WERNISAŻ W BANKU

 Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

   Nie na darmo Krakowski Bank Spółdzielczy już trzykrotnie otrzymał tytuł "Mecenasa Kultury Krakowa". Bocheński oddział tego banku kierowany przez pana Józefa Stycznia także włącza się w akcję promowania sztuki i patronowania artystom. 8 czerwca 2007 roku zorganizowano tu wernisaż malarstwa artystki z Bytomska - pani Teresy Mrugacz. To już trzecia prezentacja prac malarki w bocheńskiej Galerii Banku Spółdzielczego.

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

    Rolę gospodarza artystycznego wieczoru pełnił sam dyrektor bocheńskiej placówki - pan Józef Styczeń. Powitał przybyłych gości, wśród których była spora delegacja mieszkańców Gminy Żegocina, z Wójtem Gminy Jerzym Błoniarzem na czele. Twórczość artystyczną Teresy Mrugacz przybliżył zebranym pan Jerzy Skrobot - komisarz tej wystawy - krakowski dziennikarz, autor kilku książek, znawca i koneser sztuki. W swoim wystąpieniu stwierdził, że obrazy pani Teresy Mrugacz prezentowane na wystawie to oparte o realistyczne założenia żywe w gamie kolorystycznej krajobrazy, martwe natury i kwiaty. Sa one charakterystyczne dla jej twórczości. - Są wkomponowane w pewną dramaturgię kolorów, ruchu, kontrastów lub łagodnego cieniowania. Pani Teresa umie być dobrym epikiem i opowiadać o wielokrotności piękna, ale często czuje potrzebę wyartykułowania swego lirycznego "ja" i wówczas maluje kierując się nastrojem. Nie oznacza to, że w pierwszym wypadku jest tylko obserwatorem. Teresa Mrugacz jest już zbyt doświadczoną artystką, aby po amatorsku zachwycała się dziełem Bożym. Ma ona do tematu stosunek bardzo osobisty i emocjonalny. Pogoda, harmonia i zdecydowane, ostre kolory sygnalizują, że temat wpływa na twórcę, stan psychiczny kształtuje zewnętrzna uroda świata - to z kolei słowa zapisane w małym przewodniku wydanym z okazji tej wystawy, która potrwa przez trzy najbliższe miesiące.

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

     Ponad 60 obrazów artystki z Bytomska powieszonych zostało w trzech pomieszczeniach bankowych. Oglądać je będą przede wszystkim klienci bocheńskiego banku, patronującego artystom. Jak poinformował redaktor Jerzy Skrobot jest duża nadzieja na to, że obrazy Teresy Mrugacz zostaną wystawione w głównej galerii KBS, znajdującej się w Krakowie.

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

    To wyraz uznania dla ciągłego rozwoju artystycznego nauczycielki, która do Bytomska przybyła z Majdanu Sieniawskiego koło Przemyśla za swoim mężem Franciszkiem Mrugaczem. Dopiero tutaj, w przepięknych krajobrazach Gminy Żegocina i Beskidu Wyspowego, obudził się jej talent malarski. Nieco wcześniej, już w latach licealnych, dał o sobie znać drugi Dar Boży - tworzenie poezji. Obie te dziedziny sztuki pani Teresa traktuje równorzędnie, choć w ostatnich czasach dominowało malarstwo. Wystawy jej dorobku prezentowane były na wystawach w Bochni, Limanowej, Miechowie. W 2002 roku ukazał się pierwszy profesjonalnie wydany tomik poezji Teresy Mrugacz, zatytułowany "Krajobrazy serca". Dziś bardzo trudno go już kupić, więc dostępny jest właściwie tylko w bibliotekach. Ale artystka napisała kilkanaście kolejnych, nowych wierszy i jest nadzieja na to, że wkrótce ukaże się drugi tomik jej poezji. Podczas bocheńskiego wernisażu bohaterka wieczoru odczytała kilka z nich, wzbudzając aplauz zebranej publiczności.

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

     Za wspieranie artystów i ich sztuki dziękował pan Leopold Grabowski. - Jesteśmy niezmiernie dumni, że w tak zacnym gronie możemy podziwiać człowieka, który ma tak ogromny ładunek pozytywnych cech. Jest nie tylko malarką i poetką, ale także wspaniałym pedagogiem, świetną żoną, matką i piękną kobietą - powiedział, po czym podziękował bankowi za wspaniałą inicjatywę wyszukiwania i promowania talentów.
    Przemówił także Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, który powiedział, że ludzi o takiej wrażliwości i aktywności, jak pani Teresa Mrugacz, bardzo potrzeba w naszych lokalnych społecznościach. Podziękował jej za wszystko, co dla mieszkańców Gminy Żegocina robi i pogratulował kolejnych, wspaniałych dzieł.
    Zwracając się do przybyłych na wernisaż gości, wyraźnie wzruszona Teresa Mrugacz podziękowała za serdeczne słowa i zorganizowanie wystawy. Szczególne słowa podziękowań skierowała do pana Jerzego Skrobota: - Pan redaktor od początku naszej znajomości zawsze umiał wydobyć z tego mojego malowania to, co najlepsze. Cały czas mnie prowadzi i mobilizuje. Czuję tę opieką i jest to dla mnie wspaniała inspiracja - powiedziała artystka.

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz. Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz.

    "Pani Teresa umie być dobrym epikiem i opowiadać o wielokrotności piękna, ale często czuje potrzebę wyartykułowania swego lirycznego "ja" i wówczas maluje kierując się nastrojem. Nie oznacza to, że w pierwszym wypadku jest tylko obserwatorem. Teresa Mrugacz jest już zbyt doświadczoną artystką, aby po amatorsku zachwycała się dziełem Bożym. Ma ona do tematu stosunek bardzo osobisty i emocjonalny. Pogoda, harmonia i zdecydowane, ostre kolory sygnalizują, że temat wpływa na twórcę, stan psychiczny kształtuje zewnętrzna uroda świata" - napisał w przewodniku do wystawy Jerzy Skrobot. Aby się o tym przekonać trzeba jednak osobiście zobaczyć obrazy i posłuchać wierszy artystki z Bytomska. Około 30 osób obecnych na wernisażu już miało tę przyjemność.
    Mamy nadzieję, że uda się jeszcze w tym roku pokazać część dzieł "naszej artystki" w samej Żegocinie. Zabiega o to Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, którego przedstawiciele także obecni byli na wernisażu w bocheńskim oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego.

[wstecz]