ŚWIĘTO STRAŻAKÓW 2007

Strażacy OSP Gminy Żegocina pod pomnikiem Świętego Floriana w Żegocinie - 4.V.2007 r.

Strażacy OSP Gminy Żegocina pod pomnikiem Świętego Floriana w Żegocinie - 4.V.2007 r.

    Tradycyjnie, od wielu już lat, strażacy Gminy Żegocina w dniu swojego Patrona - Świętego Floriana - spotykają się na mszy świętej w żegocińskim kościele parafialnym, a potem udają się pod pomnik Patrona, pod którym składają wiązanki kwiatów. Tak też było w tym roku.

Dzień Strażaka 2007. Dzień Strażaka 2007.

   4 maja 2007 roku, o godzinie 18.00 wieczorną mszę świętą w intencji strażaków odprawił ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Wraz z nim modlili się parafianie zgromadzeni na nabożeństwie pierwszopiątkowym i jednocześnie majowym. W kazaniu ksiądz proboszcz przypomniał postacie dwóch świętych męczenników: Świętego Floriana i Świętego Stanisława Szczepanowskiego. I choć żyli w różnych okresach historycznych, to obaj ponieśli męczeńską śmierć w obronie chrześcijańskich wartości. Refleksje kapłana dotyczyły także strażackiej służby, która wymaga wielu poświęceń i może dlatego tak mało wielu młodych ludzi wstępuje w strażackie szeregi. W drugiej części kazania ksiądz proboszcz mówił o działalności służb formacyjnych na misjach, w których intencji także modlono się podczas tego nabożeństwa.

Dzień Strażaka 2007. Dzień Strażaka 2007.

    Po zakończeniu nabożeństwa strażacy wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik swojego patrona. Zgrupowaniem dowodził Komendant Gminny Władysław Zatorski. Przy pochylonych sztandarach delegacja strażaków: Czesław Szewczyk (OSP Rozdziele), Kazimierz Waligóra (OSP Żegocina) i Stanisław Furtak złożyła pod pomnikiem wiązankę kwiatów z biało - czerwonymi szarfami.
     Dzień później, tj. 5 maja 2007 roku strażacy Gminy Żegocina spotkają się ponownie. Tym razem w Rozdzielu, gdzie świętowana będzie 50. rocznica utworzenia tamtejszej jednostki OSP. Uroczystości rozpoczną się zbiórką pododdziałów o godz. 16.30. Potem strażacy przejdą do tamtejszego kościoła, gdzie o godzinie 17.00 odprawiona zostanie msza święta. Po jej zakończeniu strażacy i ich goście przejdą pod remizę, gdzie nastąpi dalsza część uroczystości. Przewidziano okolicznościowe przemówienia, odznaczenie jednostki i strażaków oraz część artystyczną i poczęstunek.

[wstecz]