KOLĘDOWE OSTATKI - 2.II.2007

Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.

     2 lutego, w dzień Matki Boskiej Gromnicznej, przypada ostatnia doba okresu kolędowego. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki zorganizowało w tym właśnie dniu "Ostatki Kolędowe" - imprezę kulturalną zwieńczającą tegoroczny okres kolędowania. Dyrektor Centrum - Mieczysław Kędra - poprosił o zakolędowanie dla mieszkańców Gminy Żegocina laureatów II Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek (finał odbył się 5 stycznia 2007 r. w auli Zespołu Szkół w Żegocinie), Zespół Folklorystyczny z Łąkty Górnej, limanowski Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum", działający przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz Grupę Kolędniczą ze Żmiącej.

Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.
Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.

   Jako pierwsi pojawili się na scenie Centrum Kultury uczniowie szkół z terenu Gminy Żegocina, którzy zaprezentowali kolędy i pastorałki, wyróżnione na ostatnim - II Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, którego finał odbył się 5 stycznia 2007 r. w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Wystąpili: duet Aleksandra Guzik i Gabriela Bednarz z ZS w Łąkcie Górnej, Magdalena Kępa z ZS w Łąkcie Górnej, Katarzyna Szpilka i Dominik Dudek z PSP w Żegocinie.

Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.

   Tegoroczną Gwiazdą "Ostatków Kolędowych" był z pewnością czterogłosowy chór mieszany "Canticum Iubilaeum" ("Radość Śpiewania"), działający od 1998 roku przy Bazylice  Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Założycielem i dyrygentem chóru jest organista w limanowskiej Bazylice - Marek Michalik - absolwent Sekcji Muzyki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Z bardzo bogatego repertuaru, obejmującego m. in. kompozycje Wacława z Szamotuł, J.S. Bacha, W.A. Mozarta, M. Góreckiego, na który składają się pieśni eucharystyczne, maryjne, patriotyczne, pasyjne i inne, tym razem zespół wybrał kolędy. To właśnie ode dały mu I miejsce na IX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (Będzin 2003 r.). Chór posiada zresztą bardzo liczne nagrody zdobyte na diecezjalnych, małopolskich i ogólnopolskich konkursach i festiwalach. Piękne brzmienie chóru, dyrygowanego przez Marka Michalika, zauroczyło publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie.

Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.

   Takich sukcesów nie ma jeszcze założony w ubiegłym roku Zespół Folklorystyczny z Łąkty Górnej. Ale wykonane przez niego kolędy i pastorałki także znalazły uznanie u publiczności. Zespół, któremu towarzyszyła żegocińska kapela ludowa Mieczysława Kędry, został równie gorąco przyjęty przez publiczność.

Kolędowe Ostatki 2007. Kolędowe Ostatki 2007.

   Ostatnim zespołem, który zaprezentował się w Żegocinie była Grupa Kolędnicza ze Żmiącej, w której występował bardzo nietypowy, jak na te strony, słomiany turoń. Zresztą także kilka innych postaci z widowiska zazwyczaj nie występuje w grupach kolędniczych naszego regionu. Występują natomiast pasterze, żyd i diabeł - postacie zaprezentowane również przez grupę ze Żmiącej. Także ten ciekawy, pełen dynamiki występ przypadł publiczności do gustu. Imprezę zakończyło wspólne kolędowanie wykonawców i publiczności.

[wstecz]

[ostatki]