ŻEGOCIŃSCY NAUCZYCIELE NA JUBILEUSZOWEJ PIELGRZYMCE

Plakat Jubileuszowej Pielgrzymki. Nauczyciele na jubileuszowej pielgrzymce.

    Około 10 tys. osób wzięło udział w trwającej w sobotę (30 czerwca) i niedzielę (1 lipca) 70. Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę w Częstochowie. Była wśród nich grupa 55 osób z terenu Parafii Żegocina. Organizatorem tego wyjazdu była Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Gminy Żegocina. Nauczycielom i członkom ich rodzin towarzyszył duchowy przewodnik - ks. proboszcz Leszek Dudziak. Dla wszystkich pielgrzymka była to okazją do pogłębienia życia duchowego i refleksji nad powołaniem, jakim jest zawód nauczyciela.

W drodze do Częstochowy. W drodze do Częstochowy.

      Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w sobotę, 30 czerwca, od VI Ogólnopolskiego Sympozjum Nauczycieli. Jednym z jego tematów było przedstawienie sylwetek bohaterskich i świętych nauczycieli jako inspiracji do odrodzenia etosu nauczycielskiego: św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Natalii Tałasiewicz, bł. Marceliny Darowskiej, bł. Bronisława Markiewicza i Anny Jenke.
      W tym roku pielgrzymom towarzyszyło wezwanie: "Nasze czasy wołają o świętych nauczycieli". Głównej mszy świętej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który w kazaniu powiedział, że praca nauczyciela to nie zawód, ale wyjątkowe powołanie.

Nauczyciele na jubileuszowej pielgrzymce. Nauczyciele na jubileuszowej pielgrzymce.

    Oprócz mszy świętych na program pielgrzymki złożyły się wykłady, konferencje oraz inne spotkania o charakterze formacyjnym i modlitewnym. Jubileuszowa Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zadecydował o przyznaniu czterem osobom Krzyży Oficerskich Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu etyki, etosu pracy i doskonaleniu umiejętności warsztatu pracy nauczycieli i wychowawców.

Tekst i foto: A.iM.F oraz TVP.

[wstecz]