WIOSNA PRZYWITAŁA SIĘ ŚNIEGIEM

Pierwszy dzień wiosny 2007. Pierwszy dzień wiosny 2007.
Tak ponuro, szaro i mokro było w Łąkcie Górnej w pierwszy dzień tegorocznej, kalendarzowej wiosny.

   Bardzo przekorną okazała się tegoroczna aura. Styczeń i luty, a także większa część marca była ciepła, prawie zawsze z temperatura dodatnią. Śniegu jak na lekarstwo. Ostatnie dni kalendarzowej zimy były bardzo ciepłe, a temperatura osiągała plus 12 stopni Celsjusza. Tymczasem wiosna, która nastała 21 marca, przywitała się z nami minusową temperaturą i sypnięciem śniegu. Pomimo tego dzieci z przedszkola w Łąkcie Górne przywitały się z nią radośnie. Na zewnątrz było chłodno, mgliście, ponuro, a wewnątrz budynku przedszkola kolorowo, ciepło i radośnie.

Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej. Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej.
Tak radośnie i bajecznie kolorowo było tego dnia w Publicznym Przedszkolu w Łąkcie Górnej.
Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej. Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej.
Ekologiczna Marzanna. Wiosenny strój dziewczynki z łąkieckiego przedszkola.

     Wszyscy w przedszkolu przygotowali się do tego dnia długo i starannie. W stroju obowiązywała wiosenna paleta barw: żółcie, zielenie, róże i błękity. Część dzieci zaprezentowała nawet całe wiosenne przebrania. Rodzice zadbali, aby ich pociechy wyglądały niezwykle, oryginalnie i kolorowo. Na głowach dzieci królowały szalone fryzury, bajeczne kapelusze i wiosenne wianki. Przedszkolaki otrzymały dwa tajemnicze listy, które odczytały w swoich grupach. Ich nadawcą była Pani Wiosna, która prosiła o pomoc w uwolnieniu się od zimy. Dzieci dostały zadania do wypełnienia. Starszaki musiały zrobić kukłę Marzannę i ułożyć puzzle z hasłem. Maluchy zaś miały przygotować wiosenny Gaik. Potem przy śpiewie piosenki grupy zaprezentowały swoje dzieła oraz wyjaśniały sobie wzajemnie, co kiedyś oznaczały marzanna i gaik. Nasze topienie Marzanny było symboliczne. Ponieważ wykonaliśmy ją z odpadów (dzieci przyniosły plastykowe butelki, pojemniczki, puszki aluminiowe, gazety, jednorazowe torby i woreczki), musiała nas opuścić w odpowiedni i niegroźny dla środowiska sposób. Podrzucaliśmy ją tak długo na kolorowej chuście, aż się rozpadła. Potem dzieci posegregowały „śmieci” do odpowiednich pojemników. Żegnaj, Marzanno! Do zobaczenia za rok!
     Teraz przedszkolakom towarzyszyć będzie zielony i ukwiecony gaik zrobiony przez grupę maluchów oraz wiosenne piosenki i zabawy. Miło też będzie obejrzeć zdjęcia dzieci ze śmiesznymi fryzurami i w przepięknych kapeluszach oraz spojrzeć na portrety Pani Wiosny namalowane przez przedszkolaków. Dzięki nim w przedszkolu już w ten chłodny, ponury dzień zapanowała  prawdziwa zielona wiosna.

Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej. Powitanie wiosny 2007 w PP w Łąkcie Górnej.
Wyobrażenia przedszkolaków o wiośnie. Wiosenne przedszkolaki z łąkieckiego przedszkola.

   Śnieg na żegocińskich polach utrzymał się tylko dwa dni. Nieco dłużej zalegał będzie z pewnością w szczytowych piętrach okolicznych wzniesień Łopusza i Kamionnej. Ale i tu z pewnością dotrze niebawem prawdziwa, ciepła i bajecznie kolorowa wiosna.

[wstecz]