KSIĄŻKA W ŻYCIU POMAGA

Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.

Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.

    Cały maj jest miesiącem Oświaty, Książki i Prasy. Z tej okazji organizuje się różne imprezy mające na celu upowszechnianie czytelnictwa książek i czasopism.  Ponadto w  maju świętuje się Dzień Bibliotekarza. Zdaniem niektórych Dzień Bibliotekarza nawiązuje do postaci legendarnego bibliotekarza Istadoriona, twórcy pierwszej księgi w której wymienione zostało w 69 językach słowo "Biblioteka".  Dzień 8 maja nawiązuje do ośmiu córek Istadoriona, które każdego roku w maju, w ósmym dniu tego miesiąca tańczyły wokół największej księgi z Biblioteki Istadoriona. Inna wersja legendy mówi, iż nie były to jego córki, tylko córki sąsiada. Istadorion jednak nie dał się skusić ich urodzie i pozostał wierny swoim księgom. Inni uważają, że to uczczenie Jana z Koźmina, zwanego Koźmińczykiem, docenta Uniwersytetu Krakowskiego, nadwornego kaznodziei i pierwszego bibliotekarza króla Zygmunta Augusta, któremu w 1546 roku powierzono stanowisko bibliotekarza nowopowstałej biblioteki królewskiej w Wilnie, a stało się to najprawdopodobniej właśnie 8 maja. Dodajmy jeszcze, że 23 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Książki.
     Nie zapomniano o tych świętach w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie, w której 21 maja 2007 roku zorganizowano apel czytelniczy. W całości poświęcono go książkom, o których K. I. Gałczyński napisał: "Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga".

Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie. Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie.

    Spotkanie uczniów i nauczycieli odbyło się  w sali gimnastycznej szkoły. Tu na tle okolicznościowej dekoracji przypomniano postacie wielkich pisarzy, a przede wszystkim ich wypowiedzi na temat czytania i książek. Uczniowie z klasy piątej i szóstej przygotowali krótką scenkę teatralną na temat książek i czytania. W kolejnej części apelu uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o książkach.

Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie. Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie.

   Potem odczytane zostało sprawozdanie z czytelnictwa uczniów. Ogłoszono także wyniki konkursów czytelniczych i polonistycznych, a laureatom  pan dyrektor Jan Adamski wręczył nagrody, oczywiście książki.
   Apel został przygotowany przez uczniów z klasy V. VI A i VI B oraz bibliotekarza - panią Annę Maurer i Panią Annę Rogala.

Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie. Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie.
Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie. Apel czyteniczy w PSP w Żegocinie.

[wstecz]