NASI NA PAPIESKIM SZLAKU

    Ponad sto osób, głównie uczniów szkół z terenu Gminy Żegocina, wyruszyło 19 maja 2009 papieskimi drużkami, włączając się w ten sposób w VIII. Rajd Szlakiem Papieskim". W tym roku Rajd przebiegał pod hasłem ""Życie jest talentem powierzonym nam". Organizatorem rajdu był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie, Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici, Gimnazjum im. Księdza Karola Wojtyły w Niegowici. Honorowy patronat nad rajdem objęli: ks. kardynał Franciszek Macharski, Starosta Bocheński - Pan Jacek Pająk i Wójt Gminy Łapanów - Pan Jan Kulig.
   Obowiązującym w tym roku kolorem rajdu był biały, więc każdy z uczestników otrzymał do przypięcia małą białą kokardkę. Na starcie, który miał miejsce w Łapanowie, uczestnicy otrzymali także materiały promocyjne, w tym broszurkę o Rajdzie.
   Około godziny 9, przed kompleksem budynków Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, rozpoczęła się ceremonia otwarcia Rajdu.

VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim.

    Przed wyruszeniem w trasę zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody w konkursie literackim "Nie lękajcie się być świętymi". Komisja konkursowa zaproponowały dzieciom i młodzieży następujące tematy: 1. Santo Subito! Co według Ciebie świadczy o świętości Jana Pawła II ? 2. Jak żyć, aby we współczesnym świecie zasłużyć na miano świętego? Odwołaj się do własnych doświadczeń oraz obserwacji ludzi i świata.
     Na konkurs wpłynęło ogółem 190 prac w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Konkursem zainteresowały się szkoły w całej Polsce, organizatorzy otrzymali prace z Pomorza, Kujaw , Mazur, spod Łodzi, Rzeszowa no i przede wszystkim z Małopolski. I miejsce w kategorii liceum zajęła praca Sabiny Opieli z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie oraz Kamili Jędrzejek z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Żegocinie. W kategorii gimnazjum nagrodę otrzymała praca Marii Kalińskiej z Łowicza. Jaś Kwoka uczeń klasy I Szkoły Podstawowej z Niegowici zajął I miejsce w kategorii klas I-III, a Teresa Pisarska z Gdowa, Natalia Serafin z Łapanowa oraz Pamela Banach z Pisza - to laureatki konkursu w kategorii klas IV-VI. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się także uczennice PSP w Żegocinie. Tradycją stało się także to, że niektórzy uczniowie przysyłają na konkurs prace poetyckie. Jury konkursu nagrodziło pracę Kasi Kowalik z Łazan oraz Magdaleny Zając i Karola Zgłobickiego, uczniów Szkoły Podstawowej w Łapanowie.

VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim.
VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim - Grupa z PSP w Bytomsku.

   Po modlitwie uczestników rajdu w kościele parafialnym w Łapanowie grupy wyruszyły na 12 kilometrową trasę, prowadzącą przez Kobylec, Marszowice do Niegowici. Pogoda dopisała, więc i wędrówka była przyjemna. Wśród wędrujących grup były druzyny z wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy oraz Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej.

VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim.
VIII. Rajd Szlakiem Papieskim - Grupa z PSP w Bytomsku. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim.

   Dzięki wielu sponsorom z terenu gminy Łapanów i Gdowa na mecie czekały kiełbaski z grilla oraz wiele atrakcyjnych nagród. Główną nagrodą rajdu były trzy rowery górskie ufundowane przez Wójta Gminy Łapanów Pana Jana Kuliga, Proboszcza Parafii Łapanów ks. Tadeusza Jarzębaka i Starostę Bocheńskiego Pana Jacka Pająka. Tu znów szczęście dopisało uczennicy z naszej gminy, bowiem rower ufundowany przez Starostę Bocheńskiego Jacka Pająka wylosowała Ewalina Waligóra z PSP w Bytomsku. Pozostałe dwa przypadły Paulinie Mętel z Gimnazjum z Niegowici oraz Angelice Zapotocznej z Gimnazjum w Łapanowie.

VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. Przed repliką grobu JP II.
VIII. Rajd Szlakiem Papieskim. VIII. Rajd Szlakiem Papieskim.
    Po raz pierwszy uczestnicy rajdu mogli pomodlić się przy replice grobu Jana Pawła II, znajdującej się w kościele, w Niegowici.

[wstecz]