ŚWIĘTO MARYI I NARODU POLSKIEGO

3 maja 2007 r. w Żegocinie. 3 maja 2007 r. w Żegocinie.

    Dzień 3 maja połączył ze sobą dwa ważne święta: Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicę uchwalenia w 1791 roku przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy Żegociny o godz. 8.30 modlili się w swoim kościele parafialnym w intencji Ojczyzny. Uroczyste nabożeństwo z udziałem pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie oraz zespołu "Oaza" i licznie przybyłych parafian celebrował ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. On też wygłosił homilię, w której podkreślał, jak ważne jest oddanie się w opiekę Maryi i zatroskanie o losy naszej małej i dużej Ojczyzny.

3 maja 2007 r. w Żegocinie. 3 maja 2007 r. w Żegocinie.

     Potem, około godz. 10 w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy z udziałem zaproszonych gości, wśród których był m. in.  Starosta Bocheński Jacek Pająk. Uroczystość rozpoczęto odegraniem przez orkiestrę i odśpiewaniem hymnu państwowego. Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek otworzył obrady i powitał przybyłych gości oraz członków rady, a następnie wygłosił przemówienie [o następującej treści  >>>]. Kolejnym mówcą był Starosta Bocheński pan Jacek Pająk. Przypomniał słynne słowa Jana Pawła II: "Wolność nie jest nam dana. Jest nam zadana". Wyraził radość z pobytu w Żegocinie i dobrej współpracy z wszystkimi tutejszymi środowiskami. - Dziś najistotniejsza jest odpowiedzialność za to, co tu i teraz robi m. in. samorząd. Uważam, że Gmina Żegocina zdaje dziś bardzo dobrze egzamin z tej odpowiedzialności. W samorządzie powiatowym macie współpracownika i partnera. Powiat jest przecież silny siłą gmin - powiedział Starosta, składając zebranym na zakończenie swojego wystąpienia świąteczne życzenia.

3 maja 2007 r. w Żegocinie. 3 maja 2007 r. w Żegocinie.

   Po wystąpieniach Jana Marcinka i Jacka Pająka rozpoczęła się część artystyczna. Zespół "Oaza" pod kierunkiem pani Anny Rogala zaprezentował okolicznościowy montaż słowno - muzyczny. Po jego zakończeniu Przewodniczący Rady poprosił, aby głos zabrał Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Wójt Gminy Żegocina stwierdził, że uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja jest okazją do zgłębionej refleksji nad tym, dzięki komu zawdzięczamy piękne trwanie i ciągły rozwój. - Chylę czoła przed tym całym bogactwem kultury, wszelkiego piękna i dorobku duchowego i materialnego Gminy Żegocina na przestrzeni lat - powiedział Wójt. [Pełna treść wystąpienia >>>].

3 maja 2007 r. w Żegocinie. 3 maja 2007 r. w Żegocinie.

   W dyskusji udział wzięło kilku mówców. Głos zabrali m. in. Leopold Grabowski oraz radni Tadeusz Olszewski i Jarosław Orzeł. Mówili o różnych aspektach spraw związanych z uchwaleniem pierwszej polskiej konstytucji. Pan Leopold Grabowski przypomniał zasługi ks. Stanisława Konarskiego, któremu król Stanisław August Poniatowski nadal medal "Sapere auso" ("Temu, który odważył się być mądrym"). Przypomniał także fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima: "Ziemi, gdy z martwych się obudzi i brzask wolności ją ozłoci, daj rządy mądrych, dobrych ludzi, mocnych w mądrości i dobroci". - To wołanie poety w naszej małej Ojczyźnie sie ziściło - powiedział i zakończył apelem, by "odważyć się być mądrym".

 3 maja 2007 r. w Żegocinie. 3 maja 2007 r. w Żegocinie.

    Tadeusz Olszewski przypomniał mało znane epizody związane z Sejmem Wielkim i uchwalaniem Konstytucji 3 Maja. Wspomniał rolę królewskiego bibliotekarza ks. Scypiona Piattoli - cichego współtwórcy Konstytucji 3 Maja. Przypomniał zarówno patriotyczne postawy okresów przełomu (poseł Tadeusz Rejtan), jak i niegodne zachowania (przykład posła Jana Suchorzewskiego). Wspomniał także o dużej roli, jaką w naszej małej Ojczyźnie odgrywał Ś.P. ks. Antoni Poręba. Uznał, że należy włączyć się w dzieło pisania biografii tego zasłużonego kapłana, którego piąta już rocznica śmierci przypadnie na styczeń 2008 roku. Z kolei Jarosław Orzeł zastanawiał się nad tym, co nam pozostało po Konstytucji 3 maja, oprócz dumy z faktu jej ustanowienia. Powiedział, że niewiele, a za ważne obecnie zadanie uznał zmniejszenie cywilizacyjnego opóźnienia w stosunku do państw Europy Zachodniej.
   Po godzinnym spotkaniu w sali CKSiT w Żegocinie uczestnicy spotkania rozeszli się do domów, by dalej świętować ten uroczysty dzień.

[wstecz]