KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

I. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II.

I. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Finał - 18 maja 2007 r.

    Małopolski Kościół i wierni uczcili w piątek 18 maja 2007 roku 87. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił w Krakowie - Łagiewnikach plac pod budowę Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz stojący tam krzyż. Podczas mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach kardynał Dziwisz powiedział, że Centrum "powinno nam i przyszłym pokoleniom pomagać w poznawaniu życia, myśli i dzieła Sługi Bożego Jana Pawła II". Natomiast na wadowickim rynku odprawiono polową mszę świętą. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób, m.in. ok. sześć tysięcy uczniów z różnych rejonów kraju, którzy przyjechali na zlot szkół imienia Jana Pawła II, który jest co roku organizowany w dniu urodzin poprzedniego papieża w jego rodzinnym mieście. Była tam także z pocztem sztandarowym delegacja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej.
    Kolejną inicjatywą łąkieckiej szkoły w dziedzinie utrwalania pamięci o Patronie jest zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu
Wiedzy o Janie Pawle II. Honorowy patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Żegocina pan Jerzy Błoniarz, a konkurs zorganizowano przy ścisłej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Żegocinie - Filia w Łąkcie Górnej. - Podstawowe cele tego konkursu to: uczczenie rocznicy urodzin Jana Pawła II, integracja nauczycieli i uczniów wokół przesłania płynącego z nauczania Jana Pawła II, przybliżenie sylwetki Jana Pawła II kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży, upowszechnienie nauczania Jana Pawła II oraz ukazanie autorytetu moralnego i duchowego papieża jako drogowskazu w życiowej drodze - poinformowała jedna ze współorganizatorek przedsięwzięcia pani Ewa Rosiek.  Razem z nią  konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki łąkieckiej szkoły - panie: Halina Pączek, Teresa Białka i Romana Adamczyk. Nagrody dla wszystkich uczestników finału tego konkursu ufundowali: GBP w Żegocinie, Wójt Gminy Żegocina oraz ksiądz proboszcz Stanisław Szczygieł. Pozostali sponsorzy to" sklepik szkolny i sklep pana Piotra Kowalczyka.

Przybyłych powitał dyrektor szkoły - pan Jan Rosiek. Uczniowie pisali najpierw test wiadomości.
Przybyłych powitał dyrektor szkoły - pan Jan Rosiek. Uczniowie pisali najpierw test wiadomości.
Zespołowa rywalizacja na scenie. Komisja konkursowa podczas pracy.
Zespołowa rywalizacja na scenie. Komisja konkursowa podczas pracy.

    Organizatorzy poprosili szkoły, aby w pierwszym, szkolnym etapie konkursu odbyły się lekcje (godziny wychowawcze, historia, j. polski i religia ) poświęcone postaci Jana Pawła II, jego życiu, posłudze i nauczaniu. Następnie należało (w sposób ustalony przez dana szkołę) wyłonić reprezentację do finału, który odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej 18 maja 2007 roku. Przybyłych uczniów, nauczycieli i gości powitał dyrektor szkoły pan Jan Rosiek, po czym uczestnicy konkursu przystąpili do pisania testów. W czasie, gdy jury  pracy nad sprawdzeniem prac, uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w zespołowym turnieju wiedzy o Ojcu Świętym. Ten fragment konkursowych zmagań, wzorowany na telewizyjnym programie "Jeden z dziesięciu", prowadziły panie: Józefa Rosiek i Teresa Białka. W jury pracowali: pani Anna Twardosz z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, pani Ewa Rosiek, uczennica Katarzyna Orzeł (laureatka Małopolskiego Konkursu Historycznego) oraz pan Czesław Pączek - wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.

Wójt Jerzy Błoniarz podczas wręczania nagród. Ceremonia wręczania nagród.
Wójt Jerzy Błoniarz podczas wręczania nagród. Ceremonia wręczania nagród.
Laureaci konkursu (szkoły podstawowe). Ceremonia składania wiązanek kwiatów.
Laureaci konkursu (szkoły podstawowe). Ceremonia składania wiązanek kwiatów.

    W finałowej rozgrywce wystąpiło 28 uczniów ze szkół gmin Trzciana i Żegocina. 16 osób - to uczniowie szkół podstawowych, reszta- to gimnazjaliści. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się: Monika Pławecka z PSP w Rozdzielu (I miejsce), która wyprzedziła Annę Guzik z Łąkty Górnej i jej kolegę ze szkoły Rafała Kępę. Wśród gimnazjalistów czołowa trójka to: Katarzyna Orzeł, Łukasz Rosiek (PG w Łąkcie Górnej) oraz Monika Salabura z PG w Żegocinie. Zespołowo wygrało Rozdziele, wyprzedzając Żegocinę i Łąktę Górną. Po rozdaniu nagród przez Przewodniczącą Jury - panią Annę Twardosz i Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, wszyscy uczestnicy finałowego konkursu oraz oglądająca finałowe zmagania społeczność Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej przeszli pod znajdujący się na szkolnym dziedzińcu pomnik Jana Pawła II, przy którym złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
   Pierwsza edycja konkursu jest już poza nami. Dyrektor szkoły pan Jan Rosiek zapowiada, że impreza ta wejdzie na stałe do programu działania łąkieckiej szkoły. Możemy więc juz teraz zaprosić uczniów i ich opiekunów do przygotowywania się do II> Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. Finał odbędzie się oczywiście się oczywiście w dzień papieskich urodzin, tj. 18 maja.

[wstecz]