KONICZYNKA DLA PIOTRKA

Nagranie wywiadu z Piotrem i jego mamą. Piotr z koleżankami i kolegami na zabawie studniówkowej.

    "Koniczynka dla Piotrka" - taki jest tytuł reportażu pani redaktor Jolanty Drużyńskiej, który został nadany 12 lipca 2007 r.  w programie "Przekładaniec" Polskiego Radia Kraków. Bohaterem reportażu jest Piotr Wolak - tegoroczny maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego w Żegocinie, od 7 roku życia chory na zanik mięśni. W maju 2002 roku nasz serwis włączył się w akcję organizowania dla Piotra pomocy finansowej (zobacz "Pomóżmy Piotrowi"), niezbędnej dla utrzymania go przy życiu.
     O Piotrze Wolaku i staraniach jego rodziców o pozyskanie środków finansowych na kolejny zabieg w kijowskiej klinice pisaliśmy po raz ostatni dosyć dawno. Przypomnijmy więc, co działo się w życiu Piotra w końcu 2006 i w 2007 roku. Na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku Piotr przebywał po raz ostatni w sanatorium w Rusinowicach. Kolejny pobyt w tym ośrodku jest już dla Piotra niemożliwy, gdyż ukończył 18 lat. Z końcem września 2006 r. Piotr przebywał na dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym w Wiśle.
    21 października wraz z rodzicami Piotr wyjechał do Kijowa na kolejny zabieg. Ponieważ był nieco chory nie czuł się wtedy najlepiej, a wyjazd był dla niego i jego rodziców wielkim wysiłkiem.
    Pierwszy miesiąc 2007 roku był radosnym okresem zabawy studniówkowej. Piotr bawił się z kolegami i koleżankami z klasy maturalnej pani Jadwigi Pączek. Koleżanki i koledzy nie pozwolili, aby się czuł samotnie, więc wózek z Piotrem wirował w rytm granej muzyki. Piotr zapamięta z pewnością także marcowy wyjazd na wycieczkę, której trasa wiodła do Lichenia. Był też wyjazd do kina na film o Papieżu Janie Pawle II.  
    W kwietniu 2007 roku Piotr otrzymał podczas uroczystej akademii świadectwo ukończenia Liceum Ogólnokształcącego w Żegocinie i mógł intensywniej przygotowywać się do zdawania matury. Zdawał język polski, matematykę i język angielski. Na egzamin ustny z języka polskiego przygotował prezentacje pt. "Wewnętrzna przemiana bohatera romantycznego".
    Tuż po święcie Bożego Ciała Piotr nabawił się zapalenia płuc, co zmusiło go do udania się do Szpitala Powiatowego w Limanowej. W ostatnim dniu jego pobytu w Limanowej odwiedziła go tam pani redaktor Jolanta Drużyńska z Polskiego Radia Kraków. Zanim przeprowadziła z nim wywiad, pytając o plany życiowe, zainteresowania (Piotr interesuje się motoryzacją i rajdami samochodowymi, a chciałby studiować informatykę), rozmawiała z dyrektorka szkoły, do której uczęszczał Piotr (panią Danutą Pączek), wychowawczynią (panią Jadwigą Pączek), kolegą i koleżanką z klasy, żegocińskim radnym Tadeuszem Olszewskim, aktywistką samorządu szkolnego i jego opiekunką - panią Teresa Stachoń. To właśnie od cyklicznej akcji samorządu szkolnego "Koniczynka dla Piotrka" wziął nazwę reportaż pani Jolanty Drużyńskiej.
    Rodzicom Piotra w zbieraniu pieniędzy na pokrycie kosztów zabiegów i przelotu oraz pobytu pomogło już do tej pory wiele osób i instytucji, głownie szkół. Akcja zbierania pieniędzy trwa nadal. Piotra czeka w tym roku kolejny zabieg, oczywiście jeśli uda się zebrać potrzebną kwotę. Wszyscy, którzy chcą pomóc w ratowaniu życia Piotra Wolaka, mogą wpłacić swój dar serca na konto:

STOWARZYSZENIE POMOCY CHORYM NA DYSTROPHIE MUSCULORUM
ul. M. Konopnickiej 4 C
42-622 Nowe Chechło
Bank Spółdzielczy Świerklaniec
83 8467 0001 0000 3522 2000 0001
dopisek: "Piotr Wolak"

Red. J. Drużyńska w rozmowie z koleżankami i kolegą klasowym Piotra. Red. J. Drużyńska w rozmowie z Janem Wolakiem - tatą Piotra.
Redaktor Jolanta Drużyńska podczas nagrywania reportażu w Żegocinie.
Nasze wcześniejsze publikacje na ten temat:

[wstecz]