Z WIZYTĄ U NIEMIECKICH FAJERMANÓW

 Z wizytą w Saarlouis.  Z wizytą w Saarlouis.

    3 maja ub. r. w powiecie bocheńskim przebywała grupa niemieckich strażaków - ochotników z partnerskiego miasta Bochni - Saarlouis. Goście z Niemiec m. in. wspólnie z żegocińskimi ochotnikami świętowali wtedy gminne obchody Dzień Strażaka: zwiedzili remizy OSP w Żegocinie i OSP w Rozdzielu, złożyli kwiaty pod Figurą Św. Floriana, uczestniczyli w mszy świętej w intencji strażaków w Łąkcie Górnej i tam wspólnie świętowali strażackie święto.
   W dniach 30 maja - 6 czerwca 2007 miała miejsce rewizyta. W składzie polskiej delegacji byli: mł. bryg. Krzysztof Kokoszka - Komendant Powiatowy PSP, druh Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina, kpt. Tadeusz Radzięta, mł. kpt. Gerard Wydrych i asp. sztab. Sławomir Zdunek. Podczas pobytu wizytowano kilkanaście jednostek ochotniczych i zawodowych straży pożarnych, nawiązano kontakty umożliwiające pozyskanie sprzętu oraz dalszą współpracę.

Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.
Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.
Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.

    Jerzy Błoniarz jest nie tylko Wójtem Gminy Żegocina, ale także strażakiem, sprawującym funkcje Prezesa Sądu Koleżeńskiego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie. Działa również w zarządzie gminnym Związku. - Spotkałem się w Niemczech z życzliwością i przyjaźnią niemieckich kolegów, zwłaszcza Reinera Quirina oraz Bernda Paula , którzy dbali o to, aby nasz pobyt był urozmaicony i ciekawy. Zwiedziliśmy ich remizy, huty, kopalnie, fabrykę Forda, poznaliśmy zasady i sposoby działania straży przemysłowych, ochotniczych i państwowych. Mieliśmy również okazje oglądać ładną, 10-hektarową winnicę, a także piękne krajobrazy Kraju Saary. Zorganizowano nam wypady do Francji i Luksemburga. Nie pojechaliśmy tam, aby się bawić, lecz jak najwięcej się nauczyć i może także pozyskać sprzęt. Jest nadzieja na to, że może w sierpniu lub wrześniu zakupimy po okazyjnej cenie jeden z niemieckich samochodów pożarniczych, używanych do tej pory w Saarlouis, a w roku następnym kolejny, tym razem z Saarwellingen. Na najbliższych spotkaniach ze strażakami zdam relacje z pobytu w Niemczech, a także zwrócę im uwagę na sprawy związane z wystrojem i wyposażeniem remiz, a zwłaszcza urządzaniem strażackich izb tradycji, których u nas niestety nie ma. Zauważyłem, że druhowie z Niemiec o te sprawy dbają bardzo i warto to także u nas zaprowadzić - powiedział po powrocie Jerzy Błoniarz.

Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.
Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.
Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.
Z wizytą w Saarlouis. Z wizytą w Saarlouis.

   - Był to element szeroko zakrojonej współpracy między powiatami bocheńskim i Saarlouis, realizowanej w ramach Stowarzyszenia Partnerskiego Bochnia-Saarlouis i przy dużym wsparciu Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka - poinformował kpt. Mirosław Mroczek, rzecznik prasowy KP PSP w Bochni.

Źródła: www.bochnianin.pl oraz archiwum PSP w Bochni.

[wstecz]