wrona - inspektor rolny Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - oddział w Bochni, która na co dzień pracuje w Gminie Żegocina.
    - To już ponad dwudzieste zebranie w powiecie z tego cyklu - objaśnia pan Wacław Majcher -
kierownik MODR PZDR Bochnia. Ich główną tematyką jest "Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013". Rolników interesują zwłaszcza następujące tematy: źródła finansowania rozwoju gospodarstw, problem rent strukturalnych, zalesień, dopłat obszarowych. Te ostatnie "ruszą" już 15 marca br. Pytają także o to, jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać dofinansowanie oraz o wyjaśnienie pojęcia "wykształcenie rolnicze".
    Jedną z wielu uczestniczek tego spotkania była pani Maria Palej, gospodarująca z mężem na siedmiu hektarach ziemi w Łąkcie Górnej i Połomiu. Uprawiają głównie zboże, a specjalizują się w hodowli trzody chlewnej. - To spotkanie było bardzo pożyteczne i na kolejne przyjdę także - informuje pani Maria, która interesowała się szczególnie dopłatami obszarowymi. - Tematyka ta była mi już znana, ale okazuje się, że jest sporo nowości, zwłaszcza w zakresie prowadzenia dokumentacji, więc dobrze zrobiłam, że tu przyszłam - mówi po zebraniu, które trwało kilka godzin.
     Okazuje się więc, że zmienił się bardzo stosunek rolników do tych szkoleń. Parę lat temu pisaliśmy o małym zainteresowaniu żegocińskich rolników funduszami unijnymi. Chyba nie bardzo wierzyli wtedy w zapowiadane dofinansowanie. Teraz to wszystko się zmieniło i szkolenia chyba trzeba będzie przenieść do większego pomieszczenia.

Spotkanie informacyjne w Żegocinie. Spotkanie informacyjne w Żegocinie.
Prelekcja Kazimiery Kowalskiej z WIORiN. Z lewej Czesław Majcher. Z prawej pani Maria Palej z Łąkty Górnej.

     Dyrektor bocheńskiego biura MODR informuje także, że już 27 lutego odbędzie się w Żegocinie kolejne zebranie informacyjne. Zaprasza na nie wszystkich zainteresowanych sadownictwem i przetwórstwem. Będzie m. in. mowa o zakładaniu nowych sadów, ich pielęgnacji i ochronie. Poruszony zostanie także problem współpracy sadowników z zakładami przetwórczymi. To temat, którym także powinni być żywo zainteresowani rolnicy z Gminy Żegocina, gdyż tu tradycje sadownicze są długie, a na terenie gminy funkcjonuje zakład skupiający i przetwarzający jabłka.

[wstecz]