SZKOLNE KOŁO CARITAS W DZIAŁANIU

    Od listopada 2006 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Bytomsku działa Szkolne Koło Caritas.   Prośbę uczniów o powołanie tego Koła skierowała Dyrektorka Szkoły, pani Barbara Janicka - Mikus  do Ks. Antoniego Mikruta - Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. Pismem z dnia 27 listopada 2006 roku Ks. Antoni Mikrut powiadomił szkołę o powołaniu Koła, które jest katolicką organizacją uczniowską, włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas Diecezji Tarnowskiej.
   19 grudnia 2006 r. w Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Bytomsku odbyło się zebranie, podczas którego wybrano Zarząd Szkolnego Koła Caritas w składzie: Ewelina Waligóra - przewodnicząca, Jarosław Kłusek - skarbnik, Barbara Adamczyk - sekretarz. Opiekunem Koła została katechetka - pani Teresa Mleczko, a asystentem kościelnym ks. mgr Leszek Dudziak. Podczas tego zebrania ustalono także stałe terminy comiesięcznych spotkań oraz plany na najbliższy okres.
    Od tego czasu młodzi członkowie Koła i ich nauczyciele, oraz współpracujący z nimi rodzice dzieci sporo się już napracowali i mają za sobą także pierwsze sukcesy. Na szkolnym korytarzu zawisła ścienna gazetka, na której prezentowana jest działalność Koła. W grudniu 2006 roku zorganizowano w bytomskiej szkole świąteczne spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie. Tuż przed Bożym Narodzeniem wykonano paczki świąteczne i rozniesiono je do ośmiu osób potrzebujących takiej formy pomocy.
    Sukcesem dla Koła zakończył się także udział w konkursie plastycznym "Mój Patron", zorganizowanym przez redakcję gazetki "Promyczek Dobra". Wśród nagrodzonych znalazły się dwie uczennice z Bytomska: Barbara Adamczyk i Beata Krawczyk.
    - Przygotowujemy się również do kolejnego konkursu plastycznego tej gazety pt. "Droga Krzyżowa". Członkowie Koła wezmą także udział w mszy świętej odprawianej w domu jednego z chorych mieszkańców wioski. Myślimy także o jakiejś wieczornicy na Dzień Matki - tak o najbliższych planach działania informuje opiekunka Koła pani Teresa Mleczko.

Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku.  Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku.
Gazetka Szkolnego Koła Caritasu. Mikołajki dla Środowiskowego Domu Samopomocy.

    21 marca 2007 r. część członków koła wspólnie z nauczycielkami i mamami przygotowywała palmy, które były na tydzień przed niedziela palmową po wszystkich mszach świętych sprzedawane przy żegocińskim kościele. Około dwudziestu osób podzieliło się pracą i przez parę godzin wykonywało średniej wielkości palmy. Do sprzedaży przygotowano także wykonane wcześniej baranki i koszyczki.

Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku. Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku.
Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku. Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku.
Szkolne Koło Caritas w PSP w Bytomsku. kolocar02.jpg (16607 bytes)
Przy przygotowaniu palm pracowali wspólnie członkowie koła, nauczyciele i rodzice.
Członkowie koła podczas sprzedaży palm w dniu 25 marca 2007. Członkowie koła podczas sprzedaży palm w dniu 25 marca 2007.
Członkowie koła podczas sprzedaży palm w dniu 25 marca 2007.

   Pomysł okazał się trafiony. W niedzielę, 25 marca 2007 roku, wiele osób interesowało się wyrobami wykonanymi przez bytomskie koło i wiele z dokonało zakupów. Nie było z góry ustalonych cen, więc każdy kupujący dawał tyle, ile uznawał za stosowne. Zebrany w ten sposób dochód zostanie wykorzystany na sporządzenie paczek żywnościowych dla najuboższych mieszkańców gminy Żegocina. Część pieniędzy posłuży też jako dofinansowanie do pielgrzymek organizowanych dla członków koła.

[wstecz]